W Poznaniu, od 19 do 22 czerwca, odbyły się targi Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Polska ? największe w kraju targi nowoczesnych technologii przemysłowych oraz równolegle w tych samych dniach targi Infosystem 2006: informatyka dla przemysłu, biznesu i administracji.
W targach ITM Polska, na powierzchni 23 500 m2 (co oznacza wzrost w porównaniu do poprzednich targów o 15%) uczestniczyło blisko 1 200 wystawców i firm z 29 krajów i terytoriów, m.in. z: Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Udział wystawców z zagranicy wyniósł 39%. Targi odwiedziło ponad 20 tys. osób.
Znacznie mniejsze były targi Infosystem 2006 z 39 wystawcami ? 32 z Polski, 2 z Austrii, 2 z Niemiec i po jednym z Chin, Czech i Tajwanu ? 531 m2 powierzchni i 350 uczestników konferencji.
Wydawnictwo Trade Media International na tych ?podwójnych? targach prezentowało swoje tytuły. Największym zainteresowaniem na naszym stoisku ? jak zwykle ? cieszył się Control Engineering Polska. Spotykaliśmy wielu znajomych i nawiązaliśmy kontakty z firmami, uczelniami oraz instytucjami, z którymi, mamy nadzieję, iż rozpoczniemy współpracę.
Wielu inżynierów, niekoniecznie związanych z branżą automatyki, pytało nas o GE Fanuc. O odpowiedź poprosiliśmy w kilku miejscach, m.in. na stoisku tej firmy oraz rozesłaliśmy e-maile po świecie. Oto czego udało nam się dowiedzieć:
W 1876 roku, po wynalezieniu żarówki Thomas Alva Edison przekonał znanego finansistę J.P. Morgana i bardzo zamożną rodzinę Vanderblitów do założenia przedsiębiorstwa o nazwie Edison Electric Light Company, która w 1911 roku została połączona z kilkunastoma innym firmami działającymi w branży elektrycznej ? tworząc największą obecnie na świecie spółkę kapitałową General Electric.
W 1986 r. General Electric Co. i Fanuc Ltd. utworzyły joint venture GE Fanuc Automation Corporation. GE Fanuc Automation Corporation, założył GE Fanuc Automation Europe SA. GE Fanuc Automation Europe SA powołała do życia kolejne ?dzieci?: GE Fanuc Automation Solution (firmę specjalizującą się w PLC; jej dystrybutorem jest ASTOR, którego często gościmy na naszych łamach) oraz GE Fanuc Automation CNC Europe. Ta druga założyła GE Fanuc Automation CNC Polska sp. z o.o.
Drzewo genealogiczne jest więc dosyć skomplikowane. Z formalnego punktu widzenia GE Fanuc Automation Solution i GE Fanuc Automation CNC Europe to dwie inne, a więc niezależne od siebie firmy, które wyrosły ze wspólnej ?gałęzi? i mają bliźniacze, identyczne logo. Dla uzupełnienia warto dodać, iż sterowniki numeryczne CNC produkowane są wyłącznie w Japonii.
Po stoisku Siemensa oprowadzał Karol Stawarko: ? Na MTP po raz pierwszy przedstawiliśmy kompletną ofertę układów napędowych branży Automation & Drives, która obejmuje najnowszą rodzinę przekształtników częstotliwości serii Sinamics (G, S), systemów sterowania SINUMERIK Solution Line oraz silników asynchronicznych i synchronicznych. Tak szeroka oferta jest efektem ubiegłorocznej fuzji macierzystego koncernu Siemens AG z koncernem FLENDER AG, czołowym producentem przekładni mechanicznych na świecie, która otworzyła nowe perspektywy w zakresie aplikacji napędowych. Znakomite uzupełnienie powyższego zakresu stanowi działalność Serwisu A&D w Bielsku-Białej. Obejmuje ona ekspresowe dostawy części zamiennych, doradztwo techniczne w zakresie sterowania SINUMERIK, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne programatorów, silników synchronicznych, retrofit ? modernizacje maszyn przemysłowych i systemów automatyki oraz działalność centrum szkoleniowego gwarantującego profesjonalne szkolenia.
W dziale tematycznym Nauka dla Gospodarki odwiedziliśmy stanowisko Politechniki Szczecińskiego, gdzie przede wszystkim zainteresował nas wibrometr ? jedyne tego typu urządzenie w Polsce i jedno z kilku na świecie. Wibrometr służy do pomiarów drgań wszelkiego rodzaju konstrukcji: samolotów, samochodów, obrabiarek, konstrukcji budowlanych. Dzięki przeprowadzeniu takich pomiarów można modyfikować, ulepszać konstrukcje, eliminując zbyt duży poziom drgań.
Współpraca Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek SA z Instytutem Technologii Mechanicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Instytutem Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej, tj. wspólne użycie wibrometru, doprowadziło do powstania frezarki narzędziowej FNU ? 50E, która otrzymała Złoty Medal MTP.
* * *
Opinie wystawców o targach były różnorodne. Najczęściej jednak narzekano na zbyt niską frekwencję zwiedzających. ? W targach bierzemy udział po raz pierwszy ? powiedział dziennikarzowi Control Engineering Polska Zygmunt Walerowski z firmy Zapis ? Hardware. ? Stoiska odwiedza zbyt mało osób. Do końca jednak nie wiadomo, czym zaowocuje udział w targach. Może pojawi się ważny klient, urodzi znaczący kontrakt.
? W targach wzięliśmy udział po czterech latach nieobecności ? powiedział Tomasz Domaszczyński z firmy Bosch Rex-roth. ? W ubiegłym roku usłyszeliśmy dobre opinie o ITM, które potwierdziły się: impreza odżyła. Ankietę na naszym stoisku wypełniło ponad 100 firm, a odwiedzili nas również starzy klienci.
ce
Strona główna Aktualności Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Polska Infosystem 2006 Poznań, 19-22 czerwca 2006 r.