Nowe rozwiązania dla automatyki przemysłowej Rittal i Eplan

Kompleksowy projekt elektryczny i zabudowy 3D gwarantuje utworzenie cyfrowego bliźniaka urządzenia, w którym będą zawarte wszystkie szczegółowe informacje. Fot. Rittal

W branży związanej z aparaturą sterowniczą i rozdzielczą coraz większym priorytetem staje się cyfryzacja. Firmy Rittal i Eplan w ramach programu ?Digital Information Management (DIM)? opracowały nowe innowacyjne rozwiązania branżowe. Nowością na rynku automatyki sterowniczej jest cyfrowa kieszeń na schematy, zastępująca dotychczasową papierową dokumentację szafy sterowniczej. W przypadku konserwacji, serwisu lub naprawy urządzenia można ją bez problemu odtworzyć bezpośrednio na tablecie.

W nowym rozwiązaniu zaproponowanym przez firmy Rittal i Eplan przyporządkowanie dokumentacji elektronicznej do szafy sterowniczej odbywa się za pomocą unikalnego, opatentowanego kodu QR. Ten system oznaczeń, w który wyposażona jest każda pełnogabarytowa szafa sterownicza Rittal VX25 oraz każda obudowa AX i KX, umożliwia jednoznaczną identyfikację produktu w każdym miejscu na ziemi. Kod QR można zeskanować za pomocą aplikacji RIttal Product Scan, np. w celu uzyskania informacji o komponentach dotyczących szafy sterowniczej lub w przyszłości? do przeglądania odpowiedniego dla danej szafy lub maszyny projektu Eplan za pomocą Rittal Digital Information Management.

W nowym rozwiązaniu technicy mogą wprowadzać zmiany w dokumentacji schematu za pomocą aplikacji Eplan eView ? usługi chmurowej, która łączy się bezpośrednio z aktualną wersją schematu. Na późniejszych etapach zmiany do projektu można wprowadzać na odpowiedniej platformie. Rozwiązanie to jest dużym udogodnieniem i innowacją w branży aparatury sterowniczej i rozdzielczej, w której schemat połączeń oraz dokumenty były dotychczas przechowywane w formie papierowej ? co wiązało się z ryzkiem utraty danych.

Firma Rittal udostępnia zarówno komponenty do szaf sterowniczych i obudów, jak i makra Eplan, tj. dane konstrukcyjne 3D. Fot. Rittal

Czy chmura to większy potencjał?

Bez wątpienia integracja procesów w przedsiębiorstwach została znacznie uproszczona dzięki wprowadzeniu rozwiązań jakimi są chmury danych. Technicy serwisów mogą obecnie składać zamówienia na potrzebne zamienniki bezpośrednio online. Takie rozwiązania pozwalają także na rozliczanie każdorazowej usługi serwisowej w przypadku, gdy jest ona realizowana przez firmę zewnętrzną. Natomiast w przypadku gdy istniejąca aparatura rozdzielcza i sterownicza ma zostać rozbudowana lub przebudowana, projektanci mogą przeprowadzić cały proces na podstawie danych cyfrowego bliźniaka. W ten sposób do minimum ograniczona zostaje nieefektywna praca i powtarzanie czynności. To tylko przykłady w jaki sposób dotychczasowy cyfrowy bliźniak produktu może być usprawniany w ramach eksploatacji lub różnych procesów. ?Takie inteligentne usługi oferują użytkownikom wartość dodaną w trakcie eksploatacji sprzętu, a konstruktorzy aparatury sterowniczej i rozdzielczej zyskują przewagę nad konkurencją? ? wyjaśnia dr Thomas Steffen, szef działu badań i rozwoju w Rittal.

W każdym przedsiębiorstwie bardzo istotną kwestią jest to, aby dane wszystkich zastosowanych komponentów i systemów były szybko dostępne. Dlatego cyfrowy bliźniak, który powstaje równolegle w trakcie projektowania oraz produkcji aparatury sterowniczej i rozdzielczej, jest bardzo przydatny i znacznie ułatwia pracę w trakcie eksploatacji. Kompleksowy projekt elektryczny i zabudowy 3D gwarantuje utworzenie cyfrowego bliźniaka urządzenia, w którym będą zawarte wszystkie szczegółowe informacje. Firma Rittal udostępnia zarówno komponenty do szaf sterowniczych i obudów, jak i makra Eplan, tj. dane konstrukcyjne 3D.

Innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez Rittal i Eplan to kolejny krok ku kompleksowym rozwiązaniom na bazie nowej technologii chmurowej, której celem jest pełna optymalizacja procesu produkcji. Dzięki technologii chmurowej Digital Information Management już obecnie stał się punktem wyjściowym, który docelowo będzie komunikować się także z neutralnymi systemami.


Źródło: Rittal