W przypadku przemysłowych rozwiązań komunikacyjnych często słyszymy o fieldbusach produkowanych w różnych ?smakach? przez dostawców automatyki. Rzeczywistość rynkowa wygląda jednak inaczej. Według prezesa Profibus International, Edgara Kuestera, większość instalacji jest oparta na standardzie HART (highway addressable remote transmitter) lub komunikacji sygnałów 4?20 mA. Kuester szacuje, że 78?80% rynku przemysłowego stosuje HART lub 4?20 mA, podczas gdy zaledwie 5?7% używa Foundation Fieldbus czy Profibus.
Podczas spotkania Handlowej Organizacji Profibus (Profibus Trade Organization ? PTO), ktore odbyło się w sierpniu 2004 r., w 10 rocznicę założenia grupy, dyskusja w dużej części dotyczyła tego, czy Profibus zajmuje pozycję pozwalającą na przejęcie większej części rynkowego tortu, którego obecnie nadgryza zaledwie mały, srebrny kawałek. ? W ciągu najbliższych czterech lat podwoimy liczbę zainstalowanych węzłów Profibus do 20 milionów ? mówi Kuester. ? Oznacza to, że w ciągu tych czterech lat musimy dodać tyle węzłów, ile zainstalowaliśmy w ostatnich 12 latach. Kuester jest przekonany, że wzrastający popyt popiera jego prognozy, bowiem w pierwszej połowie roku 2004 sprzedano według niego 1,2 milionów węzłów Profibus.
PTO myśli jednak nie tylko o instalacjach Profibus. Zważywszy, że Ethernet przyjmuje się szybko w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych, Profibus wzmaga wysiłki podejmowane wokół Profinetu ? nowego przemysłowego protokołu komunikacyjnego pochodzącego od organizacji Profibus International, a zbudowanego na Ethernecie. ? Rynek przyjmie tylko te rozwiązania ethernetowe, które integrują się z istniejącymi instalacjami ? mówi Kuester. ? Otwarta architektura Profinetu umożliwia łączenie go z innymi systemami typu Fieldbus.
Następną nowością Profinetu jest Ertec 400 ? 4-portowy switch ASIC wyposażony w określone, izochroniczne możliwości funkcjonowania w czasie rzeczywistym, którego przeznaczeniem są sterowniki maszyn o wysokiej wydajności oraz przełączniki gotowe do pracy w czasie rzeczywistym. Kuester twierdzi, że zakończono już testy beta, a egzemplarze próbne są dostępne od października 2004 r. Pilotażowe aplikacje zostały zaprezentowane podczas targów SPS/IPC/Napędy w Norymberdze, w Niemczech.
Dolewając oliwy do fieldbusowego ognia, ARC Advisory Group ogłosiła wyniki badania FuRIOS (Fieldbus and Remote I/O System ? Fieldbus i Zdalne I/O), jakie przeprowadzono podczas spotkania PTO. W badaniu porównywano koszt fieldbusów oraz zdalnych systemów I/O w dużych aplikacjach farmaceutycznych. Według badania ? inwestowanie w I/O oraz związane produkty, wraz z systemem fieldbus, generuje oszczędności ponad 18% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami zdalnych systemów opartych na I/O ? poprzez wyeliminowanie znacznej liczby I/O oraz związanego z nimi sprzętu.
Przy dużej liczbie wprowadzanych produktów ethernetowych oraz planowanych badań możecie się Państwo w najbliższych latach spodziewać większej ilości informacji na temat przemysłowych rozwiązań komunikacyjnych.