W Koszalinie rusza pierwsze w Europie chińskie centrum produkcyjne

  Azjaci z konsorcjum Athletic Group wykupili ponad 5 ha ziemi w koszalińskiej części Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ciągu paru miesięcy zbudują tam halę produkcyjną o powierzchni 16 tys. m2. Latem, należąca do konsorcjum firma EiW Industrial Development, przeniesie do niej produkcję rowerów (od grudnia są montowane w wynajętych pomieszczeniach). Około 200 pracowników będzie składać 200 tys. rowerów rocznie. Dyrektor finansowa Athletic Group, pani Sha Hongye oszacowała, że wartość inwestycji wynosi ok. 10 mln zł. Przy okazji zarobią regionalni dostawcy części.
  Inna chińska firma – wytwórca urządzeń elektronicznych – ma pojawić się w Koszalinie jeszcze w tym roku. Jej nazwę na razie utrzymuje się w tajemnicy.
  Do końca marca Athletic ma zdecydować, czy dokupi kolejne 5 ha gruntu. Jeśli tak się stanie, Chińczycy zajmą połowę koszalińskiej strefy (ma ona w sumie 22 ha powierzchni) i będą mogli sprowadzić jeszcze kilku wytwórców.
  – W grę wchodzą producenci towarów konsumpcyjnych i przemysł lekki, nieuciążliwy dla środowiska – mówi Konrad Skibiński, prawnik Athletic Group. Nie wyklucza on, że jednym z inwestorów mógłby być metalurgiczny koncern Baosteel, który planuje wybudowanie w Polsce centrum dystrybucji blach. Władze Koszalina potwierdzają, że zaprosiły do współpracy firmę Haier, producenta sprzętu AGD.
  Chińczykom opłaca się wytwarzać towary w Polsce, ponieważ omijają w ten sposób bariery celne oraz oszczędzają na transporcie. Lokowanie produkcji poza granicami jest też zgodne z polityką rządu Chin. To ma ułatwić eksport do Europy.
  Koszalin oddaje inwestorom działki, uzbrojone na swój koszt – ponad 2 mln zł nakładów. Nie do pogardzenia są też, wynikające z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej, ulgi w podatku dochodowym (nawet do 65%) oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości aż do 2017 r.
  Oprócz Chińczyków w koszalińskiej części SSSE ulokowały się: fabryka szyb samochodowych i pancernych JAAN, producent sprzętu ogrodowego Dajar oraz niemiecka firma Ziegel, zajmująca się sprzedażą wyposażenia sklepów.