Rockwell Automation wprowadza FLEXHA 5000 – łatwo konfigurowalne I/O o wysokiej dostępności

Firmy produkcyjne poszukują nowoczesnego, niezawodnego i elastycznego rozwiązania I/O, które zaspokoi ich podstawowe potrzeby w zakresie sterowania bezpieczeństwem procesu, jednocześnie skracając przestoje, minimalizując prace inżynieryjne oraz upraszczając konfigurację i konserwację

W listopadzie w trakcie targów Automation Fair 2022 w Chicago, firma Rockwell Automation zaczęła przyjmować zamówienia na swoją nową platformę I/O, FLEXHA 5000. Prezentacja nowego produktu była najpopularniejszym stoiskiem w hali wystawowej, gdzie Armand Prezioso, kierownik produktu w firmie Rockwell Automation, przedstawił gamę układów I/O o wysokiej dostępności. HA dosłownie oznacza wysoką dostępność, dostępność pięciu dziewiątek, czyli 99,999%. Wysyłka FLEXHA 5000 rozpocznie się w 2023 roku.

Już niebawem firmy z branży produkcyjnej i przetwórczej doświadczą większej elastyczności i niezawodności. FLEXHA 5000 umożliwia zintegrowane sterowanie systemami produkcyjnymi Connected Enterprise, przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego kosztu posiadania i zwiększeniu produktywności, dzięki skróceniu przestojów i czasu potrzebnego na inżynierię z dostępem do dodatkowej diagnostyki procesu za pośrednictwem oprogramowania HART Premier Integration in Studio 5000 Logix Designer. „Wykorzystaliśmy wkład Rady Doradczej Klientów Procesowych” — wyjaśnił Dan DeYoung, wiceprezes ds. zarządzania produktami w firmie Rockwell Automation.

Jak działa FLEXHA 5000?

Platforma I/O została zaprojektowana w celu zredukowania stopnia skomplikowania sprzętu i kosztów dzięki zastosowaniu wygodniej zintegrowanej konstrukcji, a moduły poprawiają komunikację dzięki łączności sieciowej 1 Gb EtherNet/IP, oferując wyższą prędkość i większą przepustowość. Ograniczając przestoje i czas prac inżynierskich przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, platforma została zaprojektowana jako inteligentniejsze i wydajniejsze rozwiązanie I/O.

„Klienci procesowi poszukują nowoczesnego, niezawodnego i elastycznego rozwiązania I/O, które zaspokoi ich podstawowe potrzeby w zakresie sterowania bezpieczeństwem procesu, jednocześnie skracając przestoje, minimalizując prace inżynieryjne oraz upraszczając konfigurację i konserwację” — powiedział DeYoung. „Dzięki szerokiej gamie opcji oferowanych przez tę platformę klienci mogą zobaczyć bardziej spójne operacje, skrócenie przestojów i zoptymalizowane rozmiary, które maksymalizują zwrot z ich zasobów”.

Gotowa do zastosowań procesowych platforma I/O FLEXHA 5000 pomaga klientom osiągnąć bardziej efektywny czas projektowania dzięki ścisłej integracji z zestawem instrukcji w systemie PlantPAx. Klienci mogą uzyskać wsparcie dla redundancji kontrolera ControlLogix 5580 w aplikacjach o wysokiej dostępności z oprogramowania Studio 5000 Logix Designer w wersji 35 lub nowszej i zapewnić bardziej spójne operacje o zwiększonej niezawodności.

Elastyczność projektowania i konserwacji platformy I/O FLEXHA 5000 pomaga klientom zoptymalizować zajmowaną powierzchnię, umożliwiając zamontowanie do 24 modułów I/O w jednym węźle, pionowo lub poziomo, w dowolnej kolejności modułów. Skrócenie przestojów można również osiągnąć dzięki uproszczonemu wyjmowaniu i wkładaniu pod napięciem (RIUP) oraz łatwym zmianom online.

„System może zawierać do trzech banków i mieć 24 moduły w jednym banku, co daje 192 punkty I/O dla trybu simplex lub 96 punktów I/O dla trybu duplex” — powiedział Prezioso. „Program PlantPAx System Estimator może być wykorzystany do wygenerowania zestawienia materiałów”.

Moduły I/O

Moduły I/O działają w temperaturach od -40 do 70°C (od -40 do 158°F) oraz w ekstremalnych środowiskach, aż do klasy GX z powłoką ochronną. Mogą być stosowane w strefach zagrożonych wybuchem klasy I, Div. 2, Strefa 2 oraz grupy A, B, C i D.

Moduł I/O FLEXHA 5000 ma wbudowaną diagnostykę, jest dostępny z inteligentnymi skrzynkami połączeniowymi, posiada indywidualną izolację kanałów, oferuje uniwersalne I/O dla poszczególnych kanałów, umożliwia łatwe okablowanie i jest konfigurowalny do pracy w trybie simplex lub duplex. Moduły I/O FLEXHA 5000 zawierają opcję uniwersalnej karty, która zapewnia elastyczność w wyborze I/O. Uniwersalne I/O upraszczają okablowanie w terenie, zmniejszają zapotrzebowanie na moduły zapasowe i skracają czas konserwacji. Wybór I/O jest konfigurowalny dla każdego kanału w czasie pracy jako analogowe lub dyskretne wejście lub wyjście obsługujące protokół HART. Moduły mogą być również skonfigurowane w trybie simplex lub duplex.

FLEXHA 5000 pozwala nam wejść do przemysłu przetwórczego. Jest odporny na błędy” — wyjaśnił DeYoung. „Wszystko jest zduplikowane. Odcinek od modułu I/O do sterownika reprezentuje ostatnią milę transportu danych. Udoskonaliliśmy naszą sieć, a FLEXHA 5000 został zintegrowany z PlantPAx 5.2, rozszerzając jego ofertę jako nowoczesny system DCS”.


Rockwell Automation