Targi SPS/IPC/Drives 2007

Ethernet, bezpieczeństwo, RFID oraz sieci bezprzewodowe były głównymi tematami targów SPS/IPC/Drives. Wystawa, która odbyła się w końcu ubiegłego roku w Norymberdze, była jedną z największych tego typu imprez w Europie.

Na stoiskach prezentowano przede wszystkim: sterowniki, komputery przemysłowe IPC, sterowniki napędów, interfejsy HMI, standardy komunikacji przemysłowej, oprogramowanie dla przemysłu, technologie interfejsów, układy mechaniczne i peryferia oraz czujniki. Kluczowymi hasłami całej konferencji były: ?Ethernet w automatyce?, ?Bezpieczeństwo i ochrona informacji w automatyce?, ?Sterowanie ruchem?, ?Technologia RFID w automatyce? oraz ?Techniki bezprzewodowe w automatyce?. Organizatorzy kładli wyraźny nacisk zwłaszcza na dwa ostatnie zagadnienia. Przedstawiano je jako najbardziej istotne z punktu widzenia rozwoju kolejnych generacji rozwiązań systemowych w automatyce przemysłowej.

Przemysłowe radio

Znaczne zainteresowanie wywołał dział technik bezprzewodowych, gdzie prezentowano szereg różnorodnych rozwiązań systemowych. Szczególnie szeroki wachlarz aplikacji dotyczył technologii radiowych. Obejmowały one systemy komunikacji w tzw. czasie rzeczywistym, komunikacji na duże odległości, systemy redundantne itp. Uczestnicy targów mogli poznać właściwie pełną ofertę i możliwości techniczne współczesnych systemów komunikacji bezprzewodowej. Blisko 30 wystawców pokazało liczne produkty, systemy, układy komunikacji maszyna ? maszyna oraz wymiany danych na duże odległości dzięki technologiom GPRS i UMTS. Pojawili się wystawcy oferujący dedykowane systemy bezstratnego przesyłu energii na długich dystansach. Nie zabrakło oczywiście typowych rozwiązań systemowych dla sieci typu WLAN czy urządzeń komunikujących się przy wykorzystaniu standardu Bluetooth.

Automatyczny Linux

Z kolei inni wystawcy skupili się na prezentacji nowoczesnych technik ochrony informacji w systemach teleinformatycznych oraz nowej koncepcji iteracji techniki radiowej w istniejących już w zakładach sieciowych systemach automatyki. Kolejny interesujący dział wystawienniczy, gdzie prezentowało się 20 firm, poświęcony był możliwościom wykorzystania w aplikacjach automatyki systemu operacyjnego Linux. Odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi możliwościami tej otwartej technologii systemowej. Innym ciekawym wydarzeniem było forum technik czujników dla aplikacji automatyki, zorganizowane przez Stowarzyszenie Technik Czujników AMA. Prezentowano najnowsze rozwiązania w zakresie technik pomiarowych, konstrukcji czujników itp.

Coraz mniej lokalnie

Z kolei w ramach seminariów i forów organizowanych przez specjalistów branży elektrotechniki i elektroniki poruszono i zaprezentowano następujące zagadnienia: ?Nowoczesna koncepcja interfejsów HMI?, ?Usługi w ramach systemów EMS?, ?Systemy MES i układy automatyki?, ?Innowacyjne technologie jako baza nowych rozwiązań i funkcji bezpieczeństwa?, ?Technologie WLAN, Bluetooth, ZigBee itd. ? czy już można je stosować w automatyce?? oraz ?Przykłady aplikacji i szkolenia?. W sumie wystawa zajęła powierzchnię 87 900 m2. Stoiska rozmieszczono w 10 halach ekspozycyjnych. Prezentowało się 1 321 wystawców z 31 krajów. Aż 1 053 firm pochodziło Niemiec. W tym roku liczba odwiedzających wyniosła 43 891 osób (85,5% z Niemiec, 14,5% z zagranicy). W porównaniu z 2005 rokiem liczba niemieckich odwiedzających wzrosła o około 20%, liczba gości zagranicznych niemal się podwoiła.