W 2014 r. może ruszyć budowa pierwszej instalacji CCS w Europie

  W przyszłym roku w Europie może ruszyć budowa pierwszej komercyjnej instalacji wychwytywania i składowania CO2. .
  "Projekt w Holandii pod nazwą ROAD jest bliski finalnej decyzji inwestycyjnej" – informuje przedstawiciel Komisji Europejskiej

  Rotterdam Capture and Storage Demonstration Project" (ROAD) to inicjatywa niemieckiego koncernu E.ON Benelux oraz francuskiego GDF SUEZ Energie Nederland. Dwutlenek węgla będzie przesyłany z położonej w pobliżu Rotterdamu w Holandii elektrowni Maasvlakte rurociągiem do oddalonego 20 km od wybrzeża Morza Północnego wyczerpanego złoża gazu ziemnego, w którym będzie składowany. Koszt inwestycji jest szacowany na 1,2 mld euro.

  ROAD ma udowodnić, że technologia CCS jest ekonomicznie opłacalna oraz może być stosowana na wielką skalę przy elektrowniach i w przemyśle energochłonnym. Komisja Europejska uważa, że takie instalacje jak ROAD istotnie przyczynią się do realizacji unijnych celów redukcji CO2. ROAD jest współfinansowany ze środków unijnych, budżetu holenderskiego oraz Global CCS Institute.

  To nie jedyny projekt CCS, który może liczyć na wsparcie Komisji. "Dodatkowo projekt White Rose w Wielkiej Brytanii jest kandydatem do wsparcia przez fundusze dostępne w ramach drugiej edycji unijnego programu NER300. Decyzja, czy to wsparcie zostanie przyznane będzie podjęta w przyszłym roku" – dowiedziała się PAP Komisji.

  Plan budowy siłowni na węgiel i biomasę o mocy 450 MW i połączonej z nią instalacji CCS ogłosiły firmy Alstom, Drax i BOC. Inwestorzy White Rose informują, że realizacja projektu uzależniona jest od otrzymania finansowania – z programu NER300 oraz z brytyjskiego UK Carbon Capture and Storage Demonstration Programme. Elektrownia ma zostać zbudowana w pobliżu Selby w North Yorkshire. Instalacja CCS ma wychwytywać rocznie 2 mln ton CO2 – co stanowi 90 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla w elektrowni – a następnie transportować go do położonych pod dnem MorzaPółnocnego magazynów.

  "Zarówno w projekcie brytyjskim, jaki i holenderskim dwutlenek węgla składowany byłby pod dnem Morza Północnego. Z naszego punktu widzenia w takich warunkach są to bezpieczne dla środowiska projekty" – mówi przedstawiciel KE. Jak dodaje, kraje takie jak Polska i Niemcy, które wytwarzają znaczne ilości energii elektrycznej przy wykorzystaniu węgla, powinny aktywnie zaangażować się też w rozwój CCS.