Ewolucja inżynierów

Wielu inżynierów automatyków spogląda na złowieszcze znaki i próbuje je zrozumieć. Małe zamówienia w fabrykach, słabe wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów oraz masowe wyprowadzanie produkcji za granice zdają się przepowiadać koniec. Automatyka przemysłowa ? to systemy sterowania, produkcja i wytwarzanie. Ponieważ wygląda na to, że Stany Zjednoczone zmniejszają platformę produkcyjną, cóż można zrobić?

Jak się okazuje, można zrobić całkiem sporo. Trzeba tylko zrozumieć, że Stany Zjednoczone mogą wygrać jedynie poprzez produkcję o dużej wartości dodanej. Klienci zapłacą za wartość. Jak tę wartość zagwarantować? Miary sukcesu są różne, w zależności od firmy i gałęzi przemysłu. Miarą sukcesu może być miesięczna sprzedaż, dochód na jednego klienta, liczba nowych klientów dziennie lub liczba nowych produktów na rok. Tak naprawdę zależy to bardziej od klientów niż faktów. 

Jeśli miarą sukcesu jest model obliczania dochodu na jednego klienta, automatyka przemysłowa oznacza osiągnięcie w fabryce doskonałości w przetwarzaniu równoległym. Dobra automatyka przemysłowa dla liczby nowych produktów wprowadzanych w skali roku oznacza dane CAD, które można skopiować, oraz linie montażowe, które zatrzymują się i szybko uruchamiają. Trzeba zapytać ekspertów z innych obszarów funkcyjnych, jak według nich cele te powinno się osiągnąć.

Należy strzec się każdej maszyny pracującej z wydajnością bliską lub bardzo daleką od 100%. Księgowi obliczający koszty kochają wysoki stopień utylizacji, ponieważ oznacza to miejscową wydajność i brzmi przekonująco. Ale 100% wydajności oznacza zatory, budowanie gdzieśdrogich stanów magazynowych i ogólny brak wydajności. Zamiast takiego podejścia należy zastosować teorię kolejek i marketing do wykrycia dynamiki własnej produkcji.

"Miary sukcesu są różne, w zależności od firmy i gałęzi przemysłu. Miarą sukcesu może być miesięczna sprzedaż, dochód na jednego klienta, liczba nowych klientów dziennie lub liczba nowych produktów na rok?

Instalujemy i programujemy systemy sterowania, ale nie zadajemy pytania, co nam one dają. Często zakładamy, że jedynym celem naszych systemów jest udoskonalenie jakości. To niekoniecznie musi być prawda, a wartość automatyki przemysłowej może leżeć w jej realnych opcjach. Podobnie jak opcje finansowe, opcje rzeczywiste reprezentują wartość będącą pochodną elastyczności lub pozycji. Sterowanie drastycznie zmienia zakres tego, co dany zakład może osiągnąć. Trzeba znaleźć, przeliczyć i zademonstrować opcje rzeczywiste, które pozostają ukryte w Państwa fabryce. Trzeba nauczyć się używać tych opcji i czerpać z nich korzyści finansowe.

Należy spoglądać poza tradycyjne granice rzemiosła, aby uzyskać większą wartość z podejmowanych wysiłków. Wielu z nas projektuje lub utrzymuje interfejsy człowiek-maszyna bez znajomości funkcji utylitarnych, zachowań czy ergonomii. Należy pamiętać, że nasz produkt jest tak dobry, jak osoba, która go używa i nie ma funkcji przenoszenia, która opisałaby sposób, w jaki ludzie podejmują decyzje. Sukces zależy od tego, jak wykorzystuje się wiedzę operatorów.

Należy zrozumieć, że dyrekcja jest nagradzana za zwrot z inwestycji, co wywołuje m.in. skłonność do niewystarczającego inwestowania. Na skutek tego zakład może wykazywać poprawę w sensie księgowym, podczas gdy w rzeczywistości jego produktywność spada. Należy przełamać ten trend, pokazując dyrekcji, że stawianie na podzlecanie prac w rzeczywistości zniechęca klientów. Boimy się niezadowolonych klientów, ale oni są naszymi najlepszymi przyjaciółmi ? oni przygotowują plan udoskonalania. Klienci nigdy nie kupują produktu czy usługi, ale rozwiązanie swoich problemów.

To rozwiązanie możecie Państwo zaprojektować.

Zapewnienie, że automatyka pozostanie ważnym elementem uwzględnianym w procesie podejmowania decyzji oznacza przemawianie poprzez terminologię finansową oraz modelowanie decyzji nowymi sposobami.

Jeżeli chcielibyście Państwo wypowiedzieć się na łamach naszego czasopisma, prosimy o kontakt z sekretarzem redakcji panią Hanną Tylicką: ht@controlengpolska.com