Czy 2023 rok będzie dobry dla Przemysłu 4.0 w Polsce?

Wnioski z webinaru Endress+Hauser

Fot. Endress+Hauser

Wysoka inflacja, rywalizacja o pracowników i niestabilne ceny energii w 2023 roku paradoksalnie mogą być szansą na szybszą transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw. Taki wniosek można wyciągnąć z webinaru ?Co z tym Przemysłem 4.0? Szanse i zagrożenia dla transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw w 2023 roku?, który Endress+Hauser zorganizował dla specjalistów branży przemysłowej.

Celem webinaru ?Co z tym Przemysłem 4.0? Szanse i zagrożenia dla transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw w 2023 roku? było znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób obecna sytuacja gospodarczo-polityczna może wpłynąć na rozwój Przemysłu 4.0 w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział eksperci i przedstawiciele branży przemysłowej: Maciej Sieczka ? prezes Endress+Hauser Polska, Andrzej Soldaty ? dyrektor Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej i założyciel Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0, Maciej Alksnin ? prezes Magma S. A. P., Mariusz Szwagrzyk ? Dyrektor Marketingu Endress+Hauser Polska oraz Paweł Lebioda ? konsultant ds. oprogramowania ControlTec.

Szansa 1. ? optymalizacja

Podczas webinaru eksperci wskazywali na konkretne działania, które zakłady przemysłowe mogą podjąć w 2023 roku, żeby zwiększać swój poziom cyfryzacji.

? Jeżeli patrzymy na program odbudowy, to większość inwestycji musi iść w kierunku infrastrukturalnym. Jest to nieodwracalny i potrzebny kierunek ? mówi Maciej Sieczka, prezes Endress+Hauser Polska. ? Namawiamy naszych klientów i partnerów biznesowych do tego, żeby mądrze wykorzystywali pieniądze. Każda modernizacja, wymiana sprzętu czy drobna naprawa w zakładzie może przesuwać nas w kierunku Przemysłu 4.0. Stajemy się dzięki temu autonomiczni. W czasach kryzysowych takie optymalizowanie, zarówno kosztów utrzymania instalacji, jak i podążanie za trendami rynkowymi, jest jeszcze ważniejsze, niż było w stabilnych czasach.

? Wymóg lepszego gospodarowania zasobami: energią, wodą lub surowcami, dzięki rozwiązaniom Przemysłu 4.0, zdecydowanie poprawia współczynnik wykorzystania tych zasobów. To także precyzyjne dostosowanie się do potrzeb rynku. Produkujemy wtedy w zależności od potrzeby, a nie ?na magazyn? ? mówił Andrzej Soldaty, dyrektor Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej i założyciel Inicjatywy na rzecz polskiego Przemysłu 4.0.

Szansa 2. ? bezpieczeństwo danych

Jednym z wyzwań w 2023 r. dla firm będzie zapobieganie wypływania wiedzy i danych z przedsiębiorstwa. Z uwagi na rywalizację o specjalistów zakłady powinny wdrażać rozwiązania, które zachowają ?know-how? pomimo utraty doświadczonego pracownika.

? Teraz pytanie, jak to doświadczenie zeskanować i przełożyć na coś, co zostanie zmagazynowane w zakładzie w sposób cyfrowy. Taka możliwość istnieje i to jest jeden z elementów, który też musimy brać pod uwagę. Może to stanowić bardzo konkretny motywator dla przedsiębiorców ? mówił Andrzej Soldaty.

Fot. Endress+Hauser

Szansa 3. ? magnes dla młodych specjalistów

Inwestycje w rozwiązania cyfrowe w 2023 roku będą miały znaczenie nie tylko przez wzgląd na infrastrukturę firmy, ale także jej wizerunek wśród młodych specjalistów, którzy wchodzą na rynek.

? Młodzi ludzie chcą zdobywać świat, ale żeby to zrobić trzeba mieć też odpowiednie narzędzia i perspektywę ? mówi Maciej Alksnin, prezes Magma S.A.P. ? Jeżeli młody inżynier lub inżynierka po studiach wchodzi do zakładu, który jest nowoczesny i oferuje perspektywy, na przykład wdraża Przemysł 4.0, to takim osobom naprawdę chce się pracować. Z doświadczenia widzę, że poświęcą oni naprawdę dużo po to, żeby budować politykę tego zakładu.

? Postrzeganie pracodawcy jako promującego nowe rozwiązania, atrakcyjne dla dzisiejszego pokolenia obytego z mediami cyfrowymi, na pewno jest niezwykle istotne. Jeśli firma ma wizerunek atrakcyjnego i nowoczesnego pracodawcy, łatwiej jest zatrzymać pracownika czy pozyskać nowe, wykwalifikowane kadry ? dodaje Paweł Lebioda, konsultant ds. oprogramowania ControlTec.

Reasumując, obecna sytuacja gospodarczo-polityczna może zachęcić polskie przedsiębiorstwa do szerszego i szybszego wdrażania w 2023 r. rozwiązań Przemysłu 4.0. Wszystko w celu optymalizacji produkcji, rywalizacji o talenty i zapobiegania wypływaniu wiedzy i danych z organizacji.


Endress+Hauser