Indywidualne podejście
Każdy koncern, a nawet zakład z danej grupy różni się poziomem kultury technicznej działów Utrzymania Ruchu, IT oraz – jeśli występują – komórek Industry 4.0, digitalizacji, IT/OT itp. Naszą rolą jest zrozumienie potrzeb każdego klienta i przedstawienie optymalnej drogi do cyfryzacji danego obszaru lub całego zakładu. Ścieżki komunikacji początkowo są różne, raz wąskie (mało danych), jednak łączą w niewielkim stopniu cały zakład z punktem centralnym digitalizacji, innym razem dane płyną szerokim strumieniem, ale tylko z wybranego obszaru produkcji. W kolejnym kroku ścieżki są poszerzane (danych przybywa) lub też cyfryzowane są kolejne obszary. W zależności od zasobów, czasu i potrzeb w danym zakładzie, nasze wsparcie techniczne jest zróżnicowane. Czasem po wspólnym wypracowaniu koncepcji klient wdraża „Przemysł 4.0” we własnym zakresie i sporadycznie korzysta z naszego wsparcia, innym razem nasza rola jest szersza, a czasem wspólnie digitalizujemy fabrykę aż do efektu końcowego. Tak powstają „Cyfrowe fabryki by INEE”.
Elastyczność i skalowalność
Część zakładów ma już pewne obszary, maszyny czy linie skomputeryzowane w szerokim stopniu i działa to dobrze, jednak niewystarczająco, aby mówić o cyfrowej fabryce. Tu znowu nasza rola i narzędzi, które dostarczamy (głównie KEPServerEX i OPC Router) sprowadza się do prostego, kontrolowanego i bezpiecznego połączenia istniejących systemów z centralnym punktem IT/OT.
W przypadku jednego zakładu produkcyjnego, komunikacja jest zazwyczaj uproszczona i zamyka się w obrębie fabryki. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia tylko z logowaniem danych w bazach, często potrzeby integracji z systemami ERP, logistyką, aplikacjami wspomagającymi UR oraz narzędziami do raportowania wymagają od nas zastosowania wiedzy, doświadczenia i najlepszego narzędzia, jakim jest oprogramowanie KEPServerEX (ThingWorx Kepware Server) firmy Kepware (grupa PTC).
W dużych koncernach kwestia traceability, kontroli produkcji, zarządzania recepturami, monitorowania i raportowania jest zazwyczaj bardziej złożona. W zależności od branży, wymienione wyżej obszary digitalizacji są bardziej lub mniej rozbudowane. Zazwyczaj dane strategiczne (procesowe) oraz najważniejsze raporty, poza lokalnymi zasobami umieszczane są na centralnych serwerach i systemach raportowania. Często jest to tylko 20% wszystkich danych (a nawet mniej), które przechodzą przez nasz OPC Server firmy Kepware. Reszta jest wykorzystywana lokalnie na potrzeby zarządzania, kontroli, optymalizacji produkcji itp.
Najlepiej z Kepware
Powyższej wspominamy kilkukrotnie o firmie Kepware, gdyż jest ona numerem 1, jeśli chodzi o komunikację OPC. Jest to nie tylko serwer OPC z ponad 150 drajwerami pokrywającymi niemal w 100% zapotrzebowanie na komunikację ze strony OT („automatyki”), ale też platforma, która jest ciągle rozwijana, aby nadążać za trendami obecnego świata IT, który łączy produkcję z częścią biznesową firmy. Jeśli zatem zamierzasz wejść w digitalizację fabryki i połączyć OT z IT, to firma INEE jest właściwym partnerem do realizacji tego zadania.
Krzysztof Kuźniarz
INEE Sp. z o.o.