ABB wygrało kontrakt o wartości 96 milionów dolarów na wykończenie kolejnej tłoczni gazu ziemnego w Polsce

16 września 2004 r.

Piąta stacja kompresorowa zakończy budowę pierwszej nitki polskiej części rurociągu gazowego Jamal ? Europa.

Firma ABB, lider w technologiach związanych z energetyką i automatyką, podpisała kontrakt o wartości 96 mln USD z polskim inwestorem EuRoPol GAZ oraz z generalnym wykonawcą rurociągu, firmą Bartimpex, na wykonanie piątej stacji kompresorowej gazu na rurociągu gazowym Jamal ? Europa.

ABB wybuduje w pobliżu Zambrowa w systemie ?pod klucz? piątą tłocznię gazu wyposażoną w trzy jednostki turbo-kompresorowe o mocy 25 MW każda. Część dostaw w ramach kontraktu zostanie zrealizowana na bazie produktów ABB, takich jak: systemy sterowania i automatyki oraz systemy zasilania w energię elektryczną. Ponadto kontrakt obejmuje kompleksowe zarządzanie projektem, w skład którego wchodzą: projektowanie, zakupy i montaż urządzeń i systemów, uruchamianie i odbiór.

? Jesteśmy zadowoleni, że nadal uczestniczymy w realizacji tego ważnego przedsięwzięcia energetycznego ? powiedział Dinesh Paliwal, szef Dywizji Automatyki ABB. ? Nasze doświadczenie i fachowość w zakresie automatyki i obsługi procesów sektora nafty i gazu przyczyni się do zwiększenia wydajności i niezawodności rurociągu Jamal ? Europa.

Jest to już trzeci kontrakt ABB w 2004 roku na realizację stacji kompresorowych. Dwa wcześniejsze obejmują kompletację tłoczni gazu w pobliżu Ciechanowa i Szamotuł o łącznej wartości 190 mln USD.

Stacja w Zambrowie, której uruchomienie jest planowane na koniec 2005 roku, zakończy budowę pierwszej nitki polskiej części rurociągu gazowego Jamal ? Europa i pomoże zwiększyć roczną wydajność rurociągu z wynoszącej obecnie 20 mld m3 gazu do spodziewanej ok. 33 mld m3.

Rurociąg tranzytowy Jamal ? Europa rozciąga się przez 4000 km, łączącbogate złoża naturalnego gazu na rosyjskim Półwyspie Jamalskim z zachodnią Europą.