Budowa maszyny z 3-osiowym układem serwo (kopiuj 1)

Jednym z ciekawszych wdrożeń zrealizowanych przez firmę Automatech w 2014 roku była budowa maszyny poruszającej się w trzech osiach oraz wyposażonej w głowicę wykonującą założone procedury w obróbce produktu.
Wymagania klienta:

Maszyna porusza się w trzech osiach oraz wykonuje cały jeden cykl w czasie nieprzekraczającym 5s:

 1. Start z pozycji bazowej
 2. Ruch w osi Z (opuszczenie głowicy)
 3. Ruch w osi X (długość ruchu ok. 1000mm) + z jednoczesnym ruchem głowicy w osi Y
 4. Ruch w osi Z (powrót do pozycji bazowej)
 5. Ruch w osi XY (powrót do pozycji startowej)

Realizacja projektu składała się z następujących etapów:

 • weryfikacja i dostosowanie koncepcji i wymagań klienta z możliwościami technicznymi
 • wykonanie projektu mechanicznego
 • wykonanie projektu elektrycznego sterowanie
 • wykonanie audytu wewnętrznego na zgodność z wymogami dyrektywy maszynowej 2006/42/WE
 • montaż elementów konstrukcji mechanicznej
 • montaż elementów szafy sterowniczej wraz z odpowiednimi czujnikami oraz osprzętem dodatkowym
 • wykonanie oprogramowania dla PLC, HMI i układu bezpieczeństwa
 • testy funkcjonalne w siedzibie Automatech potwierdzone w obecności Klienta
 • transport i ponowny montaż maszyny w linii produkcyjnej
 • rozruch technologiczny maszyny w linii, szkolenie Klienta

Całość układu sterującego maszyny została umieszczona w pulpicie niemieckiej firmy Lohmeier z serii VSO. Maszyną steruje sterownik PLC firmy Siemens z serii S7-1200 wraz z modułami wejściowo/wyjściowymi.

W celu zapewnienia wymogów prędkości oraz precyzji zostały zastosowane trzy serwonapędy firmy SIEMENS z serii SIMOTiON S110 , 3Nm silnikami z wybudowanymi hamulcami i rezystorami hamującymi. Operator ma możliwość wyboru programów za pośrednictwem dotykowego, kolorowego panelu operatorskiego KTP 600, od prostych ruchów głowicą w osiach X i Z, do programów wykorzystujących wszystkie osie XYZ. Wszystkie serwonapędy zostały ze sobą synchronizowane a operator maszyny ma możliwość dokonywania modyfikacji programów w zakresie długości ruchu jak i prędkości posuwu głowicy.

Układ bezpieczeństwa został zrealizowany przy pomocy programowalnego modułu bezpieczeństwa firmy Pilz z serii PNOZmulti z modułami rozszerzeń wejściowo/wyjściowymi oraz modułem komunikacyjnym Profinet, dzięki czemu wszelkie informacje diagnostyczne z układu bezpieczeństwa wyświetlane są za pośrednictwem PLC na panelu dotykowym zainstalowanym na pulpicie sterującym. Maszyna jest wyposażona w osłony wykonane z profili aluminiowych oraz poliwęglanu. Drzwi dostępowe zabezpieczone są za pośrednictwem rygli bezpieczeństwa wraz z zasuwami firmy Bernstein z serii SLK-F, które odryglowywane są dopiero po zatrzymaniu wszystkich napedów wewnątrz stefy maszyny. Dodatkowo osłony posiadają 2 klapki dostępowe zabezpieczone czujnikami magnetycznymi bezpieczeństwa RFiD firmi Pilz z serii PSEN CS3.1. Na konstrukcji osłon została zainstalowana również wieża świetlna 4 modułowa wraz z sygnalizatorem dźwiękowym serii BR50 firmy Pfannenberg, w celu sygnalizacji stanów awaryjnych i ruchowym maszyny.

W szafie oprócz wielu innych podzespołów znalazły się również energooszczędne styczniki KG3 firmy Benedict. Styczniki te charakteryzują się niskim poborem cewki rzędu 3W przy 24VDC (12mA podczas załączania (!) i trzymania cewki), co daje nam możliwość załączania bezpośrednio z wyjść tranzystorowych sterownika i nie obciążają podczas załączeń zasilacza impulsowego DC z serii S8VK-G firmy Omron.

Do napędu głowicy ponadto wykorzystywany jest wysokoobrotowy silnik o prędkości 30.000 obr/min z regulacją prędkości poprzez zastosowanie falownika z serii VSC firmy CG Emotron, który zasila go częstotliwością 0-300Hz (!).

Ze względy na unikatowy charakter maszyny zrealizowany na specjalne zamówienie stałego Klienta Automatech maszyna daje możliwość produkcji detali w oparciu o unikatową koncepcję, która daje przewagę technologiczną Klientowi na jego rynku.