Wyższość pogłosek nad faktami

W XXI wieku dostęp do informacji jest na miarę złota. Trzeba być świadomym i doceniać znaczenie „bycia na bieżąco” – przy czym „na bieżąco” często oznacza „za późno”. Z szumu informacyjnego, jaki nas otacza, niełatwo wyłowić odpowiednie informacje, a następnie właściwie je wykorzystać.
Naukowcy, eksperci narzekają na brak pieniędzy na badania rozwojowe. Mało kto wie, że Strategia Lizbońska zakłada docelowo do 2010 roku przeznaczenie 3% PKB na badania i rozwój technologiczny (w Polsce obecnie jest to ok. 0,6% PKB – przy czym z komentarza Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej wynika, że mogłaby to być wystarczająca kwota, gdyby była przeznaczana na odpowiednie cele), z czego 2/3 środków powinno pochodzić z sektora prywatnego, a pozostała 1/3 z budżetu państwa.
Stąd też m.in. z inicjatywy UE zrodził się pomysł platform technologicznych. Ich zadaniem jest wypracowanie długoterminowej wizji rozwoju priorytetowych obszarów techniki, w których Unia ma szansę zdobyć przodującą pozycję w świecie.
A jak sytuacja wygląda w Polsce? Z wypowiedzi ministra nauki i informatyzacji Michała Kleiberawynika, że sytuacja prezentuje się całkiem obiecująco – Mamy szansę do roku 2006 uzyskać na cele modernizujące polską gospodarkę około 80 mld zł. W kolejnych latach 2007 – 2013 możemy otrzymać znacznie większe fundusze – 500 mld zł, które mają posłużyć zmianie polskiego wizerunku na świecie i modernizacji gospodarki.
I po co narzekać? Wystarczy tylko obserwować, co się wokół dzieje, i szybko reagować. Jak powiedział Tadeusz Mosz, autor programu Plus Minus w TVP1 – „Fakty są dla bogaczy, dla ludzi potrzebujących najlepszym czasem na inwestycje są pogłoski”.
Najwięcej „pogłosek” dostarczają spotkania branżowe – stąd natłok seminariów, konferencji i targów. Jak znaleźć czas na uczestniczenie we wszystkich albo przynajmniej w tych najważniejszych i jednocześnie uporać się z bieżącymi obowiązkami?
Rozwiązaniem może być kompleksowość tych spotkań – łączenie kilku bloków tematycznych w tym samym czasie i miejscu. Wyszliśmy tej potrzebie naprzeciw i stąd nasza propozycja – Targi Produkcji i Technologii PROTECH’05. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Hanna Tylicka, sekretarz redakcji
ht@controlengpolska.com