Seminarium Robotech na targach PROTECH?07

    Zderzeniem świata nauki ze światem przemysłu były wykłady i prezentacje, które odbyły się w ramach seminarium Robotech na targach PROTECH?07. Spotkanie było dowodem na to, że rodzime środowisko akademickie stara się nadążać za światowymi trendami w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych.

    Pierwszy wykład dotyczył programowania sterowników w języku ST normy IEC 61131-3. Prof. Leszek Trybus z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował wyniki badań, które są częścią większego projektu poświęconego budowie otwartego systemu inżynierskiego do programowania sterowników według IEC 61131-3. Obecnie większość producentów sterowników dąży do tego, aby ich produkty programowane były właśnie z użyciem języków oraz zaleceń określonych w tej normie. Zespół prof. Trybusa dąży do opracowania narzędzia, dzięki któremu możliwe będzie programowanie co najmniej kilku modeli spośród dostępnych na rynku urządzeń PLC.

    Kolejne zagadnienie poświęcono możliwościom współczesnych sterowników programowanych z użyciem zarówno języków określonych we wspomnianej już normie, jak również takich, które można programować wykorzystując najpopularniejszy obecnie język programowania aplikacji komputerowych ? ANSI C. Programowanie z użyciem ANSI C pozwala między innymi na szybkie prototypowanie algorytmów sterowania z użyciem pakietów, takich jak na przykład Matlab/Simulink firmy Mathworks.

    Podczas wykładu podkreślano również możliwość implementacji zaawansowanych algorytmów regulacji automatycznej, jeżeli tylko dany model sterownika umożliwia tworzenie aplikacji z użyciem języka ST (Structured Text) bądź właśnie ANSI C. Więcej na ten temat przeczytać będzie można w książce ?Algorytmy regulacji procesów ciągłych i dyskretnociągłych w sterownikach programowalnych?, która zostanie wydana w maju tego roku nakładem wydawnictwa Nakom. Warto podkreślić, że kilka rozdziałów książki powstało przy współpracy z redakcją Control Engineering Polska oraz Control Engineering USA.

    ?Chodząca? historia Orlenu

    Znaczną część Robotechu poświęcono systemom SCADA/DCS. Rosnąca konkurencyjność lokalnych rynków wymaga od dostawców ciągłej optymalizacji wydajności i jakości produkcji. Politechnika Śląska przy współpracy z MPL Technology zaproponowała rozwiązanie eFactory, które wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku. Oba podmioty są jednymi z pierwszych, które badają możliwości tej technologii. Z kolei Marcin Płatkowski z Astora przedstawił uczestnikom seminarium możliwości pakietu wizualizacji procesów przemysłowych InTouch 10.0 oraz korzyści, jakie stoją przed tymi, którzy sięgną po platformę programową Wonderware System Platform 3.0.

    Część poświęconą komputerowym systemom wspomagania zarządzania produkcją zamknął wykład Andrzeja Warownego, głównego automatyka w dziale rozwoju oprogramowania PKN Orlen. Dotyczył automatyzacji procesów produkcyjnych w Orlenie z wykorzystaniem rozproszonych systemów sterowania DCS i PLC. Przedstawiciel koncernu w bardzo przystępny, momentami zabawny sposób przybliżył uczestnikom historię automatyzacji procesów w zakładach PKN Orlen. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż niecodziennie inżynierowie mają okazję spotkać ?chodzącą? historię tak dużego zakładu produkcyjnego. Pierwszy dzień seminarium zakończyła prezentacja Marcina Staręgi z MPL Technology, który omawiał kwestie związane ze standardem CCLink i jego rozwojem na rynkach globalnych.

    Nowości dla aplikacji robotowych

    Drugi dzień w całości poświęcony był zagadnieniom robotyzacji i automatyzacji procesów przemysłowych. Arkadiusz Cybulski i Marek Petz z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie przybliżyli słuchaczom problemy, na jakie każdy inżynier może napotkać podczas realizacji aplikacji robotowych dla przemysłu.

    Kolejna prezentacja poświęcona była rewolucyjnemu oprogramowaniu symulacyjnemu aplikacji robotowych MELFA Works. Piotr Tynor z MPL Technology zaprezentował słuchaczom ?gorący? jeszcze produkt, dzięki któremu programowanie robotów stanie się bardzo uproszczone. Dzięki współpracy z powszechnie znanym i używanym przez inżynierów oprogramowaniem SolidWorks MELFA Works dostarcza szeregu narzędzi, dzięki którym możliwe jest zarówno proste programowanie aplikacji robotowych, dynamiczna modyfikacja już napisanego programu, jak i symulacja działania programu przed zaprogramowaniem robota. Redakcja Control Engineering Polska sądzi, że narzędzie to szybko spotka się z akceptacją szerokiej grupy inżynierów. Tytuł kolejnego wykładu to ?Czujniki wizyjne serii PresencePlus ? aplikacje?. Andrzej Dwojak z Turck pokazał spektrum aplikacji, w których mogą mieć zastosowanie czujniki oraz inne komponenty techniki wizyjnej oferowane przez niemieckiego producenta na polskim rynku.

    Studia na targach

    Uczestnicy seminarium mieli możliwość wysłuchania kilku wykładów przygotowanych przez pracowników znanych uczelni: prof. Jerzego Honczarenkę z Politechniki Szczecińskiej na temat ?Zastosowania metod sztucznej inteligencji do sterowania zrobotyzowanymi systemami wytwarzania?, prof. Józefa Krzyżanowskiego z Politechniki Wrocławskiej na temat ?Elastycznych systemów wytwarzania?, dr. Stanisława Iżykowskiego, również z Politechniki Wrocławskiej, na temat ?Trendów w rozwoju obrabiarek sterowanych numerycznie CNC? oraz prof. Jana Macieja Kościelnego z Politechniki Warszawskiej poświęcony cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem świata nauki problematyce ?Układów regulacji tolerujących uszkodzenia?.

    Seminarium prowadzili Paweł Dworak i Krzysztof Pietrusewicz z Instytutu Automatyki Przemysłowej Politechniki Szczecińskiej.

    Już teraz zapraszamy na kolejny Robotech, który odbędzie się w ramach targów PROTECH? 08 w dniach 19-20 listopada tego roku.

    Ze względu na duże zainteresowanie tematyką Robotechu w kolejnych numerach Control Engineering Polska będziemy publikować artykuły powstałe w oparciu o wykłady i prezentacje, które odbyły się podczas seminarium.