Ważne, aby system wizyjny był bardzo elastyczny i miał intuicyjne oprogramowanie

    Janusz Żurek, specjalista ds. czujników wizyjnych w firmie SELS

    Systemy wizyjne odgrywają coraz większą rolę w automatyce przemysłowej. Rosnące koszty pracy, dążenie do zwiększenia wydajności produkcji, a przede wszystkim zapewnienie wysokiej jakości wyrobów wpływają na wzrost zapotrzebowania na takie rozwiązania, niezależnie od branży przemysłu.

    Obecnie jedną z bardzo prężnie rozwijających się gałęzi jest robotyka, a więc wykorzystywanie robotów oraz coraz bardziej popularnych cobotów na liniach produkcyjnych. Właśnie tu pojawia się miejsce, w którym dużą rolę odgrywają i jeszcze większą będą odgrywać czujniki wizyjne, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie robotów bez konieczności wprowadzania dużych zmian w procesie produkcyjnym. Ważne jest, aby system wizyjny był bardzo elastyczny i miał intuicyjne oprogramowanie, dzięki czemu znacznie zwiększa się możliwość jego wykorzystania w wielu aplikacjach.

    Producenci systemów wizyjnych już wprowadzili do swojej oferty odpowiednie narzędzia umożliwiające bezpośrednią współpracę konkretnego czujnika wizyjnego z robotem danego producenta. Pozwala to na szybkie zaprogramowanie kamery z pozycji robota i sprawne przestawienie całego układu na potrzeby nowych zadań, np. wytwarzanie nowego komponentu na tej samej linii produkcyjnej pozwala zaoszczędzić czas i przestrzeń w zakładzie.

    Należy dodać, że istotną sprawą dla klientów końcowych oraz firm integratorskich jest nie tylko cena systemu wizyjnego, ale także wsparcie, jakie mogą otrzymać od dostawcy rozwiązania zarówno na etapie jego wdrażania, jak i późniejszego użytkowania.