Eurotherm automatyzuje transport produktów gotowych z wykorzystaniem MiR250

Robot Mobile Industrial Robots MiR250 przejął transport produktów gotowych w fabryce Eurotherm w Lędzinach. Realizację inwestycji wspierała krakowska firma ASTOR, która jest dystrybutorem MiR w Polsce.

Firma Eurotherm należąca do grupy Watlow Corporate zajmuje się automatyką przemysłową i jest liderem produkcji elektronicznych przyrządów kontrolno-pomiarowych, takich jak sterowniki mocy, rejestratory procesów czy kontrolery. Strategia rozwoju Eurotherm obejmuje automatyzację i robotyzację zakładów firmy. Jednym z takich projektów jest automatyzacja transportu produktów gotowych za pomocą mobilnego robota MiR250 w fabryce w Polsce.

– Główną motywacją wdrożenia robota była poprawa ergonomii pracy na linii produkcyjnej oraz wyeliminowanie transportu manualnego. Transport fizyczny jest pracą ciężką i monotonną. Często jest to praca rutynowa, powtarzalna, co może wpłynąć negatywnie na poziom skupienia i uważności pracowników – mówi Marcin Brokowski, inżynier ds. produkcji Eurotherm.

Użycie autonomicznego robota mobilnego AMR do transportowania produktu gotowego do obszaru działu wysyłek, zwiększyło efektywność samego procesu dzięki powtarzalności i szybkości działania. Jednocześnie uwolniony został czas pracowników, co pozwala im wykonywać zadania o dużej wartości dla przedsiębiorstwa, jak kompletacja, pakowanie i wysyłanie kompletnych zamówień.

– MiR250 pracuje w systemie dwuzmianowym, wykonując różne misje spośród 12 zaprogramowanych zadań w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. Misje uruchamiane są bezpośrednio przez pracowników linii produkcyjnej. Średnio robot pokonuje dystans od 8 do 10 km dziennie, dostarczając do działu wysyłek około tysiąca produktów gotowych. MiR250 przemieszcza się samodzielnie dzięki wbudowanym systemom nawigacji i czujnikom bezpieczeństwa. Dzięki temu porusza się wśród ludzi i innych przedmiotów ścieżkami komunikacyjnymi, bez dodatkowych wygrodzeń – mówi Izabela Należnik, inżynier ds. produkcji Eurotherm.

– Firma Eurotherm od samego początku była bardzo świadoma technologii AMR oraz korzyści, jakie ze sobą niesie. Robot pozwolił na zwiększenie efektywności poprzez wyeliminowanie manualnego i czasochłonnego procesu transportu wyrobu gotowego z linii produkcyjnej na dział wysyłek – mówi Maciej Otto, kierownik projektu, inżynier ds. robotów przemysłowych, ASTOR.

Dodatkową korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych na hali produkcyjnej. Ponieważ każdy robot MiR jest wyposażony w zaawansowane techniki skanowania laserowego, kamery 3D, wbudowane czujniki i wydajne oprogramowanie, taka konfiguracja umożliwia robotom analizowanie otaczającego środowiska na trasie, skuteczne unikanie przeszkód oraz dynamiczne planowanie i dostosowywanie tras w czasie rzeczywistym.