Słowa te wypowiedział w połowie XIX wieku William Thomson ? słynny lord Kelvin, który już w wieku 24 lat odkrył istnienie zera absolutnego temperatury, a kilkadziesiąt lat później sformułował drugą zasadę termodynamiki. Czy coś się zmieniło od tego czasu? Czy jego słowa straciły na wartości? Wręcz przeciwnie. Obecnie podejmując jakąkolwiek decyzję, opieramy się na niezliczonych wskaźnikach i danych, posługujemy się skomplikowanymi wyliczeniami i pomiarami. Inżynierowie wychodząc tym wymaganiom naprzeciw, upraszczają pomiary do niezbędnego minimum, sprowadzając je do poziomu wirtualnego, co nie oznacza nierzeczywistego. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w artykule ?Przyrządy wirtualne ? przyszłość pomiarów? (str. 40).
W dzisiejszym świecie naszym nieodłącznym przyjacielem (chcąc nie chcąc przyjacielem…) stały się komputery. Świat przemysłu nie jest wyjątkiem, a tym bardziej automatyka. Automatyczne sterowanie wykorzystujące komputery PC zmienia się i chociaż powoli, to jednak buduje coraz większe zaufanie użytkowników. Oczywiście nie są to typowe PC-ty, tylko dostosowane zazwyczaj do specyficznych zastosowań przemysłowe komputery (tzw. IPC ? Industrial PC). Więcej na ten temat ? w temacie z okładki na str. 14.
Powoli przyzwyczajamy Państwa do szczegółowych badań rynkowych w poszczególnych sektorach automatyki (patrz: zestawienie sterowników PLC dostępnych na polskim rynku opublikowane w majowym numerze naszego miesięcznika ? mam nadzieję, że to plakatowe zestawienie wisi w widocznym miejscu i przy szukaniu parametrów sterownika zajrzeliście właśnie do niego). W tym miesiącu przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dostawców serwonapędów ? znajdziecie tam Państwo wypowiedzi przedstawicieli firm na temat tendencji sprzedażowych, statystyki sprzedaży w poszczególnych branżach, a także szczegółowe opisy oprogramowania do konfiguracji serwonapędów poszczególnych dostawców. Do wrześniowego wydania przygotujemy dla Państwa zestawienie i porównanie parametrów i cech serwonapędów dostępnych w Polsce.
Usłyszałam gdzieś niedawno stwierdzenie: Some things are perfect, others need engineering, co w wolnym przekładzie oznacza: Niektóre rzeczy są doskonałe, inne potrzebują inżynierii. Więc drodzy inżynierowie w tym ostatnim wydaniu przed przerwą wakacyjną ? życzę solidnego wypoczynku, byście po powrocie byli gotowi na ulepszanie tego co niedoskonałe.
Hanna Tylicka, redaktor naczelnaht@controlengpolska.com