Emerson pomaga firmie Alcan zwiększyć moce produkcyjne o 12%

Firma Emerson Process Management została ostatnio wybrana przez spółkę Alcan na dostawcę rozwiązań mających usprawnić pracę w jej zakładach Alumina i Specialty Chemicals w Jonquiere Complex (Quebec, Kanada). Fabryka produkuje specjalizowane związki chemiczne, które muszą być wytwarzane przy zachowaniu najwyższej jakości w warunkach stawiających duże wymagania aplikacjom dynamicznego sterowania procesem.

Poprzednio podejmowane próby dostrojenia parametrów przyniosły niezadowalające wyniki. Alcan korzystał z usług firmy Laurentide Controls i działu Process Solutions firmy Emerson w celu usprawnienia operacji mycia i suszenia w zakładzie. Używając EnTech Diagnostic ToolKit Emersona zespół analityków stwierdził, że bardziej realna jest optymalizacja przez korektę strategii sterowania firmy Alcan, niż przez dostrojenie parametrów pętli sprzężenia zwrotnego.

Po wstępnych modyfikacjach stosowanego w zakładzie systemu Provox Alcan obniżył wahania temperatury suszenia o 60% i zwiększył moce produkcyjne o 12%, co przekłada się na zysk ponad miliona dolarów rocznie. Pętle sterowania przestrojono bardzo ostrożnie przy użyciu metody Lambda. Obniżenie zmienności u jej Ľródeł ? zanim dotrze do regulatora PID ? pozwoliło na znacznie skuteczniejsze dostrojenie i zredukowanie wahań parametrów do minimum.