Robotyzacja ? nowa szansa dla rozwoju produkcji

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR)* 2013 był kolejnym rekordowym rokiem pod względem liczby sprzedanych na świecie robotów. W Polsce robotyzacja dla wielu przedsiębiorstw może być metodą zwiększenia efektywności produkcji. 
W 2013 łącznie sprzedano 168.000 robotów przemysłowych. Eksperci przewidują, że w latach 2014-2016 średni roczny wzrost sprzedaży robotów na świecie wyniesie około 6%, a w 2016 roku zapotrzebowanie na roboty przemysłowe będzie stanowić ponad 190 tys. jednostek**. Wyniki te potwierdzają światowe tendencje do wzrostu automatyzacji procesów produkcyjnych. 
?Robotyzacja przemysłu to trend ogólnoświatowy, ważny ze względu na globalną konkurencję oraz rosnące wymagania dotyczące wysokiej jakości produktów. Producenci, którzy chcą zwiększyć wydajność, podnieść jakość oferowanych produktów, a zarazem obniżyć koszty produkcji, rozważają automatyzację produkcji, niezależnie od wielkości organizacji? ? mówi Enrico Krog Iversen, prezes Universal Robots. 
?Postępom w robotyzacji sprzyjać będzie rozwój robotów współpracujących, które wykonują zadania ramię w ramię z ludźmi. W naszej ocenie będzie to jeden z ważniejszych trendów najbliższych lat? ? dodaje.
Również w Polsce widać postęp w zakresie robotyzacji. Według danych GUS*** w roku 2012 zwiększyła się liczba prawie wszystkich rodzajów środków automatyzacji, a najbardziej ? robotów i manipulatorów przemysłowych (o 11,5 %). Ten sam raport wskazuje, że w Polsce zainstalowanych jest ponad 7.000 robotów przemysłowych. Mimo tego postępu, biorąc pod uwagę gęstość robotyzacji, Polska jest zdecydowanie poniżej średniej światowej. Wskaźnik ten w Polsce, według danych IFR, to nieco poniżej 20 robotów na 10.000 zatrudnionych, przy czym średnia jest na poziomie 58. Może to być więc jedna z metod zwiększania produktywności i konkurencyjności polskich firm produkcyjnych. 
Lekkie, uniwersalne, łatwe w obsłudze oraz bezpieczne roboty Universal Robots są dostępne cenowo dla klientów reprezentujących różne branże i wielkości firm. Dzięki swojej unikatowości znalazły zastosowanie w wielu znanych koncernach ? m.in. w zakładzie Volkswagena, w fabryce aparatów słuchowych Oticon, a także w polskich firmach, m.in. w spółce Ronet ? producenta sprężyn.
?Od kilku lat spółka Ronet realizuje cel, jakim jest automatyzacja produkcji. Uważnie obserwujemy rynek i zdajemy sobie sprawę z tego, że aby zagwarantować najwyższą jakość naszych wyrobów oraz usprawnić proces ich wytwarzania, musimy zwiększać innowacyjność produkcji. Do potrzeb naszej linii produkcyjnej wybraliśmy robota Universal Robots ze względu na jego unikalne cechy ? m.in. elastyczność, lekkość i łatwość obsługi? ? ocenia Bogumił Zach, prezes zarządu Ronet. 
Korzyści wynikające z automatyzacji procesów produkcji, jak również światowe trendy i specyfika rynków Europy Środkowo ? Wschodniej w zakresie robotyzacji były tematami specjalnego spotkania z udziałem Enrico Krog Iversena, prezesa Universal Robots, które odbyło się 12 maja w Warszawie.