Ruszyła największa morska elektrownia wiatrowa na świecie

  Największa morska farma wiatrowa na świecie ? London Array ? rozpoczęła produkcję energii. Docelowo farma ma mieć moc 870 MW a jej koszt przekroczy 2 mld euro.

  Farma jest budowana w dwóch fazach. W pierwszej ma zostać zainstalowanych 175 turbin o mocy 3,6 MW każda, co daje łączna moc 630 MW. Do tej pory zainstalowano już 151 turbin, pozostałe maja stanąć do końca br. Wiosną 2013 r. turbiny zbudowane w pierwszej fazie mają zostać przekazane do działalności operacyjnej.

  Trwają przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu budowy farmy. Po jego zakończeniu, łączna moc London Array ma wynieść 870 MW.
  Turbiny wiatrowe do farmy dostarczyła firma Siemens Wind Power.

  Farma London Array zlokalizowana jest w ujściu Tamizy, ok. 20 kmod wybrzeży hrabstw Kent i Essex w Wielkiej Brytanii.

  Właścicielem farmy London Array jest konsorcjum, w którym 50 proc. udziałów posiada Dong Energy, 30 proc. posiada E.On a 20 proc. udziałów należy do Masdar, czyli firmy z Abu Dhabi, która inwestuje w projekty związane z energetyka odnawialną. Najbardziej znanym projektem firmy Masdar jest Masdar City, czyli projekt nowego miasta, całkowicie zasilanego energią słoneczną, które ma być centrum rozwoju nowoczesnych technologii.