Rozwiązania pomiarowe z IO-Link dla procesów o wysokich wymaganiach higienicznych

Czujniki VEGAPULS 42 z IO-Link

Procesy produkcyjne w przemyśle spożywczym muszą odznaczać się wysokim stopniem bezpieczeństwa, powtarzalności i higieny. Stałym elementem jest także optymalizacja cykli produkcyjnych i działania mające na celu redukcję kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości produktu końcowego. Precyzyjny pomiar poziomu i ciśnienia ma w tym kontekście kluczowe znaczenie.

Operatorzy instalacji w przemyśle spożywczym doskonale znają wyzwania związane z ciągłym pomiarem poziomu, sygnalizacją poziomu granicznego maks. i min. oraz pomiarem ciśnienia. O bezpieczeństwie i niezakłóconym przebiegu procesów w dużej mierze decydują urządzenia pomiarowe. Uwzględniając wysokie wymagania higieniczne i postępującą automatyzację procesów, VEGA stworzyła kompleksowe portfolio czujników z IO-Link przeznaczonych do pomiaru poziomu i ciśnienia. Czujniki VEGA to odpowiedni „składnik” instalacji przetwarzania surowców takich, jak cukier czy skrobia oraz do produkcji napojów, wyrobów mleczarskich, czekoladowych i wielu innych.

Małe zbiorniki, szybkie zmiany poziomu, kondensacja i oblepienie

VEGA w pierwszej połowie roku wprowadziła na rynek nową sondę radarową do pomiaru poziomu – VEGAPULS 42. Czujnik jest dedykowany do pomiaru poziomu w zakresie 15 m oraz temperatur nie wyższych niż 150°C. Znajduje zastosowanie na produkcji, w procesach dozowania lub procesach końcowych w systemach przenośników lub na liniach rozlewniczych. Czujnik zapewnia niezawodny przebieg procesów wszędzie tam, gdzie poziom napełnienia szybko się zmienia i wymaga ciągłego monitorowania. Funkcje VEGAPULS 42 zostały ograniczone do tego, co niezbędne – czujnik jest skrojony na miarę standardowych aplikacji, w których więcej funkcjonalności tylko komplikowałoby pracę. Jednocześnie technologia radarowa, którą wykorzystuje sonda VEGAPULS 42, to optymalna metoda pomiarowa do małych zbiorników (brak strefy martwej), zbiorników z wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi i mieszadłami, a także do aplikacji, w których występuje kondensacja, oblepienie lub turbulentna powierzchnia, czyli warunków charakterystycznych dla przemysłu spożywczego.

Kompletne portfolio czujników

VEGA wprowadzając do oferty VEGAPULS 42 uzupełniła istniejące już wcześniej portfolio czujników z IO-Link dedykowanych do automatyzacji fabryk, które idealnie sprawdzają się w sektorach o podwyższonych wymaganiach higienicznych. Na ofertę kompaktowych czujników VEGA do automatyzacji procesów składają się: radarowa sonda do pomiaru poziomu VEGAPULS 42, sygnalizatory poziomu granicznego z serii VEGAPOINT i VEGASWING oraz przetworniki ciśnienia z serii VEGABAR. Wszystkie kompaktowe sondy VEGA z IO-Link są wyposażone w uniwersalne adaptery higieniczne i posiadają stosowne dopuszczenia dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego takie, jak 3A, FDA i EHEDG. Kompleksowe rozwiązanie pomiarowe, które znajduje uniwersalne zastosowanie w różnego rodzaju procesach o określonych wymaganiach, to także dodatkowe korzyści dla zakładów – m.in. kompatybilne akcesoria i mniejsze stany magazynowe, a także jednakowa, wygodna obsługa.

Procesy produkcyjne pod kontrolą

Wysoka odporność

Czujniki do automatyzacji fabryk są produkowane z materiałów dostosowanych do wymagań przemysłu spożywczego – urządzenia te wyróżniają się bezpiecznymi uszczelkami, całkowicie metalową obudową i małą chropowatością powierzchni, które mają styczność z medium (poniżej 0,3 µm). Bardzo istotna jest tutaj także sama konstrukcja czujników – z membraną czołową oraz szczelną, wytrzymałą obudową (IP69K). Dzięki temu mogą być czyszczone metodą CIP, niemal wszystkimi chemikaliami, nawet do 2 godzin w temperaturze 150 °C. Pozwala to spełnić najwyższe wymogi higieniczne i zapewnić stabilność procesów w przemyśle spożywczym.

Wygodna, intuicyjna obsługa czujników

VEGA kładzie duży nacisk na możliwie prostą obsługę swoich sond. Przynosi to wymierne korzyści operatorom instalacji – uruchomienie czujników przebiega sprawnie dzięki ustawieniom wstępnym, a późniejszy dostęp i obsługa mogą być realizowane lokalnie lub zdalnie, również z poziomu smartfona lub tabletu z wykorzystaniem komunikacji Bluetooth. Użytkownicy mają do dyspozycji bezpłatną aplikację VEGA Tools, która umożliwia uruchomienie czujników, ich konfigurację i dostęp do danych w dowolnym momencie. Klienci VEGA mogą także korzystać z nowego rozwiązania „Back-up & Restore”, które pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych czujnika. Dane można przywrócić i ponownie zainstalować, co zapewnia większą wydajność zautomatyzowanych procesów. Ponadto, „Back-up & Restore” odpowiada na problem, z którym boryka się wiele przedsiębiorstw: jak zapewnić wystarczającą ilość przestrzeni dla stale rosnącej bazy danych.

Kompletne portfolio czujników z IO-Link do pomiaru poziomu i ciśnienia

Czytelna sygnalizacja zmian w procesie

Równie proste i intuicyjne, co obsługa aplikacji, jest odczytywanie informacji o statusie procesu. Czujniki VEGA do pomiaru poziomu, poziomu granicznego i ciśnienia są wyposażone w kolorowy, podświetlany pierścień 360°. Punkty przełączenia są wizualizowane w różnych kolorach, które można dowolnie ustawić i dopasować do specyfiki instalacji. Wystarczy zatem spojrzeć, aby dowiedzieć się czy pomiar jest w toku i jaki jest stan wyjścia przełączającego. Usterka w procesie jest sygnalizowana alarmem. Podświetlany pierścień jest dobrze widoczny z każdej strony, również w świetle dziennym. Komfortowy odczyt danych idzie w parze z maksymalnym bezpieczeństwem.   

Kompletne portfolio czujników VEGA z IO-Link ze wszystkimi dopuszczeniami dla przemysłu spożywczego pozwala teraz w sposób kompleksowy monitorować poziom i ciśnienie w procesach, a tym samym optymalizować ich wydajność i redukować koszty bez utraty jakości produktu. Czujniki z jednego źródła to, poza jednolitą obsługą, także korzyść w postaci kompatybilnych akcesoriów i optymalizacji gospodarki magazynowej zakładu.


Przykładowa aplikacja

Pomiar poziomu w procesie napełniania

 

Małe zbiorniki o wysokości około 1 m i średnicy 60 cm, często wyposażone w mieszadła, są elementem systemu napełniania. Przetwarzane media charakteryzują się różnym stopniem lepkości i temperaturą – mogą to być zarówno soki, sos pomidorowy, masło orzechowe czy np. krem czekoladowy. Gęstość produktu również jest zmienna. Precyzyjny pomiar poziomu jest niezbędny, aby zapewnić optymalny przebieg procesu napełniania. VEGAPULS 42 mierzy poziom w sposób ciągły, zapewnia krótki czas reakcji przy szybkich zmianach poziomu, również w małych zbiornikach i przy występowaniu wewnętrznych elementów konstrukcyjnych. Dokładny pomiar poziomu optymalizuje wykorzystanie medium i zapobiega przestojom w procesie napełniania.


Dodatkowe informacje www.vega.com