Polska europejskim liderem w produkcji sprzętu AGD

    O 5 proc. wzrośnie w tym roku nasza produkcja sprzętu gospodarstwa domowego. Wytworzymy i wyślemy w świat 15,5 mln pralek, zmywarek, suszarek, lodówek i kuchenek. Wyprzedziliśmy już Niemców, teraz pokonamy Włochów – odnotowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

    Tzw. duże AGD, wyprodukowane w tym roku w Polsce, będą warte rekordową kwotę 3 mld euro – zaznacza gazeta. Spora w tym zasługa koncernu Samsung Electronics, który w ub.r. kupił od Amiki (AMICA 45,40 PLN 5,51% 17:55 31.05.2011) fabrykę pralek i lodówek we Wronkach i zapowiedział, że w jej rozbudowę zainwestuje blisko 170 mln dolarów. Przeniesie też do niej produkcję z innych europejskich zakładów. Nowe inwestycje już się rozpoczęły.

    Jak się dowiedział "DGP", firma Samsung Electronics nie wyklucza rozbudowy swojej fabryki w Polsce o linie do produkcji sprzętów grzewczych, czyli piekarników, piecyków i płyt. Jest na nie duże zapotrzebowanie odbiorców w Unii Europejskiej. Według analityków, w kolejnych latach popyt na sprzęt grzewczy utrzyma się na poziomie 30 proc. ogółu produkcji rocznie.