Toyota zainwestuje 145 mln euro w Polsce

    Toyota Motor Europe ogłosiła, że zainwestuje 145 mln euro w zwiększenie możliwości produkcyjnych wałbrzyskiej fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland. Fabryka produkująca obecnie silniki i skrzynie biegów, do połowy 2009 r. zwiększy swoje zdolności produkcyjne manualnych skrzyń biegów z 600 tys. do 720 tys. sztuk rocznie.
    W Wałbrzychu powstanie nowa hala produkcyjna sześciobiegowych skrzyń biegów o powierzchni 20 000 m2 oraz zatrudnionych zostanie 260 pracowników.
    Od kwietnia 2002 roku TMMP produkuje skrzynie biegów, w które wyposażane są modele Toyota Corolla, Yaris i Avensis ? produkowane w Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji. Od stycznia 2005 roku fabryka Toyoty w Wałbrzychu produkuje także manualne i półautomatyczne skrzynie biegów do trzech samochodów produkowanych w Kolinie w Czechach ? w ramach wspólnego przedsięwzięcia Toyoty oraz francuskiego koncernu PSA (Toyota Peugeot Citroën Automobile, TPCA), między innymi do Toyoty Aygo. Obecnie roczna produkcja 1-litrowych silników benzynowych do samochodów produkowanych w TPCA oraz do Toyoty Yaris wynosi 330 000 sztuk. Łącznie więc w połowie 2009 roku taśmy montażowe wałbrzyskiej fabryki Toyoty będzie mogło opuszczać ponad milion produktów rocznie.
    Fabryki Toyoty w Polsce, TMMP oraz Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach zainwestowały do tej pory około 600 milionów euro i zatrudniają razem prawie 3 000 pracowników. Ich obecna zdolność produkcyjna to 510 000 silników rocznie. Przyszłe możliwości produkcyjne skrzyń biegów to 720 000 sztuk. Toyota w Jelczu produkuje obecnie dwie wersje silnika Diesla D-4D o pojemności 2,2 litra, z których jeden wyposażony jest w innowacyjną technologię Toyota D-CAT, a także zupełnie nowy 2-litrowy silnik Diesla D-4D.