Jednym z najdłuższych i jednocześnie najbardziej złożonym projektem wdrożenia technologii łączenia blach, realizowanym przez TOX PRESSOTECHNIK Sp z o.o. z Wrocławia jest projekt dla firmy APATOR S.A.
Inżynierowie z firmy APATOR zwrócili się z zapytaniem o możliwość wykorzystania technologii łączenia blach na zimno do nowego produktu z grupy aparatury łącznikowej. Jego pełna nazwa to rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy listwowy ?ARS?, wykorzystywany do rozdziału energii elektrycznej oraz zabezpieczania przed skutkami zwarć i przeciążeń w trójfazowych obwodach prądu przemiennego.
Do połączenia przedstawiono szereg komponentów o bardzo zróżnicowanej geometrii, które dodatkowo miały zmienną grubość w zakresie od 4 do 10 mm. Ilość łączonych warstw również nie była stała i wynosiła 2 lub 3 blachy jednocześnie. Dało to łącznie 18 referencji, wszystkie do zrealizowania w ramach jednej maszyny.
Po tygodniach prób i konsultacji, jako rozwiązanie do wdrożenia zaproponowano dwa połączenia: klasyczny TOX?-Punkt do łączenia dwóch warstw oraz zmodyfikowane połączenie TOX?-Vario do łączenia trzech warstw. Podstawowe połączenie TOX-Vario służy do łączenia dwóch warstw blach o bardzo dużej różnicy w grubości lub twardości (np. jedna z warstw to blacha sprężynowa lub narzędziowa). W warstwie, która nie jest tłoczna wymagany jest otwór, przez który zostaje przetłoczona druga warstwa. W wyniku uzyskuje się estetyczne, okrągłe połączenie o właściwościach wytrzymałościowych zbliżonych do połączenia klasycznego. Połączenie jest gazoszczelne, co pozwala stosować je również do elementów ciśnieniowych (np. wsporniki do mocowania zbiorników, szczelne obudowy).
Rys 1 i 2. Widok łączonych komponentów. Zieloną strzałką zaznaczono połączenie TOX-Vario.
Połączenie TOX?-VARIO w wersji do łączenia trzech warstw wprowadza dodatkową warstwę, a zatem dwie blachy przetłaczane są przez otwór wykonany w trzeciej. W takiej sytuacji wprowadzenie dodatkowej warstwy nie utrudniło procesu łączenia i umożliwiło jego realizację w ramach jednego narzędzia.
Cenną zaletą w aspekcie kontroli jakości jest jeden system dla obu połączeń. Jakość połączenia jest gwarantowana poprzez pomiar resztkowej grubości przetłoczenia – wymiaru ?X?. Jest tometoda nieniszcząca, umożliwiająca kontrolę 100% produkcji a przy zastosowaniu automatycznych systemów monitorowania, dodatkowo archiwizację i zdalne nadzorowanie.
Przeprowadzenie testów i przedstawienie połączeń wzorcowych był dopiero początkiem długiej drogi akceptacji rozwiązania. Niezwykle rygorystyczne, trwające tygodniami testy komponentów prowadzone w laboratoriach firmy APATOR, dostarczały nowej wiedzy na temat własności połączenia z punktu widzenia przewodności elektrycznej. Z wielką radością przyjęliśmy informację o pozytywnym zakończeniu testów i akceptacji opisanego rozwiązania. Po testach laboratoryjnych przyszedł czas na testy konsumenckie. Gotowe wyroby zostały udostępnione kluczowym klientom do własnej oceny rozwiązania i przetestowania w warunkach rzeczywistych. Ponownie odpowiedź była pozytywna, co już ostatecznie otworzyło drzwi do wdrożenia technologii w produkcji seryjnej.
Więcej na www.tox-pl.com/pl/produkty/systemy-laczenia-blach.html