Kryteria wyboru sterownika

Z powodu wielu dostępnych opcji wybór sterownika do zastosowań przemysłowych, paradoksalnie, może nie być łatwy. Przedstawiamy więc jedenaście kryteriów, które powinny pomóc w podjęciu decyzji odnośnie dostępnych urządzeń ? od prostych instrumentów analogowych po nowoczesne rozwiązania inteligentne.
Podstawowe opcje i kryteria doboru sterowników do zastosowań przemysłowych mogą się okazać niezwykle pomocne przy wyborze przekaźników, timerów, instrumentów analogowych, przekaźników inteligentnych, programowalnych sterowników logicznych (PLC) oraz programowalnych sterowników automatyki (PAC).

Przekaźniki, timery i instrumenty analogowe

Mimo szerokiej oferty i dostępności niedrogich przekaźników inteligentnych i mikro-PLC, wciąż tysiące systemów i układów sterowania budowanych jest na świecie w oparciu o podstawowe elementy automatyki ? przekaźniki, timery czy urządzenia analogowe. Wielką zaletą tych systemów jest ich prostota, dzięki czemu bez trudu może je obsługiwać i serwisować nawet mało rozgarnięty technik. Nie jest konieczne ich programowanie, stąd też niepotrzebne są licencje na programy czy drogie komputery. Warto jednak pamiętać: jeśli system zawiera więcej niż cztery przekaźniki i timery, najlepszym wyjściem będzie jego modernizacja i zastosowanie przekaźnika inteligentnego.

Przekaźniki inteligentne

Ich możliwości stale rosną, przez co zaciera się granica między nimi a mikro-PLC. Inteligentne przekaźniki można programować za pomocą komputera, ale wiele z nich ma własny ekran programowania na panelu frontowym. Najczęściej stosowanym językiem programowania jest logika drabinowa lub bloki funkcyjne. Systemy takie mają śladowe funkcje analogowe lub nie mają ich wcale.

PLC

Te wydajne urządzenia przyjmują różne formy, od mikrosterowników obsługujących 32 wbudowane gniazda wejścia/wyjścia (I/O), po ogromne systemy modułowe, zdolne obsługiwać tysiące I/O. PLC programuje się za pomocą komputera, wymagany jest on także do wprowadzania wszelkich zmian w programie. Wiele parametrów można też regulować za pomocą lokalnego interfejsu operatora, który spotyka się w jednostkach będących połączeniem PLC i interfejsu użytkownika (HMI) ? czyli w rozwijającej się klasie sterowników, kojarzących PLC z interfejsem graficznym.

PAC

To kolejna grupa rozwiązań, w której powoli zanikają granice, tym razem pomiędzy najlepszymi PLC i PAC. Te ostatnie oferują więcej możliwości niż PLC, zwłaszcza w sterowaniu bardzo złożonymi systemami. PAC są w stanie obsługiwać zaawansowane aplikacje z kontrolą napędów, korzystać z systemów wizyjnych i sterować pętlami analogowymi ? takie zadania nadmiernie obciążyłyby PLC.
W tych krótkich rozważaniach celowo nie uwzględniono rozproszonych systemów sterowania (DCS), ponieważ większość z nich w zastosowaniach przemysłowych jest obecnie oparta na PAC.
Dobrym punktem wyjścia do wyboru sterownika są kryteria zebrane w tabeli obok. Pomagają przyjrzeć się możliwościom poszczególnych kategorii urządzeń, porównać je i wyciągnąć ? odpowiednie dla każdego przypadku planowanego zakupu ? wnioski.
O autorze: Don Pham pracuje jako Product Manager w firmie Idec.