Festiwal Robotów i Zawody Sumo Robotów

Wauli Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej 14 kwietnia 2007 r. o godzinie 10.00 rozpoczął się IV Festiwal Robotów i Zawody Sumo Robotów CybAiRBot ?2007.

Choć dla widza o tej porze rozpoczęły się zawody, emocji nie brakowało już znacznie wcześniej. Spośród 35 robotów, które zostały zgłoszone do konkursu, trzeba było wybrać 16 najlepszych konstrukcji, które zdobędą prawo walki o najwyższe trofeum ? 6 tys. zł ufundowane przez firmę Volkswagen Poznań, głównego sponsora imprezy; 1 tys. zł od firmy WObit oraz kurs programowania robotów od firmy ASTOR.

Roboty sumo musiały ważyć do 3 kg i nie przekraczać wymiarów 20 x 20 cm (wysokość nieograniczona). Zadania w eliminacjach były następujące:

  • robot nie może zjechać z czarnego ringu o średnicy 154 cm, zakończonego białą linią,
  • musi zepchnąć ustawiony na nim karton,
  • ponownie zepchnąć karton, jednak przy innym położeniu początkowym.

Roboty te muszą być autonomiczne, czyli nikt nie może w żaden sposób nimi sterować, drużyny poświęcają więc wiele czasu na przygotowanie sztucznej inteligencji i zgranie ze sobą sensoryki, napędu i zasilania.

Odbyły się również starcia w fazie grupowej, gdzie celem nie jest już nieruchomy karton, ale bezpośrednia walka między robotami. Zgodnie z regulaminem zawodów wygrywa ta drużyna, której robot wypchnie przeciwnika poza ring.

Taktyka była różna: roboty,które mają odpowiednią moc, mogły pozwolić sobie na bezpośrednią walkę, zaś te słabsze próbowały wariantów oskrzydlających, by ?złapać? przeciwnika z boku, gdzie jest on najsłabszy.

Widzowie mogli zapoznać się również z nowościami technicznymi świata robotyki, prezentowanymi na stoiskach.

Oglądający sami mogli wysterować manipulator, przetestować sztuczną inteligencję korzystając z komunikatora internetowego czy być świadkami rozbrajania bomby przez wzbudzającego najwięcej emocji robota, prezentowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu.

Nad czystością podczas festiwalu czuwał robot iRoomba ? autonomiczny inteligentny odkurzacz, który również był jedną z nagród w Konkursie na Najciekawszą Konstrukcję, ufundowaną prze firmę DLF. Konkurs ten wygrał robot PromoBot drużyny TTG. Robot ten pełni funkcje promujące, tzn. jest zdolny do samodzielnego poruszania się w nieznanym mu środowisku, roznosząc materiały promocyjne, takie jak: ulotki, biuletyny lub po prostu kawę.

Wielki finał wygrał Stanisław Gardecki z Politechniki Poznańskiej robotem Morfen, który pokonał również świetnie spisującego się we wcześniejszych starciach AP (ATOR)-ka. Starcie o 3 miejsce wygrał robot ?Żelazko? wraz z drużyną Black Team.

Wielomiesięczny wysiłek organizatorów opłacił się. Impreza zgromadziła liczną publiczność, odniosła sukces medialny, ale przede wszystkim zachęciła młodych ludzi do zainteresowania się współczesną robotyką oraz zaprezentowała praktyczną realizację zdobytej na wykładach wiedzy.