420 mln zł na mariaż biznesu z nauką

    Publiczne i prywatne pieniądze pomogą naukowcom skomercjalizować wynalazki. Na celowniku są biomedycyna i teleinformatyka – donosi "Puls Biznesu".

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) chce zasypać tzw. Dolinę Śmierci, czyli lukę, która powstaje między publicznym i prywatnym finansowaniem projektów badawczo-rozwojowych. Mówiąc obrazowo – między uczelnianym laboratorium a fabryką.

    NCBiR w ramach pilotażowego programu Bridge VC stworzy swoisty fundusz publiczno-prywatny, który będzie inwestował pieniądze publiczne (NCBiR) oraz prywatne, zarządzane przez fundusze venture capital.

    Na rynek trafi 420 mln zł: 220 mln zł to wkład publiczny NCBiR, pozostałą kwotę dołożą inwestorzy. Na jedną z dwóch planowanych umów wychodzi więc 100 mln zł, podzielone na dwa fundusze.

    Gdzie trafią zebrane pieniądze? Oficjalnie NCBiR nie mówi o konkretnych sektorach, ale według informacji "Pulsu Biznesu" na celowniku inwestorów będą dwa obszary – biomedycyna i teleinformatyka. W zależności od etapu projektu przedsiębiorcy będą mogli liczyć na kwoty od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkudziesięciu milionów złotych.