Mariusz Siwek, Channel Director CEE North w firmie Infor
Internet Rzeczy (IoT), dążąc do cyfrowego przekształcenia całych branż i poprawy ich wydajności, wykorzystuje technologie, takie jak czujniki przemysłowe, platformy chmurowe, rozwiązania do komunikacji i analizy. Organizacje wdrażają strategię IoT, wprowadzając ją do całej gamy produktów, w różnych sektorach przemysłu i różnych zastosowaniach. Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) to podzbiór szerszej kategorii rozwiązań ? Internetu Rzeczy, który koncentruje się na spełnieniu szczególnych wymagań tej technologii w odniesieniu do przemysłu wytwórczego, wydobycia ropy i gazu oraz usług komunalnych.
Według Grand View Research globalny rynek IIoT ma osiągnąć do 2025 roku wartość 933,62 miliarda dolarów. Zgodnie z raportem wartość całego tego sektora przekroczyła w ubiegłym roku 100 miliardów dolarów, a jego roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniosła ponad 25%. Pytanie nie brzmi już zatem: czy przedsiębiorstwa przestawią się na digitalizację procesów utrzymania i konserwacji, tylko jak szybko to nastąpi. Transformacja cyfrowa pozwala organizacjom skoncentrować swoją uwagę na optymalizacji działań, zwiększaniu produktywności i wydajności dzięki analizie predykcyjnej już dostępnych informacji, pozyskiwanych z posiadanych systemów. Ale nie chodzi jedynie o utrzymanie ciągłości działania. Przedsiębiorstwa będą korzystać z każdej, nawet najmniejszej nadarzającej się okazji do zwiększenia wydajności przyczyniającej się w konsekwencji do znacznych oszczędności i zwiększenia konkurencyjności.
Ciekawym przykładem wykorzystania technologii Przemysłowy Internet Rzeczy w produkcji procesowej jest rolnictwo, gdzie IIoT pozwala poprawić wydajność każdego metra kwadratowego ziemi uprawnej, która jest cennym i ograniczonym zasobem. Współczesne gospodarstwa niezależnie od wielkości korzystają z zaawansowanych technologii, takich jak systemy nawigacji GPS, pozwalające ustalić lokalizację maszyn i przyczynić się do lepszego zagospodarowania terenu. Co najważniejsze, cyfrowe rolnictwo pomaga efektywnie zmniejszyć ilość odpadów produkcyjnych, zoptymalizować nakłady pracy, zmniejszyć zużycie paliw i nawozów, a przez to zwiększyć zyski i lepiej chronić środowisko naturalne.