Diagnostyka ma znaczenie

Rośnie znaczenie rynku urządzeń diagnostycznych chroniących maszyny przed awariami ? twierdzą analitycy Frost & Sullivan. Urządzenia te ? mierząc wibracje, akustykę, ciśnienie czy temperaturę ? monitorują w ten sposób o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu maszyn. Tym samym mogą zapobiegać nie tylko przestojom linii produkcyjnych, ale także zagrożeniu ludzkiego zdrowia i życia. Według Frost & Sullivan przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi konieczności ciągłego monitorowania pracy urządzeń. Beneficjentami tego zjawiska mają być przede wszystkim firmy oferujące przewodowe i bezprzewodowe czujniki oraz oprogramowanie. Nic dziwnego, że w tym segmencie rynku pojawiają się coraz to nowe firmy. Powstają także innowacyjne rozwiązania, jak czujniki w technice światłowodowej do mierzenia napięć powierzchniowych za pomocą emisji sygnałów akustycznych. Dostępne obecnie produkty pozwalają na wykrywanie najmniejszych nawet pęknięć i innych uszkodzeń tego rodzaju zarówno na zewnątrz, jak też wewnątrz maszyny.

? Awarie poszczególnych urządzeń to jedne z najbardziej kosztownych i problematycznych kwestii w przemyśle ? podkreśla jeden z analityków Frost & Sullivan. ? Tymczasem śledzenie stanu maszyny, nawet jeśli wydaje się, że działa ona prawidłowo, jest kluczowe dla wykrycia, identyfikacji i zlokalizowania uszkodzenia. Dzięki temu można przewidzieć czas, jaki pozostał do niezbędnej konserwacji sprzętu.

Na razie jednak, jak zauważają sami autorzy raportu, koszt diagnostyki stanumaszyn jest wciąż wysoki. W efekcie wiele firm nie może sobie na nią pozwolić ze względu na inne, nie mniej istotne potrzeby.

Źródło: Frost & Sullivan