W Żeńsku oddano farmę wiatrową z turbinami GE

  Właściciel inwestycji – spółka KSM Energia – zrealizowała budowę projektu pod kierunkiem swojego większościowego udziałowca, którym jest firma Renpro. Turbiny wiatrowe GE 2.5-100 są wyposażone w wirniki o średnicy 100 metrów i zapewniają klientom wysoką roczną produkcję energii przy jednoczesnym utrzymaniu wymaganego poziomu sprawności, niezawodności i wysokiego poziomu współpracy z siecią. Wyprodukowane w fabryce turbin wiatrowych w Salzbergen w Niemczech turbiny o mocy 2,5 MW w pełni odpowiadają wymaganiom i potrzebom rynku europejskiego.

  – Otwarcie Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko to ważny krok w rozwoju spółek KSM Energia i Renpro. Wierzymy, że nasza inwestycja nie tylko przyczyni się do rozwoju Gminy Krzęcin, ale także wesprze realizację krajowych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla – powiedział Grzegorz Małaszuk, prezes KSM Energia.

  Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,który przekazał na jego rzecz ponad 11 milionów złotych przy całkowitej kwocie inwestycji wynoszącej blisko 38 milionów zł.

  – Projekt Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko został zrealizowany przez polskie firmy, a jego wdrożenie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia zdolności produkcyjnych elektrowni wiatrowych w regionie. Inwestycja przybliża Polskę do spełnienia unijnego wymogu dotyczącego produkcji 15 proc. energii krajowej z odnawialnych źródeł energii w roku 2020. Liczymy na dalszą współpracę z GE przy kolejnych projektach wiatrowych– powiedział Norbert Kiderys, prezes Renpro.

  Poza kontraktem na dostarczenie turbin wiatrowych firma GE zawarła z KSM Energia kompleksową 10 letnią umowę, gwarantującą optymalne funkcjonowanie farmy wiatrowej w Żeńsku przy zachowaniu maksymalnej wydajności i dostępności.

  Zespół Elektrowni Wiatrowych Żeńsko o łącznej mocy produkcyjnej wynoszącej 7,5 MW to druga inwestycja w Polsce, wykorzystująca platformę technologiczną powyżej 2 MW opracowaną przez firmę GE. Pierwszym tego typu projektem była otwarta w ubiegłym roku w miejscowości Nekla w Wielkopolsce farma z 21 turbinami wiatrowymi GE. Na całym świecie działa obecnie ponad 550 turbin wiatrowych GE 2.5, z czego ponad 400 jest zlokalizowanych w Europie. Innowacyjne turbiny GE 2,5 zaprojektowano z wykorzystaniem sprawdzonych rozwiązań zastosowanych w turbinie omocy 1,5 MW która obecnie jest najpopularniejszym modelem megawatowej turbiny wiatrowej – na całym świecie zainstalowano ponad 16 500 tego typu jednostek.