Ruszyła budowa nowego zakładu i centrum inżynieryjnego TRW

  Ponad tysiąc osób ma znaleźć pracę dzięki rozpoczętej w środę w Częstochowie rozbudowie zakładu poduszek powietrznych oraz stworzeniu centrum inżynieryjnego samochodowych systemów bezpieczeństwa amerykańskiego koncernu TRW.
  Firma, specjalizująca się w systemach bezpieczeństwa dla motoryzacji, zainwestuje dodatkowo w Częstochowie ponad 30 mln USD. Inwestycja jest realizowana na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koncern ma już w Częstochowie dwie fabryki i jest drugim po miejscowej hucie pracodawcą.
  Nowa hala produkcyjna będzie miała 13 tys. m2, a wraz z centrum inżynieryjnym ok. 17 tys. m2. Częścią nowej inwestycji jest rozwijające się od 2004 roku centrum inżynieryjne samochodowych systemów bezpieczeństwa, które należy do grupy pięciu podobnych centrów na świecie ? w USA, Szwajcarii i Niemczech. W ubiegłym roku centrum zatrudniło blisko 100 osób, a w końcu tego roku ma pracować w nim już ok. 200 inżynierów (obecnie jest ok. 150), a w 2007 ? 300.
  Częstochowskie fabryki są największymi zakładami koncernu TRW w Europie. Zakład poduszek powietrznych zatrudnia blisko 1,9 tys. osób, a skala jego rocznej sprzedaży przekracza 320 mln USD. Zatrudnienie w zakładzie pasów bezpieczeństwa przekracza 1,5 tys. osób, a wartość sprzedaży ok. 250 mln USD.
  TRW wytwarza w zakładachw Częstochowie m. in.: pasy bezpieczeństwa do samochodów (12 mln rocznie), zamki do pasów (19 mln), regulatory wysokości (2 mln) oraz poduszki powietrzne (ponad 13 mln) i ich moduły (3 mln).
  TRW to jeden z największych na świecie producentów samochodowych systemów bezpieczeństwa, którego globalne obroty w 2004 r. sięgnęły 12 mld USD. Łącznie we wszystkich firmach z grupy TRW pracuje ok. 61 tys. osób. Klientami holdingu jest ponad 40 koncernów motoryzacyjnych, produkujących 250 marek aut.
  W Polsce TRW działa od 16 lat. W Częstochowie w dwóch zakładach zatrudnia blisko 3,4 tys. osób. Ponadto w Gliwicach produkuje systemy hamulcowe (2 mln rocznie, zatrudnienie ponad 300 osób), w Pruszkowie systemy kontroli nadwozi, a w Czechowicach-Dziedzicach systemy kierownicze. Wkrótce TRW planuje nową, dużą inwestycję w Czechowicach, także w KSSE.