Powstanie Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii

  Kamień węgielny pod budowę Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) wmurowano w środę w Poznaniu. Realizacja inwestycji zakończy się w 2013 roku.
  Centrum będzie multidyscyplinarnym ośrodkiem, który ma skupiać najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Koszt inwestycji wynosi 63 mln euro. Obiekt będzie miał powierzchnię prawie 20 tys. mkw. Infrastruktura WCZT składać się będzie z Centrum Technologii Biomedycznej, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii oraz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Unikatowej Aparatury.

  WCZT tworzone jest przy współudziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza a także m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego oraz instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk.

  "Wspólne przedsięwzięcie uczelni publicznych miasta Poznania, instytutów naukowych PAN jest pierwszym w Polsce na tak dużą skalę. Cieszę się, że potrzebę łączenia uczelni i instytutów naukowych dostrzegły najwyższe władze kraju, zapisując taką możliwość w znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym" – powiedział w trakcie uroczystości rektor UAM prof. Bronisław Marciniak.

  Budowa i wyposażenie WCZT realizowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.