Platforma e-learningu na WE ZUT

    Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego kupił dwie licencje oprogramowania electromeet, które pozwala prowadzić wykłady na odległość poprzez prezentację slajdów w formacie Powerpoint.
    Dzięki wykorzystaniu e-platformy w procesie dydaktycznym, niektóre formy zajęć zostaną w znaczącym stopniu uatrakcyjnione. Zostało to potwierdzone i docenione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zdecydowało się  na sfinansowanie zakupu licencji. Opracowywana jest właśnie oferta szkoleń z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych, w których udział będą mogli brać zarówno studenci, jak też potencjalni klienci zewnętrzni.
    Podstawowa funkcjonalność electromeet obejmuje dwukierunkową transmisję tekstu (w formie znanej z programów takich, jak Gadu-Gadu), głosu i obrazu z kamery (analogicznie do oprogramowania Skype). Użytkownicy platformy mają możliwość zdalnego podglądu programów uruchomionych na komputerze prowadzącego wykład. Komunikacja pomiędzy użytkownikami z dowolnego punktu na świecie realizowana jest za pośrednictwem australijskiego serwera firmy IDC Technologies.
    W niedługim czasie funkcjonalność oprogramowania electromeet zostanie rozszerzona o dostęp do zdalnego laboratorium (na początek PLC). Wykładowcy również będą mieli dostęp do panelu konfiguracyjnego, dzięki któremu takie zdalne laboratorium będzie można utworzyć na Wydziale Elektrycznym.
    Osobą odpowiedzialną za techniczną stronę wdrożenia platformy oprogramowania electromeet  jest dr inż. Krzysztof Pietrusewicz z Zakładu Automatyki Instytutu Automatyki Przemysłowej. Od października 2009 roku będzie jednym z dwóch wykładowców korzystających z platformy e-lerningu na WE ZUT (wraz z dr. inż. Pawłem Dworakiem). Uruchomie na Wydziale Elektrycznym zdalnego laboratorium sterowników PLC planowane jest na październik 2010 roku. W roku akademickim 2010/2011 system electromeet ma być wdrożony w zakresie wybranych przedmiotów obieralnych na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na WE ZUT.