Połączenie IoT z AI w przemyśle pozwoli zoptymalizować procesy i zaoszczędzić pieniądze

Fot. Freepik

Urządzenia IoT pozwalają zachować ciągłość produkcji, zoptymalizować łańcuch dostaw czy zredukować zużycie energii. Stają się one coraz bardziej znaczącym narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej. Wsparcie AI, która może analizować duże ilości danych, zwiększy skuteczność rozwiązań IoT.

IoT w biznesie

Internet Rzeczy (z ang. IoT – Internet of Things) pozwala na liczne optymalizacje oraz oszczędności w przemyśle. Zastosowany w transporcie pozwala monitorować wilgotność i temperaturę, w jakich przewożone są ładunki od punktu początkowego aż do końcowego. To szczególnie istotne w przypadku towarów szybko psujących się takich jak owoce i warzywa, mięso oraz leki. Mając kontrolę w czasie rzeczywistym nad warunkami, w których przewożone są produkty można być pewnym, że uniknie się strat spowodowanych nieodpowiednimi warunkami termicznymi. Jest to korzyść finansowa, ale też i środowiskowa. Wyprodukowane dobra nie marnują się. Różnego rodzaju sensory pozwalają również monitorować położenie ładunku, umożliwiając optymalizację procesów i łańcuchów logistycznych. IDC szacuje, że jeszcze przed końcem 2024 roku w samej Europie wydatki na IoT przekroczą 260 miliardów dolarów.

– IoT pomaga nie tylko optymalizować procesy czy zużycie energii na podstawie danych z przeszłości. Pozwala też zminimalizować szkody, które mogą wystąpić w przedsiębiorstwie. W taki sposób działają rozwiązania wdrażane dla firm ubezpieczonych przez jednego z naszych klientów. Przykładowo, monitoring silników i rozdzielaczy za pomocą sensorów IoT pozwolił ograniczyć szkody podczas awarii w pewnej fabryce. Urządzenia automatycznie się wyłączyły po wystąpieniu problemu z kondensatorem w rozdzielnicy. Dzięki temu firma zaoszczędziła środki, które musiałaby przeznaczyć na wymianę uszkodzonego po awarii sprzętu i mogła szybciej wrócić do pracy na pełnych obrotach – mówi Szymon Miałkas, Head of Software and Application Development w Blulog.

Sztuczna inteligencja wspiera IoT

Urządzenia IoT stosowane w przemyśle generują wielkie zbiory danych, tzw. big data. Sztuczna inteligencja pozwala efektywniej te dane analizować i wyciągać z nich wnioski. Na podstawie agregowanych informacji można np. optymalizować zużycie energii czy trasy, którymi towary są przewożone. Bazując na danych w jakich dniach i godzinach sieć energetyczna potrzebuje dostarczać najwięcej prądu będzie można przygotowywać elektrownie, rozproszone farmy fotowoltaiczne czy magazyny energii tak, aby wielkość produkcji odpowiadała przewidywanemu przez AI zapotrzebowaniu.

– Rosnące zastosowanie IoT, w tym tego wspieranego przez AI to fakt. Organizacje, które chcą utrzymać przewagę konkurencyjną, powinny zaplanować zastosowanie tych technologii w swoich strategiach rozwoju. Możliwości ich użycia w przemyśle są nieskończone, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia – podsumowuje Szymon Miałkas.