Zaproszenie do Stuttgartu 20. jubileuszowe Targi VISION 6-8 listopada 2007 r.

Po raz kolejny na Targach VISION będzie jeszcze więcej wystawców i wzrośnie powierzchnia wystawiennicza w porównaniu z ubiegłymi latami. Dzieje się tak, dzięki dobrej koniunkturze w gospodarce, dzięki atmosferze sprzyjającej rozwojowi branży przemysłowych systemów wizyjnych.

Czekamy na niezwykłe wydarzenie. W dniach od 6 do 8 listopada bieżącego roku odbędą się 20. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Systemów Wizyjnych Maszyn.

Z okazji jubileuszu zostaną one zorganizowane w nowym centrum targowym obok lotniska w Stuttgarcie w Niemczech, w pobliżu autostrady A8, łączącej Monachium i Frankfurt.

Tak korzystna lokalizacja i możliwości dojazdu zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem w środowiskach wystawców i odwiedzających. Ogromne znaczenie mają również zastosowane w nowym centrum najnowocześniejsze techniki wystawiennicze i organizacji przestrzeni ? co będzie również sprzyjać organizacji i przebiegowi Targów VISION 2007, dla których zarezerwowano hale: 2 i 4.

Organizatorzy liczą na kolejny sukces Targów VISION. Sprzyjająca koniunktura gospodarcza przyczynia się bowiem do ciągłego wzrostu w branży przemysłowych systemów wizyjnych.

Nie jest żadną niespodzianką, iż eliminacja błędów produkcyjnych oraz skrócenie okresów niezbędnych na znalezienie i usunięcie usterek na liniach produkcyjnych byłoby bez tego typu systemów niemożliwe; szczególnie teraz, kiedy rosną wymagania klientów dotyczące jakości produktów oraz szybkości ich dostarczenia przez producenta.

Systemy wizyjne maszyn mogą np. sprawdzić: poprawność wykonania spawu na błotniku samochodowym, jakość lutu układów scalonych, jakość połączeń armatury, poprawność montażu poduszek powietrznych czy trwałość spoiny pomiędzy szybą a karoserią samochodu.

Bez względu na rodzaj branży przemysłowej systemy wizyjne maszyn są potrzebne w działach kontroli jakości produkcji do: identyfikacji braków lub niedoróbek, kontroli jakości obrabianych powierzchni itp.

W ostatnich latach obserwuje się również gwałtowny wzrost zastosowań tego typu systemów w aplikacjach pozaprzemysłowych, jak np. monitoring i sterowanie ruchem pojazdów w aglomeracjach miejskich czy identyfikacja osób (czujniki linii papilarnych, tęczówki oka, czytniki zakodowanych informacji z dokumentów oraz inne).

Bez systemów wizyjnych wiele branż przemysłowych na pewno nie zajmowało by takich pozycji rynkowych, jakie dziś są ich udziałem.

Liczby i fakty

Przewiduje się, iż tegoroczne Targi VISION zgromadzą około 230 wystawców (rok 2006: 214), z czego 2/3 pochodzić będzie z Niemiec. Do dziś zarejestrowano firmy z 20 krajów. Poza znaczącą liczbą wystawców z krajów europejskich na tragach zaprezentują się również przedstawicie: Izraela, Japonii, Kanady, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych. Dwie zarezerwowane dla targów hale wystawiennicze mają powierzchnię ponad 15 000 metrów kwadratowych.

Około 3/5 ogólnej liczby wystawców stanowią producenci elementów dla systemów wizyjnych, a reszta to firmy specjalizujące się w realizacji kompleksach rozwiązań takich systemów. Wśród prezentowanych produktów znajdą się: kamery, rejestratory klatek obrazu i zdjęć, układy optyczne i oświetleniowe, procesory, pakiety programowe, systemy identyfikacji oraz oferty serwisowe. Innowacyjnymi produktami będą zapewne kamery o zwiększonej jakości rozróżniania kolorów oraz ich identyfikacji. Wprowadzają one nowe standardy w zakresie szybkości działania i rozdzielczości rejestrowanych obrazów, stwarzając podwaliny pod dalszy wzrost zastosowań systemów wizyjnych w aplikacjach przemysłowych i pozaprzemysłowych. Znaczący rozwój i wzrost zastosowań obserwuje się również ostatnio w dziale tzw. kamer inteligentnych, które charakteryzują się tym, iż mogą działać autonomicznie i bez pomocy komputera PC lokalnie przetwarzać rejestrowane obrazy oraz po ich analizie przesyłać niezbędne dane.

Dzięki tym możliwościom konkurują one bezpośrednio z tzw. wbudowanymi systemami wizyjnymi maszyn, a przy tym w całości montowane są na obudowach maszyn.

Wszystkie te nowości będą prezentowane na tegorocznych Targach VISION.

Program Targów został opracowany przede wszystkim pod kątem potrzeb użytkowników / odwiedzających z grup inżynierów elektryków i elektroników, z przemysłu samochodowego i produkcji podzespołów dla samochodów oraz produkcji i obróbki metali. To oni właśnie należą do największych odbiorców przemysłowych systemów wizyjnych.

Wiele znanych firm i koncernów (np.: IBM, HP, DaimlerChrysler, Porsche, Audi czy Bosch) wspomnianych branż ma swoje fabryki i zakłady produkcyjne zlokalizowane w specjalnej strefie przemysłowej Greater Stuttgart w okolicach Stuttgartu. Warto jednak pamiętać, że systemy wizyjne mają również szerokie zastosowanie w innych branżach, jak chociażby: produkcja tworzyw sztucznych, przemysł lotniczy, działy kontrolne, usługi pomiarowe i systemy sterowania, technologie komunikacyjne i informatyczne oraz inne działy gospodarki.

W czasie tegorocznych Targów VISION spodziewanych jest około 5 500 odwiedzających, zktórych niemal 40% pochodzić będzie z Niemiec.

Seria seminariów ?Industrial VISION Days?

Ważne i niezwykle pożyteczne zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających są seminaria organizowane w cyklu tzw. ?Industrial VISION Days?. W ciągu trzech dni targów odbywa się zazwyczaj około 45 takich spotkań, w czasie których eksperci omawiają najnowsze rozwiązania i osiągnięcia technologiczne w branży systemów wizyjnych maszyn oraz przedstawiają wybrane, najciekawsze aplikacje.

?Industrial VISION Days? są doskonałą okazją do wymiany informacji, poznania nowych tendencji ? co stanowi ważny impuls w podejmowaniu nowych wyzwań. Wiele z tych seminariów prowadzonych jest w języku angielskim, dzięki czemu korzysta z nich szersze grono odbiorców.

Organizatorzy obserwują stale rosnącą liczbę uczestników tych spotkań ? w 2006 roku było ich ponad 2 600, co świadczy dobitnie o tym, iż w ramach imprez targowych powinny być organizowane tego typu panele dyskusyjne czy seminaria, sprzyjające wymianie informacji i doświadczeń uczestników.

Tegoroczny cykl spotkań będzie przygotowywany przez grupę VDMA ? Niemiecką Federację Inżynierską, zarazem jednego ze sponsorów Targów VISION.

Targi wspierane są również przez Europejskie Stowarzyszenie Systemów Wizyjnych Maszyn ? EMVA oraz Stowarzyszenie Przetwarzania Obrazów dla Systemów Automatyki ? AIA.

Nagroda VISION

Nagroda VISION przyznawana w czasie targów ?Za najlepszy system wizyjny? nie ma aż tak długiej historii jak same Targi. W tym roku będzie ona przyranna po raz 15. Honorowane są nią innowacyjne produkty lub też całe aplikacje systemowe, które mogą być oferowane zarówno przez wystawców obecnych na Targach, jak i firmy nieuczestniczące w nich. W skład jury konkursu, który odbędzie się 6 listopada, wchodzą: Roland Beyer (DaimlerChrysler AG), Don Braggins (Machine Vision System Consultancy), Holger Hofmann (ISRA VISION AG) i Martin Wäny (Awaiba Lda.) Oceniać oni będą przedłożone propozycje i wybiorą zwycięzcę, który otrzyma również nagrodę pieniężną w kwocie 5 000 EUR. Nagroda ta jest sponsorowana przez redaktorów biuletynu targowego ?Imaging & Machine Vision?. Zwycięski produkt będzie szeroko prezentowany w czasie wspomnianego wcześniej cyklu seminaryjnego.

Stricte branżowe Targi VISION systematycznie od 20 lat podnoszą swoją pozycję w hierarchii międzynarodowych imprez targowo-wystawienniczych.

Patronem medialnym tegorocznych targów prawdopodobnie będzie m.in. Control Engineering Polska (prowadzimi rozmowy na ten temat z organizatorami). Pojedziemy do Stuttgartu, by u źródeł szukać najnowszych informacji, którymi możemy dzielić się z Państwem.

ce

Relacja z warszawskiej konferencji prasowej z okazji 20. jubileuszowych Targów VISION w Stuttgarcie

 

Stuttgart: najnowocześniejsze centrum targowe Europy

Podczas prezentacji w Warszawie ? pierwszej tego rodzaju ? dyrektor Zarządzający Roland Bleinroth, rzecznik prasowy Thomas Brandl i Silvia Blumenschein, koordynator Projektów Międzynarodowych Targów Stuttgarckich zaprezentowali swoją firmę oraz opowiedzieli o nowych terenach targowych (wartych 806 milionów EUR).

W Stuttgarcie odbywa się rocznie 50 do 55 targów najróżniejszych branż. Imprezy te gromadzą około 11 000 wystawców i milion gości. Jedynie w okresie od czerwca 2007 do jesieni 2008 r. w terminarzu zaplanowano już 20 kolejnychimprez. Stuttgart, miasto położone ?w centrum rynku? uprzemysłowionej południowo-zachodniej części Niemiec, zamierza w przyszłości stać się centrum targowym nr 1 w Europie dla branż zaawansowanych technologii (high tech).

? Nazwa Stuttgart ? jak twierdzi Thomas Brandl ? ma kojarzyć się nie tylko z przemysłem samochodowym i maszynowym, ale również z wysoką jakością życia i wielkimi walorami turystycznymi. Jesteśmy jedynym dużym miastem w Niemczech, które ma winnice w bezpośrednim sąsiedztwie głównego dworca kolejowego. Życie kulturalne kwitnie. Nigdzie nie ma tylu wielogwiazdkowych restauracji. W dodatku możemy również pochwalić się aktualnym mistrzem Niemiec w piłce nożnej. Ponadto, jesienią 2007 r. w Stuttgarcie odbędą się mistrzostwa świata w trzech różnych dziedzinach sportu.

W dziedzinie zaawansowanych technologii region już od lat znajduje się w czołówce europejskiej: najwięcej patentów, najwyższe nakłady na badania naukowe, duża koncentracja przemysłu oraz firmy o światowej randze, takie jak: DaimlerChrysler, Bosch, Porsche, SAP, HewlettPackard, IBM, Trumpf, Festo, Stihl, ABB, Alcatel SEL lub Hugo Boss uczyniły z landu Badenii-Wirtembergii synonim sukcesu, siły ekonomicznej i otwarcia na świat. Również w aktualnym rankingu dynamiki rozwoju przygotowanym przez niemieckie czasopismo ?Wirtschaftswoche? Badenia-Wirtmebergia zajmuje 1. miejsce, wyprzedzając Bawarię. ? Nasze nowe centrum targowe ? podkreśla dyrektor Bleinroth ? spowoduje, że spożytkujemy niezwykłą siłę ekonomiczną naszego landu, tym razem w dziedzinie techniki targowej.

Już podczas lądowania na lotnisku w Stuttgarcie zapada w pamięć obraz podobnych do skrzydeł dachów hal targowych. Do tego dochodzi kilkukondygnacyjny parking z miejscami postojowymi dla ponad 4 000 pojazdów, który dwoma ogromnymi ?palcami? rozciąga się ponad autostradą, a w przyszłości będzie nosił logo pochodzącego ze Stuttgartu światowego koncernu Boscha. Charakterystyczny kształt hal targowych wynika z rzadko spotykanych, wiszących, wklęsłych dachów, które uchodzą za szczególnie materiałooszczędne, ponieważ stal zużyta do budowy konstrukcji nośnej może utrzymać duże siły naciskowe, a przy tym wystarczają względnie niewielkie przekroje. Stal zużyta przy budowie centrum targowego w Stuttgarcie wystarczyłaby na zbudowanie 8,5 wież Eiffla.

Do nowych projektów targowych, związanych ze zbliżającym się otwarciem nowych terenów targowych, należą m.in.: targi MiNaT i Lasys, O&S, Blechexpo, Motek und Control, Interschau Technofolies, Camp Ground oraz pierwsze w Niemczech targi ?Slowfood?. Ponadto korzyści, jakie niesie Stuttgart jako centrum targowe, odkrywa w ostatnim czasie coraz więcej organizatorów z kraju i zagranicy. Międzynarodowe spotkania branżowe, takie jak Medtec i Engine Expo / Testing Expo już od dawna należą do stałych wydarzeń na targach w Stuttgarcie. I odwrotnie, targi w Stuttgarcie eksportują swoje najważniejsze imprezy targowe: R+T, Intervitis Interfructa oraz AMB za pośrednictwem swoich oddziałów aż do Chin, Afryki Południowej i Chile.

Jak mówi Silvia Blumenschein: ? Nad umiędzynarodowieniem targów pracowaliśmy konsekwentnie. W tym względzie nasze nowe tereny targowe oferują jak najlepsze warunki. A w przyszłości chcemy się jeszcze bardziej zaangażować w sąsiednich krajach Europy Środkowej ? w takich krajach, jak Polska i Czechy widzimy duży potencjał.