Pomiary a udoskonalanie

Nie możemy udoskonalić tego, czego nie możemy zmierzyć. Taki właśnie jest nasz świat. Przedstawiamy trzy możliwości ekspertyz pomiarowych służących wprowadzaniu pozytywnych zmian. Oto jeden z największych i najbardziej odległych ?czujników? ? Kosmiczny Teleskop Hubbla ? za kilka lat będzie wymagał kolejnego przestrojenia i rozpędzenia, by utrzymał się na orbicie. Bez tego doszczętnie spłonie w warstwach atmosfery. Jestem pewien, że słyszeliście Państwo o odstawieniu Hubbla na boczny tor, dla umożliwienia realizacji innych, nowszych wizji uwzględnionych w budżecie NASA. Decyzja ta spowodowała gwałtowny sprzeciw tych, którzy zdają sobie sprawę z nieocenionego znaczenia teleskopu Hubbla dla wykonywania pomiarów, zbierania danych i pogłębiania naszego zrozumienia procesów zachodzących we wszechświecie.

Przedstawiciele organizacji Profibus zachwalają zalety Profinetu. Protokół ten oferuje nowe podejście, pozwalające na użycie do 150 osi (napędów) w czasie rzeczywistym ? wysoce deterministyczne osiągi. Proxy mogą być napisane dla dowolnego protokołu do Profinet, pod kątem jego przyszłości ethernetowej. Na przykład Interbus, zamiast opracowywać swoje własne podejście ethernetowe, pracuje nad przygotowaniem ścieżki Interbus-to-Ethernet poprzez Profinet. Razem z Profibusem jest to więcej niż 16 milionów zainstalowanych węzłów nastawionych na jedną przyszłość. Przeprowadziłem dokładne analizy Profinetu, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że rozwiązanie to charakteryzuje się przekonującymi
zaletami technologicznymi.

?Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby organizacje zajmujące się
urządzeniami i rozwiązaniami sieci przemysłowych typu fieldbus odłożyły
na bok długotrwałą rywalizację i doszły do porozumienia?

Przejdźmy do kolejnych nowości: trzy kolejne organizacje zajmujące się siecią dołączyły do IAONA, tzw. organizacji ?otwartych zasobów? ethernetowych, zrzeszającej ponad 130 dostawców i użytkowników końcowych. Zastanówmy się… czyż nie byłoby wspaniale, gdyby organizacje zajmujące się urządzeniami i rozwiązaniami sieci przemysłowych typu fieldbus odłożyły na bok długotrwałą rywalizację i doszły do porozumienia w sprawie adaptacji najlepszej techniki ethernetowej, niezależnie od tego, która zostałaby wybrana? Ośmielam się zadać pytanie, czy ktokolwiek nauczył się czegokolwiek z ?fieldbusowych wojen?, czy może jesteśmy skazani na powtarzanie historycznych błędów na poziomie przemysłowego Ethernetu?

My również przeprowadzaliśmy ?pomiary? na własnym podwórku, aby lepiej wykonywać naszą pracę. Według niezależnych badań w 2003 roku 43% czytelników uznało Control Engineering za ?lekturę obowiązkową?. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy zbierać informacje i analizować trendy na potrzeby planów wydawniczych na rok 2005, na których oparte będą przyszłoroczne wydania.