Czy roboty współpracujące (coboty) to dobre rozwiązanie w dziedzinie spawania zrobotyzowanego? Względna łatwość obsługi cobotów i minimalne wymagania szkoleniowe związane ich z konfiguracją w dedykowanych aplikacjach w porównaniu z ich większymi, tradycyjnymi kuzynami sprawiają, że stanowią one doskonały sposób na wprowadzenie zrobotyzowanego spawania u producentów, którzy dotąd nie byli w stanie przeprowadzić automatyzacji tej czynności.
Jakie rodzaje zadań spawalniczych może wykonywać cobot? Roboty współpracujące mogą być wykorzystywane w przypadku najbardziej powszechnych rodzajów spawania, w tym spawania łukowego, TIG, laserowego, MIG, ultradźwiękowego, plazmowego i punktowego.
Spawanie zrobotyzowane pozwala zwiększyć precyzję i zredukować ilość odpadów w przypadku większości operacji spawalniczych. Spełnienie tych celów umożliwiają wszechstronne coboty, które nie wymagają konserwacji, są prostsze w obsłudze niż tradycyjne roboty przemysłowe i umożliwiają automatyzację spawania łukowego, TIG, laserowego, MIG, ultradźwiękowego, plazmowego i punktowego. Można je wykorzystać także do lutowania ? zarówno miękkiego, jak i twardego. W środowisku komercyjnym, które wymaga od firm regularnego zwiększania wydajności i produktywności bez ponoszenia znacznych kosztów, coboty niejednokrotnie okazały się świetną inwestycją dla przedsiębiorstw na całym świecie. Oto wszystko, co warto wiedzieć o współpracujących robotach spawalniczych.
SPAWANIE ZROBOTYZOWANE ? WPROWADZENIE
Spawanie wiąże się przede wszystkim z powtarzalnością i precyzją. W przypadku linii produkcyjnych o dużej przepustowości, koniecznie należy zagwarantować najwyższą jakość każdego produktu ? jest to kluczowe dla zapewnienia zadowolenia i bezpieczeństwa klientów, a także dla utrzymania się firmy na rynku. Ręczne spawanie jest czynnością, którą może wykonywać jedynie wysoko wykwalifikowany personel. Jest to również praca powtarzalna, potencjalnie niebezpieczna i wymagająca fizycznie. Błędy w tym zakresie nie tylko stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, ale także mogą prowadzić do obniżenia jakości produktów i zwiększenia kosztów związanych z odpadami.
Spawanie zrobotyzowane umożliwia zautomatyzowanie tego zadania i zapewnienie stałego poziomu jakości, niezależnie od nakładu pracy. Nie oznacza to jednak zastąpienia wykwalifikowanego personelu ? gdy ramię robota spawalniczego wykonuje ciężkie, powtarzalne zadania, pracownicy mogą zająć się wykonywaniem bardziej wartościowych czynności. Ze względu na stosunkowo łatwą obsługę i minimalne wymagania szkoleniowe cobotów w porównaniu z większymi, tradycyjnymi robotami, urządzenia te umożliwiają także podniesienie kwalifikacji zespołu i wzmocnienie wiedzy w zakresie automatyzacji.
BIZNESOWE UZASADNIENIE DLA ROBOTYZACJI SPAWANIA
Wiele przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego odczuwa w ostatnim czasie presję ? w obliczu rosnących cen, złożonych łańcuchów dostaw i zmieniających się preferencji klientów, a także globalnego niedoboru siły roboczej, firmy zmuszone są zbadać, w jaki sposób technologia może przyczynić się do ich dalszego rozwoju. Różnorodne zastosowania cobotów, takie jak użycie ich na potrzeby spawania zrobotyzowanego, umożliwiają skalowanie działalności przy jednoczesnej oszczędności kosztów.
Warto podkreślić, że wykorzystanie robota spawalniczego w procesach produkcyjnych może przynieść kilka kluczowych korzyści:
ROZWIĄZANIE PROBLEMU ZWIĄZANEGO Z NIEDOBOREM PRACOWNIKÓW
Zdobycie wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników jest jednym z najczęstszych i najpilniejszych wyzwań, przed którymi stają dziś firmy, które wykorzystują spawanie w swoich procesach produkcyjnych. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by ten problem miał zniknąć w najbliższej przyszłości. W Polsce spawacze należą do zawodów trwale deficytowych od co najmniej 2016 r. Obecnie poszukiwane są osoby, które łączą kilka metod spawania ? MIG/MAG, TIG.
Tymczasem producenci, którzy stosują zautomatyzowane procesy, mogą nie tylko utrzymać lub rozwinąć swoją działalność bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, ale również zatrzymać dotychczasowy personel i pozyskać wykwalifikowanych specjalistów, umożliwiając im pracę z najnowocześniejszą technologią.
ZMNIEJSZONA ILOŚĆ ODPADÓW
Wykwalifikowanym pracownikom, nawet najbardziej dokładnym i doświadczonym, zdarza się jednak popełniać błędy.
? Chociaż jestem dobrym spawaczem, na pewnym etapie nawet ja się męczę. Zaczynam wtedy gorzej widzieć i pojawia się ból kręgosłupa. W przypadku cobotów to się nie zdarza ? mówi pewien operator spawalniczy pracujący dla jednego z naszych klientów z branży produkcyjnej.
W przypadku spawania ręcznego niejednokrotnie zdarza się, że trzeba odrzucić jakieś części lub że dana partia produktów nie przechodzi testów jakości, Takie sytuacje są codziennością w pracy spawaczy manualnych. Roboty spawalnicze popełniają natomiast mniej błędów, co pozwala zauważalnie zredukować ilość odpadów.
KONSEKWENTNA DOKŁADNOŚĆ
Spawanie to powtarzalne, wysokonakładowe zadanie, które cobot może wykonać za każdym razem w niemalże identyczny sposób, niezależnie od liczby powtórzeń. Bez względu na to, jak doświadczony i wykwalifikowany jest dany pracownik, każdy człowiek czasem choruje, ma wolny dzień lub musi radzić sobie z zakłóceniami w miejscu pracy.
Firmie MT Solar, będącej naszym klientem, wspomniana powtarzalność pomaga utrzymać stałą jakość produktów. Jordan, właściciel przedsiębiorstwa, zauważa również, że klienci jego firmy doceniają także konsekwencję, jaką gwarantuje zrobotyzowane spawanie.
? Nasi klienci nie kryją ekscytacji za każdym razem, gdy mówimy im, że dana część została wykonana przez robota. Podczas montażu mogą zobaczyć, że nasz produkt charakteryzuje najwyższa jakość oraz że nowa część wygląda dokładnie tak samo jak ta, którą kupili ostatnim razem ? komentuje Jordan.
ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ
Robot współpracujący nie potrzebuje żadnych przerw, a co za tym idzie może pracować bez przestojów. To sprawia, że spawanie zrobotyzowane jest doskonałym narzędziem do skalowania procesów produkcyjnych w celu pozyskania nowych klientów lub sprostania sezonowym skokom popytu.
Na przykład cobot firmy Flywheel Supply może działać nieprzerwanie przez całą dobę, co pozwoliło jej nie tylko zwiększyć produkcję, ale także zbudować zróżnicowany zespół złożony z bardziej wykwalifikowanych i lepiej opłacanych pracowników.
NIŻSZE KOSZTY DOSTAW
Firmy korzystające z robotów współpracujących firmy Universal Robots zazwyczaj osiągają zwrot z tej inwestycji w okresie nieprzekraczającym jednego roku. Dzieje się tak dlatego, że nasze coboty są stosunkowo proste w użyciu i z reguły wymagają mniejszej ilości szkoleń i infrastruktury bezpieczeństwa niż w przypadku tradycyjnych robotów. Pozwalają one również zwiększyć wydajność bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, dzięki czemu pełnią rolę generatorów wartości, a nie kosztów. Przykładowo, za pomocą naszego cobota firma MT Solar była w stanie sprostać sezonowemu 300% wzrostowi popytu, mimo że nie zatrudniła w tym celu nowych pracowników.
ZWIĘKSZONE BEZPIECZEŃSTWO W MIEJSCU PRACY
Wykorzystanie robotów współpracujących może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy ? pozwalają one pracownikom uniknąć wykonywania nudnych, brudzących i potencjalnie niebezpiecznych zadań, a sam cobot posiada szereg wbudowanych funkcji bezpieczeństwa.
JAKIE ZADANIA MOŻE WYKONYWAĆ COBOT?
Kolejnym plusem cobotów jest ich wszechstronność pod względem zastosowań w zakresie spawania zrobotyzowanego. Nasi klienci na całym świecie używają swoich cobotów do wykonywania zadań obejmujących:
- spawanie łukowe;
- spawanie TIG;
- spawanie laserowe;
- spawanie MIG;
- spawanie ultradźwiękowe;
- spawanie plazmowe;
- spawanie punktowe.
Jedną z głównych korzyści wynikających z zastosowania spawania zrobotyzowanego opartego na cobocie jest elastyczność i względna łatwość obsługi w porównaniu z innymi narzędziami w dziedzinie robotyki przemysłowej. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom programowym, efektorom końcowym i zestawom aplikacji oferowanym w ramach naszego ekosystemu UR+ oraz minimalnym wymogom odnośnie przeszkolenia użytkowników, doświadczeni pracownicy mogą zaprogramować cobota do wykonywania różnorodnych zadań spawalniczych w ciągu zaledwie 30 minut.
Coboty są również stosunkowo lekkie i mają mniejszą powierzchnię podstawy niż inne, tradycyjne rodzaje robotów. Oznacza to, że łatwiej jest je zintegrować z istniejącymi procesami, nie zajmując zbyt wiele cennej przestrzeni. Mimo że coboty zazwyczaj nie wymagają tak rozwiniętej infrastruktury bezpieczeństwa (jak np. klatki ochronne), jak inne roboty o większej masie, przed rozpoczęciem pracy z cobotami należy zawsze przeprowadzić dokładną ocenę bezpieczeństwa.
ROZPOCZĘCIE PROCESU AUTOMATYZACJI
Spawanie zrobotyzowane i automatyzacja zadań takich jak miękkie i twarde lutowanie otwierają szereg możliwości dla firm wszystkich rozmiarów. Mogą stanowić doskonałe narzędzie dla przedsiębiorstw, których priorytetem jest rozwój oraz użyteczne rozwiązanie w zakresie obniżenia kosztów operacyjnych lub zmniejszenia ilości odpadów dla organizacji, które chcą zintensyfikować swoje działania.
Daniel Niepsuj, Channel Development Manager, Universal Robots