FANUC Robotics – Superszybki robot mogący pracować pomiędzy pracownikami

Najnowsze roboty FANUC M-1iA to małe manipulatory do zastosowań wymagających wielkiej precyzji, a jednocześnie elastyczności ludzkiej DŁONI, przeznaczone do zastosowań w elektronice i mechanice precyzyjnej.
Roboty pracujące dla branży elektronicznej i mechaniki precyzyjnej powinny być: lekkie, kompaktowe, najlepiej równoległe, 4- lub 6-osiowe, a ich przestrzeń pracy nie powinna przekraczać pola, które zajmuje operator, którego robot ma zastąpić przy linii produkcyjnej.
Spełniający wszystkie te wymagania robot FANUC M-1iA, jest już dostępny dla klientów w Polsce. Zaprojektowany specjalnie do aplikacji bardzo szybkiego montażu komponentów elektronicznych oraz podnoszenia i pakowania lekkich części, robot M-1iA jest dostępny w dwóch opcjach: 4- lub 6-osiowej, o wadze odpowiednio 14 i 17 kg.
Zwiększono prędkość i dokładność w stosunku do konwencjonalnych ramiona typu SCARA. Podnosząc ciężar 500 g, robot M-1iA, może wykonać typową operację pick-and-place na odległości 25 mm w górę, 200 mm w bok i 25 mm w dół ? w czasie 0,3 sekundy, z powtarzalnością 0,02 mm. Jego jednoosiowy nadgarstek osiąga prędkości rzędu 3 000 stopni na sekundę.
Robot M-1iA, dzięki odpowiedniemu designowi i kompaktowemu rozmiarowi (wymiary: 421 mm szerokości, 500 mm głębokości), nie zajmuje więcej miejsca niż pracownik przy przenośniku montażowym. Przestrzeń pracy o średnicy 280 mm jest zoptymalizowana pod kątem ochrony operatorów pracujących w pobliżu robota.
Dzięki wymiennej platformie nośnej robot może być łatwo zintegrowany z maszyną, a ponadto zamontowany pod dowolnym kątem, w dowolnym miejscu hali produkcyjnej. Zwiększa to liczbę możliwości montażu robota.
Robot M-1ia jest obsługiwany przez inteligentny, niewielkich rozmiarów, kontroler R-30iA Mate lub R-30iA Mate w wersji Open Air, który ma wbudowane 3 funkcje: iRVision, Robot Link i Collision Guard. Do pełnego wykorzystania iRVision robot potrzebuje jedynie kamery i kabla podłączeniowego do kontrolera. W korpusie robota znajduje się mechanizm nastawczy, pozycjonujący kamerę nad nadgarstkiem robota M-1iA.
Seria robotów FANUC M-1iA jest przeznaczona do:

  • przenoszenia i podawania małych części: śrub, płytek drukowanych itp.,
  • operacji ładowania/rozładowywania części do maszyn,
  • montażu urządzeń elektronicznych i mechanicznych,
  • operacji pick-and-place małych części, wymagających wyjątkowej elastyczności: skomplikowanych operacji wkładania, klejenia, lutowania.

Cechy charakterystyczne:

  • udźwig do 0,5 kg,
  • liczba osi: 4 lub 6, waga odpowiednio: 14 lub 17 kg,
  • średnica przestrzeni pracy: 280 mm przy zasięgu ruchu 100 mm, żadnych martwych stref, elastyczność ludzkiej ręki,
  • szybkie czasy cyklu,
  • unikalny mechanizm ramienia równoległego w 6-osiowym robocie.
www.fanucrobotics.pl