Polska ma ogromny potencjał

Piotr Golis, inżynier wsparcia technicznego, Mitsubishi Electric – oddział w Polsce
Polska ma ogromny potencjał
Rynek robotyki w Polsce jest w fazie dynamicznego wzrostu. Porównując wskaźniki robotyzacji z sąsiednimi krajami, widać, że w Polsce jest wielki potencjał. Uważam, że inwestorzy oraz integratorzy zaczynają zauważać, iż rozwiązania z robotem są proste w uruchomieniu oraz dostępne dla każdego.
Wielu inwestorów w Polsce posiada już w swoim parku maszynowym robota. Najczęściej robotyzacja w zakładzie zaczyna się od stosunkowo prostych aplikacji z jednym robotem. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa, że zakup robota się opłaca, w związku z czym planująkolejne wdrożenia, tym razem już nie pojedynczego robota, a raczej wielorobotowej aplikacji z wykorzystaniem zawansowanych funkcji robotów, takich jak współpraca z jadącymi taśmociągami, systemem wizyjnym czy czujnikiem siły.
Uważam, że niemalże w każdym sektorze produkcji znajdują się gniazda produkcyjne, w których można wdrożyć rozwiązania zrobotyzowane. Głównym pytaniem jest opłacalność takiej inwestycji. Najkrótszy czas zwrotu kosztów inwestycji występuje tam, gdzie mamy do czynienia z produkcją zmianową. Branże przemysłu o największych możliwościach robotyzowania to przemysł motoryzacyjny, spożywczy, metalowy, chemiczno-kosmetyczny.