Przybyło wystawców i zwiedzających

PROTECH?07

We Wrocławiu odbyły się Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii PROTECH?07, organizowane przez wydawcę Control Engineering Polska ? firmę Trade Media International Holdings.

Targom, które odbyły się w dniach 21-22 listopada, towarzyszyły seminaria w czterech grupach tematycznych, Dni Kariery dla Inżynierów (12 wystawców zaprezentowało oferty pracy) oraz wiele imprez organizowanych przez wystawców. Zwieńczeniem targów był uroczysty bankiet, na którym wręczono nagrody w konkursach Fabryka Roku 2007 oraz Konstruktor Roku 2007.

Impreza zgromadziła ok. 80 wystawców (połowę więcej niż rok wcześniej), których stoiska odwiedziło kilka tysięcy zwiedzających. Prezentowano produkty z bardzo wielu segmentów rynku – automatykę przemysłową, galanterię techniczną, systemy informatyczne (obecna była m.in. indyjska firma 3DCAD oferująca ciekawe oprogramowanie inżynierskie), drobne urządzenia, narzędzia, czyściwa, oleje, itd. Obecne były firmy konstrukcyjne (związane zarówno z urządzeniami jak i dużymi konstrukcjami, np. suwnic) oraz kilka wydawnictw fachowych. Krótko ujmując, przegląd oferty związanej z produkcją, technologią, zarządzaniem i utrzymaniem ruchu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane dla osób poszukujących pracy (głównie młodych inżynierów). Podczas specjalnych prezentacji przygotowanych przez tzw. head hunterów, zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak poradzić sobie z szukaniem pracy oraz jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności w trakcie rozmów o pracę. Były także konkrety ? oferty przygotowane przez kilka firm zajmujących się pośrednictwem pracy.

Wiedzieć więcej

Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się prezentacje w ramach seminariów MAINTECH, DESIGNTECH, ROBOTECH oraz SYSTECH. Kilkaset osób z zainteresowaniem wysłuchało, co mają do powiedzenia specjaliści zaproszeni przez organizatorów. Seminarium ROBOTECH (automatyka, sterowanie, oprzyrządowanie, robotyka) obejmowało takie zagadnienia jak prezentację metod projektowania, wdrażania oraz zarządzania systemami sterowania i automatyki w przemyśle. W następnym wydaniu Control Engineering Polska zamieścimy szczegółową relację z ROBOTECH-u.

Z kolei na SYSTECH (systemy informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi) pokazano najbardziej aktualne case study z wdrożeń IT w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W ramach seminarium MAINTECH (inżynieria i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych) zaprezentowano systemy, usługi oraz oprzyrządowanie służące do utrzymywania zdolności produkcyjnych zakładów przemysłowych oraz wielopłaszczyznowe podejście do tematyki utrzymania ruchu w inżynierii. Natomiast sesja DESIGNTECH (projektowanie dla mechaniki i elektroniki) zgromadziła prezentacje poświęcone najważniejszym zagadnieniom i rozwiązaniom z zakresu projektowania inżynierskiego i konstrukcji oraz dziedziny najnowszych technologii. Wśród prelegentów obecni byli przedstawiciele firm zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także naukowcy z uczelni technicznych.

Fabryka i Konstruktor Roku

W tym roku miesięcznik Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych po raz drugi przyznał nagrodę w konkursie Fabryka Roku. Tym razem ? w uznaniu całokształtu działań związanych z utrzymaniem ruchu w firmie ? tytuł uzyskała znana większości z nas fabryka Wrigley Poland, która jest częścią amerykańskiego koncernu Wm. Wrigley Jr. Company założonego w 1891 roku w Chicago i zajmującego się produkcją słodyczy. Polska Fabryka jest jedną z największych w korporacji. Około 80% produkcji jest przeznaczone na export. Fabryka zaopatruje ponad 30 krajów, głównie w Europie, ale również w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Dyplom uznania odebrał osobiście dyrektor fabryki i członek zarządu ? Jacek Maćkowiak. Jury wyrózniło w konkursie także dwie inne firmy – Techno-Service Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych z Gdańska oraz Fabryka Osprzętu Samochodowego POLMO z Łodzi. Z kolei tytuł Konstruktora Roku 2007 redakcja miesięcznika Design News Polska przyznała firmie Solaris Bus &Coach z Bolechowa. Ta rodzinna firma na przestrzeni 11-tu lat z biura handlowego przekształciła się w lidera polskiego rynku prodcentów niskopodwoziowych autobusów miejskich. Solaris podbił także rynki europejskie i stał się równoprawnym konkurentem istniejących od dawna koncernów samochodowych w Europie.

/tk/

Już dziś zapraszamy państwa na przyszłoroczne targi PROTECH?08, które odbędą sie we wrocławskiej Hali Ludowej w dniach 19 i 20 listopada 2008.