Unikatowe w Polsce laboratorium elektroniki organicznej umożliwiające badania nad najnowszymi urządzeniami z dziedziny "plastikowej elektroniki" otwarto w Katedrze Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej. Jak powiedział prof. Jacek Ulański, pełnomocnik rektora uczelni ds. Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii, nowe laboratorium zostało wyposażone w zespół pięciu komór rękawicowych, co umożliwi rozwój badań nad najnowszymi urządzeniami tzw. plastikowej elektroniki.
"To generacja elektroniki, która nie jest budowana na bazie krzemu, jak ta, która obecnie jest wokół nas, tylko jest zbudowana z cząsteczek organicznych, często z polimerów. To są zupełnie nowe zastosowania. Można sobie wyobrazić, że w ten sposób np. można będzie wydrukować sobie czynny ekran telewizora na koszulce. Technicznie to jest już możliwe" – zaznaczył prof. Ulański.
Laboratorium powstało w Katedrze Fizyki Molekularnej PŁ. Zostało wyposażone w system pięciu tzw. komór rękawicowych, w których jest specjalnie kontrolowana atmosfera. Umożliwia to przygotowanie np. tranzystorów z polimerów, świecących diod czy też baterii słonecznych z materiałów organicznych. "Później można to zapakować szczelnie w opakowanie, które nie będzie przepuszczało tlenu i wilgoci i wtedy można to wyjąć z komór i już normalnie używać" – wyjaśnił naukowiec.
Według niego, taki system złożony aż z pięciu komór pozwala wykonać pełen cykl badań i zastosowań. "Możemy od syntezy, przygotowywania urządzenia po zbadanie charakterystyki tych urządzeń wszystko wykonać w ramach tego cyklu. To jedyny w Polsce tej wielkości układ" – podkreślił prof. Ulański.
Laboratorium wyposażone jest także m.in. w symulator światła słonecznego. System komór rękawicowych kosztował ponad 2 mln zł, a cała inwestycja – ponad 3 mln zł. Z laboratorium korzystać będą także inne zespoły badawcze, m.in. z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. W przyszłości wejdzie ono w skład Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii (ECBNT), które powstać ma na Politechnice Łódzkiej do 2015 roku.