Nowe rozdanie

    Marek Falkowski, product manager, Elmark Automatyka
    Nowe rozdanie 
    Mogłoby się wydawać, że na rynku HMI/SCADA wszystkie karty zostały już rozdane. Rynek został zawładnięty przez najpopularniejsze pakiety: WinCC, Intouch, IFix czy RsView, a pozostali są daleko w tyle. Niewątpliwie jednak, w związku z ostatnim głośnym przejęciem przez francuski koncern Schneider firmy Inwesnys, można powiedzieć, że czeka nas ponowne tasowanie i nowe rozdanie kart. Nie wiadomo jeszcze, czy w ogóle będzie miało to wpływ na polski rynek, a jeśli tak, to, jaki, ale na pewno posiadanie przez jedną firmę kilku produktów z tego samego segmentu (CitectSCADA, ClearSCADA, InTouch, InduSoft) może wywoływać pewne obawy odnośnie przyszłości i strategii rozwoju tych systemów. Poza tym na polskim rynku coraz wyraźniej można zauważyć również nowych graczy, m.in. amerykański ICONICS, czy austriacki COPA-DATA. Coraz bardziejwidoczni są rodzimi producenci rozwijający swoje własne autorskie rozwiązania.
    Odnośnie kwestii technicznych to zauważalny jest fakt rozwoju aplikacji klienckich HMI/SCADA w oparciu o technologię HTML5. Zbieramy coraz więcej danych, również z geograficznie rozproszonych aktywów, stąd duże zainteresowanie rozwiązaniami analityczno-raportującymi bazującymi na architekturze 64-bit. Nowością może być również statystyczna analiza procesu SPC w czasie rzeczywistym.  Coraz bardziej powszechny i popularny staje się standard OPC UA. 
    Nowością w ofercie ICONICS jest niewątpliwie nasza technologia Natural User Interface, dzięki której jako interfejs operatora możemy wykorzystać zarówno komputer, tablet, telefon, telewizor czy też ścianę z projektorem.  Możliwość sterowania urządzeniami wykonawczymi za pomocą głosu czy rozpoznawanie naszych gestów sprawia, że scenki znane z filmów science fiction stają się rzeczywistością.