Niemiecki inwestor wybuduje we Wrocławiu park przemysłowy

  Niemiecka grupa Metroplan wybuduje we Wrocławiu Dolnośląski Park Przemysłowy, którego wartość szacowana jest na 240 mln  euro. W firmach działających na terenie parku pracę może znaleźć nawet 2,5 tys. osób.
  Hamburska grupa Metroplan realizuje na zlecenie IPS Industriepark Niederschlesien sp. z o.o. budowę parków przemysłowych dla średnich przedsiębiorstw. Pierwszy polski park budowany przez Metroplan ? Dolnośląski Park Przemysłowy ? położony będzie we Wrocławiu. W pierwszym etapie prac budowlanych (od września 2006 do końca 2008 roku) powstaną 4 hale produkcyjne o łącznej powierzchni 48 000 m2 i budynek biurowy o powierzchni 10 000 m2, w kolejnych etapach budowane będą następne hale produkcyjne. Jesienią przyszłego roku pierwsze przedsiębiorstwa będą mogły przywieźć do parku swoje maszyny i rozpocząć produkcję, korzystając przytym z usług serwisowych, oferowanych przez właściciela parku.
  Na decyzję Metroplanu o budowie parku przemysłowego we Wrocławiu wpłynął dostęp do dobrze wykształconej kadry oraz koszty pracy i podatki niższe niż w innych krajach UE. To powody, dla których wiele zagranicznych firm rozważa przeniesienie lub rozszerzenie produkcji na Dolnym Śląsku.  
  Niemiecki inwestor liczy na to, że w parku ulokują się przede wszystkim średnie firmy z Niemiec. Niemniej zaznacza on, że już teraz parkiem interesują się też przedsiębiorstwa z Włoch, krajów skandynawskich i USA. Zdaniem inwestora nowy park to idealne miejsce przede wszystkim dla poddostawców dużych koncernów motoryzacyjnych i producentów sprzętu AGD, którzy mają fabryki w Polsce, Czechach i na Słowacji. IPS Niederschlesien jest spółką projektową, w której obok Metroplanu swoje udziały mają osoby prywatne, reprezentujące gospodarkę niemiecką. Polscy i niemieccy planiści, logistycy i kierownicy projektów pracują we Wrocławiu i Hamburgu nad projektami przemysłowymi ?pod klucz?. Koncepcje parków przemysłowych, zrealizowane w innych krajach, zostały przez Metroplan zmodyfikowane, zoptymalizowane oraz dostosowane do polskich potrzeb.
  Grupa Metroplan z siedzibą w Hamburgu doradza, planuje i realizuje na całym świecie projekty dla przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Oferuje swoim klientom zintegrowane zarządzanie projektem, obejmujące: planowanie architektoniczne, logistykę, produkcje, inżynierię, zarządzanie procesami oraz łańcuchem dostaw. Ponad 100 planistów, inżynierów, ekonomistów, logistyków i kierowników projektów zrealizowało w ostatnich latach ponad 1 000 projektów dla klientów ? od Airbusa do Wabco. Metroplan działa w Polsce od 1998 roku. 
  Więcej informacji: www.metroplan.com.pl