Unipac i TPV ? ruszają nowe fabryki

W Kostrzynie nad Odrą ruszył zakład opakowań powlekanych Unipac. Tym samym zakończono pierwszy etap budowy fabryki, który pochłonął 2,13 mln EUR. Zarząd poznańskiej spółki szacuje, że koszt drugiego etapu sięgnie 4 mln EUR. Z kolei dziesięć razy tyle (dokładnie 41 mln EUR) zamierza zainwestować w Polsce tajwański koncern TPV Technology.

Prace nad budową nowej fabryki telewizorów i monitorów LCD azjatyckiej marki ruszyły kilka tygodni temu w Gorzowie. Docelowo z taśm produkcyjnych ma rocznie zjeżdżać do 6 mln sztuk sprzętu. Planowany początek produkcji to wiosna przyszłego roku. Gorzowska fabryka ma umożliwić tajwańskiemu producentowi ekspansję na rynki eurpejskie. Zakład zatrudni najprawdopodobniej ponad 1 tys. osób. Szacuje się, że drugie tyle znajdzie pracę u podwykonawców koncernu.

TPV to największy producent monitorów i czołowy dostawca telewizorów na świecie. Zakład w Polsce będzie siódmą z kolei fabryką koncernu. Pozostałe zlokalizowane są w Chinach i Brazylii. Inwestycje w Polsce TPV oraz Unipac mieszczą się na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z jej oferty skorzystało jak do tej pory ponad 80 spółek, głównie z Polski i Europy.

Źródło: PAIiIZ