Polski Produkt Roku 2005 ? Nagroda Czytelników Control Engineering Polska

    Już po raz drugi nasi Czytelnicy ? inżynierowie automatycy, projektanci oraz inni specjaliści z największych polskich zakładów przemysłowych ? mieli szansę ocenić i wybrać najlepsze produkty z polskiego rynku automatyki i sterowania.
    Drugi konkurs był jednak nieco inaczej zorganizowany. W związku z tym, że do konkursu została zgłoszona prawie setka produktów, by ułatwić czytelnikom wybór dokonaliśmy wstępnej weryfikacji. Zorganizowaliśmy spotkanie redaktorów merytorycznych, współpracujących z nami od pierwszego numeru CE Polska (przypomnę, że pierwszy numer pojawił się we wrześniu 2003 roku!), ekspertów z branży i naukowców z wydziałów automatyki (na zdjęciach). Tak właśnie wybrano trzy, zdaniem jury, najlepsze produkty z każdej kategorii. I to właśnie te produkty Państwo ocenili.
    Odpowiadając na tytułowe pytanie: czy dobre, bo polskie?, niestety oprócz kilku zgłoszonych ?rodzynków? mieliśmy do czynienia z produktami zagranicznymi, oferowanymi przez polskich przedstawicieli czy dystrybutorów. Jedynym produktem polskiej produkcji, jaki wyróżnili Czytelnicy, były przekaźniki firmy Relpol.

    Jury podczas gorących debat nad produktami. Od prawej: mgr inż. Zdzisław Sobczak, wieloletnia praktyka na stanowisku konstruktora, właściciel firmy zajmującej się opracowywaniem i wdrażaniem aparatury pomiarowo-sterującej; mgr inż. Józef Czarnul i mgr inż. Janusz Pieńkowski, redaktorzy CE Polska, 30 lat w przemyśle

    My tradycyjnie już przyznaliśmy nagrodę specjalną redakcji ? Polski Projekt Roku ? otrzymały ją Zakłady Remontowe Energetyki Katowice SA za rurkę spiętrzającą TWIN-BAR. W zeszłym roku wyróżniliśmy firmę Lumel za mierniki z wielobarwnymi bargrafami.
    Dlaczego nagrodziliśmy TWIN-BAR? Oto uzasadnienie jednego z naszych redaktorów, Zdzisława Sobczaka:
    ? Zastosowanie układu walców w konstrukcji sondy spiętrzającej jest rozwiązaniem zaskakująco prostym, biorąc pod uwagę korzyści użytkowe i metrologiczne. Udoskonalenie urządzenia poprzez uproszczenie jego budowy w dziedzinie tak podstawowej, jak pomiar prędkości przepływu zasługuje na wyróżnienie ? wiadomo bowiem powszechnie, że najlepsze pomysły są jednocześnie proste. Klasycznym przykładem (wręcz anegdotycznym) jest maszynowa igła do szycia, wyposażona w otwór przy ostrzu.
    ? Podstawą teoretyczną działania czujnika przepływu, wprowadzonego do produkcji pod zgrabną nazwą TWIN-BAR, jest elementarne dla przepływów twierdzenie Bernouliego.
    ? R. P. Feynman zafascynowany uniwersalnością i prostotą zasady Bernouliego napisał w znanej książce ?Feynmana wykłady z fizyki?, że ?Twierdzenie Bernouliego w gruncie rzeczy nie jest niczym innym, jak zasadą zachowania energii?. Cytat ten potwierdza słuszność wyboru metody pomiarowej, a także wyjaśnia tajemnicę skuteczności tego pomysłu.

    Od lewej: mgr inż. Andrzej Ożadowicz, doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, mgr inż. Piotr Małek, ekspert z firmy dystrybucyjnej, wieloletnie doświadczenie w przemyśle, inż. automatyk Andrzej Sobczak, redaktor CE Polska

    Na następnych stronach przedstawiamy listę lauretów, a także opisy nagrodzonych produktów. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim życzymy sukcesów w tym roku.
    Hanna Tylicka
    Redaktor Naczelna

     

    Lista zwycięzców konkursu Produkt Roku 2005 Nagroda Czytelników Control Engineering Polska

     

    Kategoria: Automatyzacja procesów
    CX1000 firmy Beckhoff Automation sp. z o.o.

     

    Kategoria: Przetworniki i urządzenia pomiarowe
    Przetwornik SITRANS DS III firmy Siemens sp. z o.o. Automation & Drives

     

    Kategoria: Komputery przemysłowe i ich zespoły
    Komputer SBC: PCM-9581 firmy Elmark Automatyka sp. z o.o.

     

    Kategoria: Interfejsy operatora: stacjonarne i przenośne
    Monitor FPM-3150G firmy CSI ? Computer Systems for Industry

     

    Kategoria: Technika wizyjna: oprogramowanie i sprzęt
    Kamera IRISYS IRI 1011 firmy Introl sp. z o.o.

     

    Kategoria: Maszyny, silniki i napędy
    Przekaźniki czasowe T-R4 firmy Relpol SA

    ex aequo
    Przekaźniki serii K8 firmy OMRON Electronics sp. z o.o.

     

    Kategoria: Sygnalizatory i czujniki dwustanowe/dyskretne
    Sygnalizator ciśnienia Ceraphant T firmy Endress+Hauser Polska sp. z.o.o.

    ex aequo

    Czujnik Q12 firmy TURCK sp. z o.o.

     

    Kategoria: Sieci i transmisja danych: oprogramowanie i sprzęt
    Oprogramowanie ActiveFactory 9.0 firmy Astor sp. z o.o.

     

    Kategoria: Osprzęt: lampki, wyświetlacze, przyciski, zasilanie, łączenie, zabezpieczenia i inne
    Zasilacze serii MP, Mean Well firmy MPL Technology sp. z o.o.

     

    Kategoria: Szafy, pulpity, panele, osłony, obudowy, mocowanie itp.
    Złącza D-Sub-SE firmy Soyter sp. z o.o.

     

     

    NAGRODA SPECJALNA ? POLSKI PROJEKT ROKU 2005
    Rurka spiętrzająca TWIN-BAR Zakładów Remontowych Energetyki Katowice SA

       


    Sterownik PLC i komputer przemysłowy w jednej obudowie ? CX1000

    Beckhoff Automation sp. z o.o.

    CX1000 łączy w sobie zalety klasycznych sterowników PLC i funkcjonalność komputerów przemysłowych. Niewielkie wymiary zewnętrzne modułu (maks. 58 mm/100 mm/91 mm) umożliwiają bardzo łatwe zamontowanie go w szafie sterowniczej. Modułowa budowa systemu zapewnia dużą elastyczność w doborze konfiguracji lokalnej systemu. Jednocześnie szerokie możliwości sieciowe z wykorzystaniem różnych sieci przemysłowych zapewniają możliwość prostego tworzenia nawet bardzo rozbudowanych systemów o inteligencji rozproszonej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zminimalizować koszty inwestycyjne związane z zakupem samych urządzeń, zwiększając jednocześnie funkcjonalność i niezawodność instalacji.

    Podstawowa konfiguracja sprzętowa:

    • procesor Pentium MMX 266 MHz;
    • 32 MB lub 128 MB pamięci RAM;
    • pamięć typu Compact Flash dla systemu i aplikacji;
    • port szeregowy RS232 oraz łącze Ethernet 10/100 MB;
    • interfejs światłowodowy IP-Link do podłączania rozproszonych modułów We/Wy (IP67);
    • wyświetlacz 2×16 znaków (swobodnie programowalny);
    • możliwość podłączania modułów komunikacyjnych: Profibus, CANopen, DeviceNet, Lightbus, Sercos; obsługa konfiguracji mieszanych master/slave jednocześnie oraz różnych sieci fieldbus w ramach pojedynczej stacji;
    • obsługa dodatkowych interfejsów PC: 2xRS232, 2xUSB, DVI (Digital Video Interface), Audio, S-VHS Video;
    • system operacyjny real-time Windows CE. Net lub XP Embedded;
    • oprogramowanie TwinCAT PLC lub NC.

    www.beckhoff.pl 


    Komputer SBC: PCM-9581

    Dystrybucja: Elmark Automatyka sp. z o.o. 

    Ścisła współpraca na rynku zastosowań wbudowanych firmy Advantech z Intelem zaowocowała aplikacją, która bazuje na najnowszych procesorach tej marki.

    Komputer SBC: PCM-9581 łączy cechy komputera przemysłowego w standardzie 5,25" z właściwościami komputerów mobilnych typu notebook. Charakteryzuje go bardzo duża moc obliczeniowa, przy stosunkowo niedużym poborze mocy. W konfiguracji z procesorem Pentium M 1,6 GHz, 256 MB RAM, maksymalny pobór mocy to zaledwie 24 W. Dzięki tym właściwościom PCM-9581 doskonale nadaje się do budowy przenośnych systemów o dużych wymaganiach obliczeniowych.

    Płytka PCM-9581 oferowana jest w kilku różnych wersjach, w zależności od procesora i zainstalowanych peryferiów. PCM-9581 obsługuje do 2 GB pamięci DDR, a podstawowe wyposażenie w interfejsy I/O zbliżone jest do standardowej płyty głównej ATX. Na szczególną uwagę zasługuje podwójny interfejs LVDS, wyjście telewizyjne, audio oraz opcjonalny G-bit Ethernet. Dzięki tym właściwościom płytka doskonale nadaje się do budowy wymagających aplikacji multimedialnych.

    Jak każdy komputer jednopłytkowy PCM-9581 ma szereg cech komputera przemysłowego, takich jak: duży zakres temperatur pracy, odporność na wstrząsy i wibracje, wbudowany watchdog. W wersji z procesorem Pentium M 1,1 GHz i Celeron M 600 MHz płytka nie wymaga aktywnego chłodzenia. Ma podstawkę na kartę CompactFlash, dzięki czemu w większości zastosowań komputer może być całkowicie pozbawiony elementów mechanicznych. Możliwości płytki można stosunkowo łatwo rozbudować poprzez jeden slot PCI lub złącze miniPCI, zainstalowane od dolnej strony płytki.

    Płytka ma wszystkie niezbędne certyfikaty i udzielana jest na nią 24-miesięczna gwarancja.

    www.elmark.com.pl


     Przekaźnik czasowy T-R4 w układzie rozruchowym gwiazda-trójkąt

    Relpol SA 

    Przyłączenie do sieci nieruchomego silnika klatkowego powoduje pojawienie się problemu dużego prądu, płynącego w jego uzwojeniach.

    Uderzenie prądowe przy bezpośrednim podłączeniu silnika do sieci od 5 do 8 razy przewyższa wartości prądu znamionowego. Taki prąd nie powoduje uszkodzeń silnika, lecz przyczynia się do powstawania: znacznych spadków napięć na linii zasilającej, większych strat mocy silnika oraz przyrostów temperatury uzwojeń przy rozruchu. W związku z tym stosuje się klasyczne metody ?załączania na napięcie obniżone?.

    Jedną z takich metod ?załączania na napięcie obniżone? jest przełączenie gwiazda-trójkąt. Przełączenie gwiazda-trójkąt można stosować wyłącznie w przypadku silników niskiego napięcia, których uzwojenia stojana są przy napięciu znamionowym połączone w trójkąt tak, aby napięcie międzyprzewodowe było równe fazowemu napięciu znamionowemu silnika. W układzie sterującym stycznikami można wykorzystać dwa przekaźniki czasowe T-R4. Pierwszy może realizować pracę silnika z uzwojeniami połączonymi w gwiazdę. Drugi przekaźnik T-R4 odpowiadałby za przerwę pomiędzy przełączeniem uzwojeń z gwiazdy na trójkąt.

    Przekaźniki T-R4 produkowane są w czterech wykonaniach: T-R4-E ? realizowanie opóźnionego zadziałania, T-R4-Wu ? realizowanie odmierzania nastawionego czasu zadziałania, T-R4-Bi ? praca cykliczna
    rozpoczynająca się od zadziałania, T-R4-Bp ? praca cykliczna rozpoczynająca się od przerwy. Typem odpowiednim do zastosowania przy rozruchu gwiazda-trójkąt jest wykonanie z opóźnionym zadziałaniem lub odmierzaniem czasu zadziałania.

    www.relpol.com.pl 


    Wielowyjściowe zasilacze modułowe serii MP, Mean Well

    MPL Technology sp. z o.o. 

    Zasilacz modularny MP650 jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań w miejscu, gdzie nie można użyć standardowych zasilaczy wielowyjściowych, których konfiguracja jest ograniczona konstrukcyjnie. Zasilacz MP650 jest pozbawiony tej bariery, a co za tym idzie, istnieje możliwość skonfigurowania go tak, aby spełnił najbardziej nietypowe wymagania.

    Baza układu zasilania MP650 o mocy 650 W ma miejsce na 5 modułów napięć wyjściowych. Daje to możliwość zestawienia ponad miliona różnorodnych układów zasilania o 10- ciu izolowanych napięciach wyjściowych, o wartościach określonych przez użytkownika. Układ ponadto posiada wbudowane układy aktywnej korekcji współczynnika mocy (PFC), spełniające wymogi normy EN61000-3-2.

    Układ, oparty na zmniejszającej straty technologii ZVS (Zero Volt Switching), jest w stanie zapewnić pełną moc wyjściową nawet przy spadku napięcia zasilania do 100 V.

    Zasilacz wyposażony jest w takie funkcje, jak:

    • alarm wentylatora
    • zdalne załączenie i wyłączenie bazy oraz napięciowych modułów wyjść
    • pomiar napięcia na odbiorze
    • dodatkowe wyjście napięcia pomocniczego 12 V/0,1 A dla zdalnej kontroli.

    Moduły mają układy zabezpieczenia przed zwarciem, przeciążeniem oraz przepięciem. Dodatkowo moduły napięciowe 300- watowe zawierają układy podziału prądu obciążenia, co umożliwia łączenie równoległe do 3 jednostek (2+1). Cała seria MP spełnia standardy bezpieczeństwa TUV oraz kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Zasilacze spełniają wymogi dyrektywy RoHS 2002/95/EC o ograniczeniu substancji niebezpiecznych w wyposażeniu elektrycznym i elektronicznym.

    Seria modularna pozwala użytkownikom na zbudowanie systemu zasilania pod konkretne, indywidualne potrzeby bez konieczności występowania o osobną homologację całego układu.

    www.mpl.plwww.power.mpl.pl


    Przemysłowy monitor FPM-3150G o stopniu ochrony IP65

    Dystrybucja: CSI ? Computer Systems for Industry 

    Monitor ten wyposażony jest w wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 15", rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, kontraście 350:1 i jasności 350 cd/m2. Matryca LCD chroniona jest przez warstwę hartowanego szkła z powłoką
    antyodblaskową. Monitor automatycznie rozpoznaje sygnał wejściowy. Dużą zaletą produktu firmy Advantech jest opcja monitora FPM-3150G ze specjalizowanym okablowaniem Direct VGA, pozwalającym na przesyłanie obrazu do 50 m. Na przednim panelu znajdują się przyciski obsługi OSD. Zakres temperatur pracy to 0-50°C, dodatkowo konstrukcja monitora zapewnia temu monitorowi odporność na udary. Opcjonalnie monitor może mieć ekran dotykowy, działający na zasadzie rezystancyjnej lub pojemnościowej.

    Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej, natomiast przedni panel z anodowanego aluminium; konstrukcja zapewnia od czoła stopień ochrony NEMA4/IP65. Na życzenie przedni panel FPM-3150G może być wykonany ze stali nierdzewnej.

    Monitor FPM-3150G ma 86 mm grubości, waży 7 kg oraz ma szeroką gamę możliwości montażu: desktop, panel, naścienny, w technologii 19" oraz na wysięgniku.

    Monitory przemysłowe FPM-3150G przeznaczone są do zastosowań w warunkach zakłóceń elektromagnetycznych, równie dobrze sprawdzają się w trudnych (pył i wilgoć) warunkach środowiskowych, wchodzą w skład sprzętu kontrolno-pomiarowego, wykorzystywane są w sterowaniu procesami oraz jako części składowe maszyn i urządzeń. Materiały użyte do produkcji obudowy zapewniają kwasoodporność, co daje możliwość pracy w przemyśle chemicznym itp.

    www.csi.net.pl

    •   Wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 15" i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli
    • Opcja monitora ze specjalizowanym okablowaniem Direct VGA, pozwalającym na przesyłanie obrazu do 50 m


    Przetwornik SITRANS DSIII

    Siemens sp. z o.o. Automation & Drives 

    SITRANS DS III to rodzina mikroprocesorowych przetworników ciśnienia względnego, absolutnego i różnicy ciśnień, charakteryzująca się wysokimi parametrami technicznymi i szeroką ofertą dostępnych opcji i wykonań. Dokładność przetworników SITRANS DS III wynosi 0,075% wartości mierzonej. Dostępne są zakresy pomiarowe od 1 mbara do 400 barów; dla każdej celi pomiarowej istnieje możliwość 100-krotnego zawężenia zakresu. Każdy przetwornik SITRANS DS III ma lokalny wyświetlacz LCD oraz 3 klawisze umieszczone w obudowie, które umożliwiają pełną konfigurację lokalną bez konieczności podawania ciśnienia referencyjnego i posiadania komunikatora ręcznego. Przetworniki SITRANS DS III mogą być wyposażone w protokół komunikacyjny HART, Profibus PA lub Foundation Fieldbus. Ich modułowa konstrukcja zapewnia łatwy upgrade wersji HART do Profibus PA lub Foundation Fieldbus.

    Przetworniki SITRANS DS III są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, co gwarantuje niezawodność działania. Ich średni czas międzyusterkowy (MTBF) wynosi 330 lat. Mają też wbudowane zaawansowane funkcje diagnostyczne, takie jak: 2 rejestry czasu, sygnalizujące zbliżający się czas sprawdzenia oraz kalibracji; 3 swobodnie konfigurowalne alarmy, powiązane z wartością ciśnienia lub temperatury; rejestrację przekroczenia ustalonych wcześniej granicznych wartości ciśnienia, temperatury czujnika lub temperatury elektroniki; możliwość ustawienia w przetworniku zadanego prądu wyjściowego. Przetworniki SITRANS DS III mają wbudowane funkcje autodiagnostyki i spełniają wymagania pracy w instalacjach o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa SIL2.

    www.siemens.pl/automatyka/pi 


    Oprogramowanie ActiveFactory 9.0

    Dystrybucja: Astor sp. z o.o.

    Oprogramowanie ActiveFactory wersja 9.0 służy do tworzenia wykresów i analiz danych przemysłowych. Nowa wersja oprogramowania została zbudowana opierając się całkowicie na architekturze ArchestrA, co pozwala na integrację programu z wszelkimi dostępnymi aplikacjami przemysłowymi i źródłami danych przemysłowych.

    Oprogramowanie ActiveFactory 9.0 to zestaw zaawansowanych narzędzi do analizy danych bieżących i historycznych, zestaw umożliwiający integrację z wiodącymi na rynku aplikacjami przemysłowymi oraz aplikacjami pakietu Microsoft Office.

    Pakiet Active- Factory 9.0, podobnie jak architektura ArchestrA, powstał w technologii Microsoft. NET.

    Najnowsza wersja ActiveFactory została zaprojektowana tak, aby pomóc firmom produkcyjnym poprawiać konkurencyjność oraz zyskowność. Możliwe jest to dzięki zestawowi narzędzi zapewniających dostęp, wizualizację oraz analizę wszelkich informacji mających wpływ na wydajność produkcji. Dzięki otwartej architekturze ArchestrA możliwa stała się integracja i analiza danych pochodzących z bardzo dużej ilości różnorodnych źródeł ? obecnie obsługiwane są setki protokołów komunikacyjnych oraz serwery OPC. Oprogramowanie ActiveFactory korzysta z danych zgromadzonych w przemysłowej bazie danych WonderwareIndustrialSQL Server, opartej na relacyjnej bazie danych Microsoft SQL Server. Wykresy oraz raporty, które ActiveFactory udostępnia, pomagają personelowi produkcyjnemu szybko reagować na pojawiające się problemy, a także identyfikować i usuwać przyczyny spadków wydajności w procesie produkcyjnym.

    www.astor.com.pl

    •  Analizy danych bieżących i historycznych
    • Integracja z wiodącymi na rynku aplikacjami przemysłowymi
      oraz aplikacjami pakietu Microsoft Office
       


    Przekaźniki serii K8 ? monitoring i kontrola

    OMRON Electronics sp. z o.o. 

    Nowatorskie funkcje przekaźników w obudowach modułowych DIN o szerokości 22,5 mm gwarantują pewne i dokładne monitorowanie natężenia lub napięcia prądu oraz poziomu cieczy, umożliwiając tym samym: wczesne ostrzeganie o awariach, maksymalizowanie bezawaryjnego czasu pracy oraz zapobieganie uszkodzeniom.

    Nowa seria K8 obejmuje: przekaźniki monitorujące natężenie i napięcie prądu jednofazowego, napięcie prądu trójfazowego (K8AB) oraz kondukcyjny regulator poziomu, kontrolujący poziom cieczy (61F-D). Do monitorowania prądu jednofazowego służą modele podnapięciowe i nadnapięciowe (w tym wersja obsługująca także tryby H/HH i L/LL) oraz modele podprądowe i nadprądowe. Do monitorowania prądu trójfazowego służą modele nadnapięciowe i podnapięciowe, a ich warianty umożliwiają także monitorowanie sekwencji faz, utraty fazy i asymetrii napięcia.

    Obszar potencjalnych zastosowań przekaźników serii K8 i regulatorów poziomu 61F-D jest olbrzymi. Typowe zastosowania to np.: monitorowanie napięć generatora, ochrona przed zerwaniem łańcucha w przenośnikach, sprawdzanie napięcia ogniw bateryjnych, ochrona pomp przed pracą jałową, monitorowanie sekwencji faz lub utraty fazy w systemach zasilania schodów ruchomych oraz monitorowanie poziomu cieczy w zbiornikach.

    www.omron.com.pl 


    Kompaktowy sygnalizator ciśnienia Ceraphant T

    Endress+Hauser Polska sp. z o.o. 

    Ceraphant T jest sygnalizatorem ciśnienia absolutnego cieczy, par i gazów, proponowanym przez Endress+Hauser jako uzupełnienie rodziny przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień. Kompaktowy Ceraphant T wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki w zakresie technologii wytwarzania czujnika, mikroprocesorowego układu przetwarzającego oraz konstrukcji wyświetlacza, który jest dostarczany w standardzie.

    Suchy czujnik ceramiczny Ceraphire ? gwarantuje doskonałą odporność chemiczną i mechaniczną na głęboką próżnię i osady. Piezorezystancyjny czujnik krzemowy zapewnia bardzo dobrą powtarzalność sygnalizacji wysokich ciśnień (do 400 barów) i najkrótszy czas odpowiedzi. Ceraphant T pozwala na sygnalizację ciśnienia z rozdzielczością 1 mbar, mierzonego z dokładnością 0,5% ustawionego zakresu.

    Obsługa, diagnostyka i sygnalizacja lokalna są realizowane przy wykorzystaniu 3 przycisków lokalnych, wskaźników LED i obracanego pod dowolnym kątem wyświetlacza cyfrowego.

    Nieodpłatnie dostarczany program ReadWin2000? to możliwość zdalnej obsługi przyrządu i wizualizacji pomiaru. Sygnalizator może być wyposażony w typowe gwintowe przyłącza technologiczne oraz złącza aseptyczne (Clamp, Varivent, mleczarskie DIN11851) dla aplikacji higienicznych (np. pasteryzatory). Ergonomiczna konstrukcja sygnalizatora, wykonanego w całości ze stali kwasoodpornej 316L, oraz tabliczka znamionowa grawerowana laserowo na jego obudowie zapewniają wysoką trwałość mechaniczną.

    www.pl.endress.com/ceraphant_t

     

    • Doskonała odporność chemiczna i mechaniczna
    • Bardzo dobra powtarzalność sygnalizacji wysokich ciśnień
    • Zdalna obsługa i wizualizacja pomiaru 


    Miniaturowy czujnik fotoelektryczny Q12

    TURCK sp. z o.o. 

    Czujnik Q12 wyposażony jest w bipolarne wyjście tranzystorowe ? miniaturowy czujnik fotoelektryczny serii Q12, wykorzystujący do detekcji widzialne światło czerwone o długości fali 640 nm. Jego podstawową zaletą są niewielkie wymiary (23,1 x 8 x 12,4 mm) niezbędne w przypadku aplikacji o ograniczonej przestrzeni montażowej, przy czym ma on również czytelny diodowy wyświetlacz informujący o aktualnym stanie zasilania, detekcji i wyjścia. Inną istotną cechą czujnika jest to, że dostępny jest w wykonaniach dla różnych trybów pracy (z odcięciem tła, przeciwsobnym, refleksyjnym).

    Czujnik Q12 ma doskonale wykonaną część optyczną, co minimalizuje wpływ zmiany koloru wykrywanego elementu na zakres detekcji. Jest on również zabezpieczony przed zakłóceniami, wynikającymi z pracy innych czujników, dzięki czemu może on z powodzeniem być wykorzystywany w aplikacjach, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie występuje kilka tych urządzeń.

    Miniaturowy czujnik Q12 może znaleźć zastosowanie w przeróżnych aplikacjach, wymagających np. dokładnej detekcji w procesachprecyzyjnego montażu lub niewielkich wymiarów czujnika.

    www.turck.pl

    •  Niewielkie wymiary (23,1 x 8 x 12,4 mm)
    • Czytelny diodowy wyświetlacz informujący o aktualnym stanie zasilania, detekcji i wyjścia
    • Dostępny w wykonaniach dla różnych trybów pracy
    • Zabezpieczony przed zakłóceniami, wynikającymi z pracy innych czujników
       


    Wodoodporne złącza D-Sub-SE

    Dystrybucja: Soyter sp. z o.o.

    Złącza D-Sub-SE przeznaczone są do aplikacji wodoodpornych. Spełniają wymagania standardu IP67. Główne zastosowania dla tej rodziny złącz firmy Harting to urządzenia pracujące w trudnych warunkach ? zarówno w budynku, jak i na zewnątrz, gdzie złącza mogą być narażone na wilgoć i kurz.

      Złącza D-Sub-SE dedykowane są do takich aplikacji jak:

    • maszyny przemysłowe,
    • automatyka przemysłowa,
    • mobilne przyrządy i urządzenia pomiarowe.

    Wodoodporne rozwiązania złącz D-Sub obejmują wersje do montażu na PCB lub na kablu. Dla rozwiązań kablowych firma Harting oferuje pasujące do złącz obudowy (na zdjęciu), dla rozwiązań do płytek drukowanych firma Harting posiada w ofercie wersje z uszczelnieniem.

    Większość złącz dostępna jest w wersjach od 9 do 50 pinów.

    www.soyter.pl 

    • Przeznaczone do aplikacji wodoodpornych
    • Dedykowane dla urządzeń pracujących w trudnych warunkach
    • Spełniają wymagania standardu IP67
    • Występują w wersjach od 9 do 50 pinów 

    Diagnostyczna kamera termowizyjna IRISYS IRI 1011

    Introl sp. z o.o.

    Kamera termowizyjna IRI 1011 stanowi przełom w dostępie do termowizji, jest nie tylko wielokrotnie tańsza, ale również bardzo prosta w obsłudze, przeznaczona dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie podczerwieni.

    Podstawową przewagą kamery IRI nad pirometrem jest możliwość natychmiastowego zlokalizowania punktów o podwyższonej temperaturze np.: wadliwych złącz elektrycznych. Na kolorowym ekranie
    w prosty sposób widać, czy na badanej powierzchni nie występują punkty o zdecydowanie wyższej lub niższej temperaturze od pozostałych. Jeden obraz termowizyjny zastępuje 256 pomiarów pirometrem, a zatem diagnostyka jest szybsza i przede wszystkim pewniejsza niż w przypadku konieczności wykonania setek pojedynczych pomiarów każdego punktu z osobna.

    Kolorowy obraz termowizyjny wyświetlany jest na komputerze kieszonkowym. Bezpośrednio na ekranie można nie tylko zobaczyć rozkład temperatury na powierzchni badanego obiektu, ale również odczytać temperaturę 2 dowolnych punktów.

    Kamera może zostać podłączona bezpośrednio do komputera PC z portem szeregowym RS 232, co w praktyce czyni z niej urządzenie stacjonarne.

    W komplecie z kamerą jest oprogramowanie zarówno dla komputera kieszonkowego, jak i oprogramowanie dla komputera PC.

    Kamera przeznaczona jest przede wszystkim dla zakładów utrzymania ruchu, kontroli urządzeń elektrycznych i mechanicznych.

    www.introl.pl

    • Niska cena
    • Pomiar temperatury w zakresie ? 10..+300OC
    • Prosta obsługa
    • Idealne rozwiązanie dla diagnostyki urządzeń elektrycznych
      i mechanicznych
       

    Rurka spiętrzająca TWIN-BAR?

    Zakłady Remontowe Energetyki Katowice SA, Zakład Automatyki 

    Zakres produkowanych czujników przepływu TWIN-BAR? o zróżnicowanych średnicach komór pomiarowych przedstawiono na rysunku. Obejmuje on czujniki wykonane z rurek o średnicach podziałowych 12/6 mm i 25/12 mm.

    Właściwy dobór grubości ścianek oraz technologii łączenia pozwala na wykonanie sond pomiarowych dla rurociągów o średnicach od DN50 do DN1500. Wykonanie czujników dla większych średnic oraz wersji do wprowadzania do rurociągu na ruchu wymaga indywidualnych uzgodnień z producentem.

     

     

     

     

     

     

    Wersje podstawowe obejmują: wykonanie z wpustem uszczelnianym pierścieniem zaciskowym lub przyłączem kołnierzowym (PN kołnierzy jest zależne od ciśnienia panującego w rurociągu). Sondy mogą być wykonane z dodatkowym podparciem dolnym usztywniającym, które zabezpiecza przed wibracjami dla większych prędkości przepływu.

    Sposób wyprowadzenia impulsów ciśnieniowych pozwala na zabudowę przetwornika różnicy ciśnień jako wersji rozłącznej oraz kompaktu wraz z zaworem blokowym. Dla wersji kompakt konstrukcja głowicy pozwala na bezpośrednie podłączenie (poprzez złączki samozaciskowe) rurek impulsowych, którymi można doprowadzić gaz lub ciecz do czyszczenia komór pomiarowych. Jest to rozwiązanie nowatorskie, dotychczas niestosowane. W warunkach technologicznych dodatkowe wpusty mogą również służyć do szybkiego odpowietrzania instalacji pomiarowej (nie przez komory przetwornika różnicy ciśnień).

    www.zre.com.pl 

    • Typ czujnika: 12/6; 25/12 mm
    • Zakres średnic: DN50 ? 1 500 mm
    • Media: gazy lotne, ciecze, para wodna
    • Dokładność: <_ ?0,75%, powtarzalność: ?0,1%,
      zakresowość: 15:1, ciśnienie: PN40, temperatury: <_ 600OC