Panasonic, Mitsubishi Electric oraz Sony ogłosiły współpracę w zakresie komunikacji PLC

  Panasonic, Mitsubishi Electric oraz Sony poinformowały o zawarciu umowy, która ma na celu współpracę w zakresie opracowania specyfikacji dla szybkiej komunikacji poprzez linie elektryczne (PLC — Power Line Communication).
  Takie specyfikacje pozwolą na dostosowanie interfejsów różnych systemów używających istniejących sieci elektrycznych do przesyłania sygnałów wideo, audio oraz danych. Współpraca — oficjalnie nazwana CE — Powerline Communication Alliance (CEPCA), będzie promować domowe sieci PLC przez zachęcanie do współdziałania innych firm z branży elektronicznej oraz informatycznej.
  Przewiduje się, że w przyszłości PLC będzie jednym z ważniejszych kanałów komunikacyjnych w sieciach domowych. Użycie istniejących sieci elektrycznych pozwoli na wysokiej jakości transmisję wideo oraz zastosowanie telefonii IP. Podobne rozwiązania stosowane są już w automatyce, gdzie taka metoda przesyłu danych umożliwia znaczną oszczędność w instalacji systemów monitoringu dodatkowych parametrów.
  Ostatnie osiągnięcia technologiczne spowodowały, że domowe sieci znacznie się rozbudowały, łącząc coraz to więcej elementów — komputery domowe, sprzęt audio-wideo oraz inne urządzenia, doktórych także istnieje dostęp bezprzewodowy. Wymogło to na producentach zastosowanie prostszego systemu dostępu i połączeń. PLC doskonale sprawdza się w takich zastosowaniach, spełniając wymogi bezpieczeństwa oraz prostoty.
  Budowanie sieci PLC wymaga sprostaniu problemom związanych z kompatybilnością pomiędzy produktami różnych producentów. Firmy Panasonic, Mitsubishi oraz Sony pracowały już wspólnie nad technologiami interfejsów, a ich rozwiązania będą promowane prze CEPCA w ramach  ustandaryzowanych specyfikacji.
  Umowa ma również zachęcić użytkowników i firmy pracujące w dziedzinie elektroniki, informatyki i telekomunikacji na całym świecie do wprowadzania środowiska, w którym sieci PLC będą ogólnie dostępne.