Jubileusz targów AUTOMATICON

AUTOMATICON to dziś największa tego typu impreza targowa w naszym kraju. W ciągu 25 lat na targach zaprezentowało się 1289 różnych wystawców, a łączna liczba stoisk w latach 1995?2019 wyniosła 6018. Wystawcy, łącznie z obecną edycją, reprezentowali, poza Polską, takie kraje, jak: Austria, Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Japonia, Korea, Litwa, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Taiwan, Turcja, USA, Węgry, Włochy i Wielka Brytania, czyli łącznie 27 państw.

Jak podają organizatorzy, warszawska impreza swój sukces w znacznym stopniu zawdzięcza ściśle branżowemu ukierunkowaniu, dzięki czemu integruje środowisko automatyków rozproszone dawniej pomiędzy różne imprezy targowe. W 2008 r. zdecydowano się na zmianę rozszerzenia nazwy targów na: Automatyka, Pomiary, Elektronika. Pojawienie się ostatniego członu wynikało z tego, że nie ma dziś współczesnej automatyki bez elektroniki. Nie chodzi przy tym o komponenty elektroniczne na poziomie procesora czy elementów dyskretnych, ale o elektronikę przemysłową, systemy transmisyjne, urządzenia i linie technologiczne do montażu elektroniki itp. Pod nazwą AUTOMATICON. Automatyka, Pomiary, Elektronika, targi funkcjonują do dziś.

Od kilku lat można zaobserwować tendencję do rezygnacji z targów firm globalnych, jednak, jak twierdzą organizatorzy, stale pojawiają się nowi wystawcy, łączący udział w tym wydarzeniu z szukaniem nowych rynków zbytu i klientów.

We wszystkich edycjach targów brały udział firmy: APAR, ELMARK Automatyka, PIAP, SABUR, Hans Plihal Polska/Celiko/MBB, a nieprzerwanie od drugiej edycji: AB-MICRO, IGE + XAO Polska, IMPOL1 i NIVELCO.

Jubileuszowe 25. targi AUTOMATICON odbyły się w dniach 26?29 marca. W halach wystawienniczych EXPO XXI w Warszawie zwiedzający mogli odwiedzić stoiska ponad 300 wystawców reprezentujących ponad 600 firm.

Królowały roboty, czyli oferta targowa

Co roku wystawcy przedstawiają coraz bogatszą ofertę robotów przemysłowych, w tym coraz więcej robotów mobilnych i współpracujących. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia pokazywano także specjalistyczne wyposażenie zwiększające możliwości ich zastosowania do wykonywania różnych zadań, w tym wiele ciekawych rozwiązań w obszarze szybko rozwijających się systemów wizyjnych. Nie zabrakło też ofert związanych z wdrażaniem idei Przemysłu 4.0 ? systemów wizualizacji i centralnego, globalnego sterowania produkcją oraz technologii Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Jak co roku, można było zobaczyć podczas targów wszystko to, bez czego systemy pomiarowe i automatyka nie mogą funkcjonować, czyli: czujniki, krańcówki, przetworniki, osprzęt elektroniczny i elektrotechniczny, kable, oznaczniki, urządzenia pomiarowe, testery itp.

Tegoroczne nowości to m.in. złącza przemysłowe HDC Quick Termination i zasilacze PROtop z modułem komunikacyjnym, które pokazał Weidmüller. Firma Eurotronic, w ramach rozbudowy standardowych narzędzi informatycznych klasy CMMS/EAM, wspomagających zarządzenie infrastrukturą oraz utrzymaniem ruchu, przedstawiła rozwiązanie pozwalające na kompleksową obsługę procesu planowania, realizacji i rozliczenia długoterminowych projektów oraz zadań inwestycyjnych czy remontów postojowych. Narzędzie integruje się z takimi systemami, jak Infor EAM, SAP PM lub Oracle. Firma KWAPIL & CO pokazała m.in. bezszczotkowy silnik DC z kontrolerem prędkości przy użyciu pokrętła ? BLM230HP-5S i EC 90 flat 260W z czujnikami Halla. Natomiast firma igus zaprezentowała np. serię e-prowadników E2.1 i e-prowadnik E4.1L ? najszybszy w montażu e-prowadnik, który pozwala oszczędzić nawet do 80% czasu konfekcjonowania i instalacji. Euchner przedstawił np. system akwizycji danych Keysight DAQ970A, który pozwala przyśpieszyć czas przeprowadzania testów dzięki szybkim czasom skanowania kanałów oraz szerokim zakresom. Lapp Kabel pokazał m.in. przewód ÖLFLEX? SERVO FD 7TCE, spełniający wiele norm i pozwalający na użycie tylko jednego przewodu ? od szafy sterowniczej lub falownika, przez koryto kablowe do maszyny, a nawet w prowadnicy łańcuchowej.

Jeśli chodzi o roboty, to można było zobaczyć prezentowanego przez firmę KUKA robota nowej generacji KR Quantec-2. Firma Fanuc pokazała robota SCARA do paletyzacji i aplikacji typu pick and place, model SR-6iA. Natomiast firma CoRobotics ? rodzinę przemysłowych robotów współpracujących HCR do pracy ciągłej 24/7/365. Ich zaletą jest łatwość programowania, bezpieczna praca z ludźmi i elastyczność zastosowań pozwalająca zrobotyzować każdy proces produkcyjny. Na stoisku firmy Piab Polska można zaś było obejrzeć narzędzia krańcowe do ramion robotów EOAT (End of Arm Tooling). Narzędzia EOAT i systemy chwytakowe są używane w konstrukcjach zautomatyzowanych efektorów końcowych, ergonomicznych narzędzi lub narzędzi do mocowania przeznaczonych do wszystkich typów urządzeń automatyki.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to np. firma Automatech zaprezentowała platformę Sysmac, Omron/Automatech, w której firma Omron wprowadziła pierwszą tego typu bibliotekę dla platformy Sysmac, oferującą wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego (MLE) w celu obsługi linii produkcyjnych i innych maszyn przemysłowych w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji. Można było też zobaczyć takie produkty, jak wielofunkcyjny system drzwiowy MGBS ? rozwiązanie do ryglowania drzwi wahadłowych oraz przesuwnych. System pokazany przez firmę Euchner zapewnia również bezpieczeństwo w kategorii 4/PL e zgodnie z normą EN ISO 13849-1 oraz EN ISO 14119, a także stopień ochrony IP65, IP67 oraz IP69K.

Wydarzenia towarzyszące

Dla wielu zwiedzających ważna jest możliwość udziału w towarzyszącym targom cyklom seminariów, wykładów i prezentacji. W tym roku można było uczestniczyć w serii seminariów prowadzonych przez przedstawicieli firmy ABB. Tematyka tych spotkań dotyczyła np. transformacji cyfrowej, nowoczesnej diagnostyki i analityki oraz przyszłości zrobotyzowanego Przemysłu 4.0. Firma Sabur proponowała udział w prezentacji ?4 w 1 dla Przemysłu 4.0, czyli sterowanie, wizualizacja i obsługa danych procesowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań firmy ASEM? i np. w zatytułowanej ?Analityczne narzędzia klasy Industrial Intelligence, czyli raporty i pulpity nawigacyjne dla przemysłu i IoT. Praktyczne zastosowania krok po kroku?. O rozwiązaniach dla Przemysłu 4.0 można było się również dowiedzieć z prezentacji firm B&R Automatyka Przemysłowa, Beckhoff Automation, Eurotronic i Rittal. Firma Multiprojekt Automatyka zaprezentowała nowy wymiar serwonapędów Estun, a PIAP ? przykłady eliminacji problemów technicznych występujących podczas badań EMC urządzeń prototypowych. Firma STORK Instruments przedstawiła np. zasady kalibracji higrometrów w niskim zakresie pomiarowym wilgotności. Grupę prezentacji przygotowała w tym roku firma Siemens. Można było ponadto wziąć udział w szkoleniu technicznym z programowania robotów przemysłowych, przygotowanym przez firmę Mitsubishi Electric Europe. Były też prezentacje firm Tech-System Group i Technokabel.

Złote Medale

Jak co roku, spośród produktów zgłoszonych przez wystawców komisja wybrała pięć, którym przyznała Złote Medale Targów AUTOMATICON 2019. W tym roku jury doceniło firmę Askom za system wizualizacji ASIX?. EVO wersja 10, firmę CoRobotics za robota współpracującego HCR-3/5/12, Finder Polska za systemy Yesly Comfort Living (BEYON, 13.72 and 15.71 TYPES), KUKA CEE, Oddział w Polsce za robota KR QUANTEC ? 2 oraz firmę TPL VISION UK za Modular Ringlight.

W latach 1997?2018 komisja uhonorowała Złotymi Medalami AUTOAMTICON łącznie 129 wyrobów zgłoszonych przez 64 różne firmy.


Autor tekstu i zdjęć: Bohdan Szafrański