Roboty KAWASAKI w obróbce metalowych elementów

Gebrueder Peitz Polska, obrabiający elementy metalowe dla motoryzacji, rozpoczął automatyzację linii produkcyjnych, wykorzystując roboty przemysłowe Kawasaki z oferty firmy ASTOR. Korzyści z wdrożenia 15 robotów są tak duże, że już planuje się instalację Kawasaki na pozostałych liniach.

Robotyzacja w firmie rozpoczęła się wraz z powstaniem linii obróbki zwrotnicy żeliwnej dla GM Opel w 2005 r. Zdecydowano się na zakup japońskich robotów przemysłowych Kawasaki, których autoryzowanym dystrybutorem w Polsce jest firma ASTOR. Głównym kryterium wyboru była szybkość, łatwość programowania oraz solidność konstrukcji oferowanego rozwiązania. W wyniku przetargu, na pierwszej linii produkcyjnej zainstalowano 5 robotów Kawasaki typu ZX165U, z minimalną "martwą" strefą przy dużym zasięgu oraz możliwością wykonania obrotu o 360° wokół pierwszej osi.

Druga linia zrobotyzowana, na której odbywa się obróbka skrawaniem bloku silnikowego dla Forda, powstała w 2006 r. Jest to największa linia produkcyjna w całym zakładzie: wykorzystano przy niej dziesięć robotów ZX165U – osiem pracuje ze stacjami obróbczymi CNC Heller, a pozostałe dwa z maszynami pomiarowymi Zeeis.

Trzecia linia, produkująca pokrywy łożysk dla GM Opel, powstała w 2007 r. Zastosowane przy niej roboty Kawasaki to dwa pracujące ze stacjami obróbczymi modele z serii FS20N, których modułowa budowa zapewnia dużą elastyczność przy zmianie zasięgu, udźwigu i maksymalnej szybkości, by jak najlepiej przystosować robota do danej aplikacji.

Planowaną inwestycją jest linia obróbki głowicy silnika dla Volkswagena. Docelowo będą na niej działać cztery roboty ZX165U ze stacjami obróbczymi CNC Heller. Prawdopodobne jest także wdrożenie na tej linii dwóch robotów Kawasaki FS010N – gratujących gotowe już detale po obróbce mechanicznej. Wszystkie roboty Kawasaki w firmie Gebrueder Peitz Polska komunikują się z maszynami (Simatic, Sinumerik) przy pomocy protokołu przemysłowego Profibus DP.

Automatyzacja trzech linii produkcyjnych przy wykorzystaniu robotów przemysłowych Kawasaki przyniosła wiele wymiernych korzyści. Poprawiły się współczynniki niezawodności i efektywności produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości i jakości wytwarzania. Co istotne, wdrożenie i zaprogramowanie sprzętu Kawasaki, przebiegło bezproblemowo. W branży metalurgicznej produkcja odbywa się często w warunkach niebezpiecznych lub wręcz ekstremalnych ? tym bardziej docenić należy wysoką odporność robotów Kawasaki na zabrudzenia oraz fakt, że linie pracujące na trzy zmiany funkcjonują bezawaryjnie.

Gebrueder Peitz Polska powstał w 1997 roku w Żorach. Specjalizuje się w obróbce metali tj. odlewów aluminiowych, żeliwnych oraz odkuwek i realizuje seryjne zlecenia dla rynku motoryzacyjnego, m. in. dla takich koncernów, jak Ford, GM Opel, Volkswagen, Magnetti Marelli, Ispol, Nemak, Teksid Iron oraz TRI Poland. Od momentu powstania, firma stawia sobie za cel zaspokojenie potrzeb klienta, spełnienie wymagań jakościowych wyrobów i zapewnienia płynność dostaw. W połowie 2002 roku Gebrueder Peitz Polska uzyskał certyfikat ISO/TS 16949, co jest dowodem spełniania wszelkich norm i wymogów rynku.