Kategoria: Integracja danych i programów

I miejsce: Uzyskane punkty: 8,03
Proficy Plant Applications 4.3 – oprogramowanie wizualizacyjne   

GE Fanuc Intelligent Platforms   

Proficy Plant Applications to oprogramowanie klasy MES, które ułatwia monitorowanie produkcji według kluczowych kryteriów. Dzięki temu wpływa na poprawę efektywności produkcyjnej. Za pomocą zintegrowanych raportów sieciowych oraz usług umożliwiających komunikację ze wszystkimi modułami Proficy (np. iFIX lub Historian) system ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych w czasie rzeczywistym.  

Proficy Plant Applications, dzięki modułowej budowie i szeregu narzędzi programistycznych, charakteryzuje się dużą elastycznością. Pomimo rozbudowanej bazy narzędzi i raportów dostępnych natychmiast po zainstalowaniu może być również swobodnie rozwijany i dopasowywany pod konkretne potrzeby użytkowników.

Gotowe rozwiązania w prosty sposób pozwalają na powiązanie Plant Applications z systemami klasy ERP. Dzięki temu dane pochodzące ze środowiska biznesowego mogą być w automatyczny sposób uzupełniane realnymi danymi pochodzącymi wprost z produkcji – z systemów HMI/SCADA lub też bezpośrednio z serwerów OPC.  

Jak udowodniono na przykładzie wdrożenia (przeprowadzonego przez ASTOR) w browarze w Warce – kompletny, działający system może być oddany do użytku w czasie krótszym niż pół roku. W porównaniu do podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest to czas bardzo krótki i stanowi ważny punkt wyróżniający opisywane rozwiązanie. Przekłada się tym samym na szybszy zwrot z inwestycji.  

II miejsce: Uzyskane punkty: 7,75
Automation Studio 3.0 – oprogramowanie narzędziowe sterowników B&R

B&R Automatyka Przemysłowa

Automation Studio 3.0 to oprogramowanie narzędziowe dla zadań sterowania, wizualizacji, napędów i komunikacji. Umożliwia programowanie w językach normy IEC 61131-3, a także dodatkowo ANSI C oraz Automation Basic. Jako połączenie systemów ERP, narzędzi E-CAD i automatyki umożliwia tworzenie indywidualnego oprogramowania maszyny opartego na zautomatyzowanych procesach.

System zapewnia producentom maszyn duże potencjalne oszczędności. Niweluje potrzebę inwestycji dużej ilości środków na implementację interfejsów komunikacyjnych łączących systemy sterowania, napędy i wizualizację. Poza tym użytkownicy Automation Studio mogą tworzyć szybciej i pewniej projekty automatyzacji oraz bezproblemowo integrować je z istniejącymi już procesami.

III miejsce: Uzyskane punkty: 7,15
Adroit 7.0 – oprogramowanie wizualizacyjne

Adroit Technologies

Pakiet Adroit SCADA Agent Server + User Interface przeznaczony jest do wizualizacji i sterowania procesami przemysłowymi oraz archiwizacji danych w 32-bitowym środowisku. Użytkownik płaci tylko za bramki (agenty) wymieniane z zewnętrznym serwerem. Charakteryzuje się szerokim wyborem sterowników oraz możliwością tworzenia nowych driverów przez producenta. Mocną stroną Adroit jest otwartość: GSM, Excel, Access, OLE, OLE DB, DDE, OPC, Active X, Visual Basic, Java, SQL oraz grafika wektora.

Program wzbogacono o bogatą bibliotekę szablonów i elementów graficznych (ponad 500). Użytkownik nie traci efektów swojej pracy dzięki redundancji oraz możliwości eksportu i importu wszelkich danych i ustawień. Produkt dysponuje wysokim poziomem zabezpieczeń i ciekawie rozwiązanym systemem rejestracji zdarzeń historycznych oraz alarmów.