Teraz pod jednym dachem: igus nabywa większość udziałów w Commonplace Robotics

motion plastics firmy igus z intuicyjnym oprogramowaniem Commonplace Robotics dla prostych rozwiązań w automatyzacji łączą siły

Teraz pod jednym dachem: niskokosztowa automatyzacja z intuicyjnym oprogramowaniem, takim jak cobot igus ReBeL. Po lewej: dr Christian Meyer, dyrektor generalny Commonplace Robotics; po prawej: Frank Blase, przedsiębiorca i dyrektor generalny igus GmbH. | Źródło: igus GmbH

Firma igus, specjalista od motion plastics, rozwija się poprzez inwestycje w obszar niskokosztowej automatyzacji i nabywa większość udziałów Commonplace Robotics z siedzibą w Bissendorf niedaleko Osnabrück. Firma Commonplace Robotics, jako integrator specjalizuje się w intuicyjnych systemach sterowania i oprogramowaniu, a także energoelektronice dla robotyki, zarówno w przemyśle, jak i w edukacji. Obie firmy intensywnie współpracują od sześciu lat i między innymi opracowały igus Robot Control, który uzupełnia ekonomiczną kinematykę igus wykonaną z wysokowydajnych tworzyw sztucznych.

Firma Commonplace Robotics została założona 11 lat temu, przez Dr Christiana Meyera, który pracował wówczas w Instytucie Fraunhofera. Nazwa mówi wszystko: integracja i obsługa robotów w sposób opłacalny i prosty, aby stać się ?powszechnym rozwiązaniem?, dającym możliwość zastosowania w dowolnym miejscu. Pierwszymi produktami z systemem sterowania i autorską energoelektroniką były roboty do nauczania. Christian Meyer zwrócił się do firmy igus w 2016, ponieważ odkrył, że kinematyka robotów igus jest zgodna z jego wizją ?powszechnego miejsca?: opłacalnego, prostego i odpowiedniego dla branży. Od tego czasu obie firmy wspólnie opracowały produkty, takie jak iRC igus Robot Control, siłownik i cobot ReBeL. Dzięki wysokiemu poziomowi pionowej integracji Commonplace Robotics ? od oprogramowania standardowego i układowego po budowę szafy sterowniczej i montaż płytek drukowanych ? nowe rozwiązania mogą być szybko wdrażane.

Rozwój ekonomicznej automatyzacji, dzięki innowacjom

?Wielu klientów jest zaskoczonych możliwością wdrożenia prostych zadań robota w zaledwie 30 minut, a wszystko bez wiedzy programistycznej?, mówi Frank Blase, dyrektor generalny igus GmbH. ?Bardzo nas to cieszy, że po intensywnej współpracy w ciągu ostatnich sześciu lat, możliwe jest teraz jeszcze bardziej ukierunkowane podejście do ekonomicznej automatyzacji?. Dzięki temu nabyciu, Commonplace Robotics i igus łączą swoje innowacyjne zalety. Dr Christian Meyer: ?Nie możemy się doczekać ekscytujących projektów technologicznych z firmą igus. Platforma RBTX dla opłacalnej robotyki, obsługiwana przez firmę igus, każdego dnia wnosi do naszych laboratoriów nowe wymagania klientów ze wszystkich obszarów przemysłu. Wiele z nich można szybko wdrożyć, zwłaszcza, że rozwijamy się dzięki tej inwestycji?. Najnowszym produktem tej współpracy jest cobot ReBeL za 4970 euro wraz z systemem sterowania. Siłownik, dostępny również jako pojedynczy komponent, łączy wiedzę firmy igus na temat tworzyw sztucznych w przekładni z elektroniką mocy i oprogramowaniem firmy Commonplace Robotics. Dzięki sześciu osiom ReBeL może obsłużyć ładunek do dwóch kilogramów w zakresie 664 milimetrów ? a wszystko to przy masie netto wynoszącej zaledwie 8,2 kilograma. Zapytania i zamówienia pochodzą z tradycyjnych obszarów zastosowań, takich jak kontrola jakości oraz aplikacje typu pick and place w inżynierii mechanicznej, jednak coraz częściej pojawiają się nowe regiony, takie jak automatyzacja restauracji lub rolnictwo miejskie. 


igus